Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kolędowe święto

Barwne zespoły z różnych stron Polski to znak rozpoznawczy będzińskiego
festiwalu

Piotr Wyparło / MFKiP

Barwne zespoły z różnych stron Polski to znak rozpoznawczy będzińskiego festiwalu

Jak co roku z Będzina popłyną w niebo setki nut, niosących dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa. Znowu kolędy rozgrzeją serca i sprawią, że świat stanie się piękniejszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To będzie prawdziwe kolędowe święto! – zapowiadają organizatorzy 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Festiwal rozpocznie się 10 stycznia o godz. 19 koncertem inauguracyjnym w wykonaniu grupy Golec uOrkiestra. Program Kolędowanie z Janem Pawłem II, który zaprezentują najsłynniejsi bliźniacy polskiego show-biznesu, na pewno urzeknie wszystkich oraz – jak zaznaczają organizatorzy – zachęci do tego, by na tym koncercie nie poprzestać.

Od 12 do 14 stycznia odbędą się przesłuchania finałowe ponad setki zwycięzców eliminacji, prowadzonych w 30 miastach w Polsce, a także na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Przesłuchania startują codziennie o godz. 9. W czwartek i piątek organizatorzy zapraszają aż do 20.30, a w sobotę do godz. 15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwal to popularyzacja folkloru, przypomnienie o najpiękniejszych, tradycyjnych kolędach, zachęta do rodzinnego muzykowania, a wreszcie promocja dla młodych (ciałem lub duchem) talentów i drabina do kariery. Nad właściwą oceną czuwać będzie jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Marty Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Wraz z nią wykonawców oceniać będą profesorowie: Ewa Biegas, Teresa Krasowska oraz ks. Paweł Sobierajski. To oni rozdzielą nagrody, których pula w poprzedniej edycji wyniosła rekordowe 100 tys. złotych. Grand Prix Festiwalu, nagrodę w wysokości 15 tys. złotych, ufundował prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Zdobywcę tej nagrody poznamy w niedzielę, 15 stycznia, o godz. 16, podczas koncertu galowego w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Jak zawsze będzie on przeglądem najciekawszych wykonań 29. edycji. Podobnie jak przed rokiem cały festiwal odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Będzin-Arena. – To miejsce sprawdziło się idealnie. W komfortowych warunkach możemy przyjąć kilkutysięczną widownię, a nasi wykonawcy występują na profesjonalnej, koncertowej scenie. Będzie im i nam niezmiernie miło, jeśli dopisze publiczność, zwłaszcza podczas trzydniowych przesłuchań. Warto wygospodarować sobie w festiwalowy czwartek, piątek lub sobotę choć kilka chwil i przyjść zobaczyć te perły, jakie z lokalnych eliminacji wyłoniono, przysyłając je do Będzina – zaprasza dyrektor festiwalu ks. Piotr Pilśniak. Jak zawsze, usłyszeć będzie można ponad 300 kolęd i pastorałek w różnych aranżacjach – zarówno tych powszechnie znanych, jak i często lokalnych, a czasem wręcz zapomnianych i wygrzebanych z dawnych śpiewników lub przeciwnie – napisanych współcześnie, nierzadko specjalnie na będzińskie kolędowanie.

Reklama

Wszystkich, którzy nie będą mogli być w Będzinie zapraszamy do oglądania transmisji przesłuchań finałowych i koncertu galowego, dostępnych na stronie www.mfkip.pl. Na stronie znajdziemy też szczegółowy harmonogram finałowych przesłuchań.

Darczyńcą festiwalu jest Fundacja Orlen dla Pomorza.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-03 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Festiwal kolęd zaprasza

Grzegorz Gadacz /TV Niedziela

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, mogą już się rejestrować.

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst