Reklama

Niedziela plus

Gdański

Ma za sobą wieki

www.diecezja.gda.pl

Coraz więcej młodych osób przenosi się tutaj m.in. z Trójmiasta. Mimo że parafia jest niewielka, rozwija się bardzo dynamicznie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Bożego Ciała w Pręgowie to jedna z najstarszych świątyń w regionie, silnie związana z Gdańskiem. W tym roku świętuje swoje 700-lecie.

Rys historyczny

Źródła podają, że parafia była jedną z pierwszych utworzonych na Pomorzu Gdańskim. Kościół Bożego Ciała został zbudowany przez zakon krzyżacki w 1323 r. Ta wspaniała gotycka świątynia składa się z polnych, nieociosanych kamieni. Zbudowana jest w charakterystycznej dla regionu technice pruskiego muru, a jej szczyt jest pokryty cynkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1396 r. wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen podarował wieś gdańskiemu zakonowi sióstr brygidek, które miały prawo ustanawiania proboszczów. Od 1593 r. historia świątyni jeszcze ściślej splatała się z Gdańskiem, kościół był bowiem filią gdańskiego kościoła Mariackiego, a w latach 1683 – 1818 związany był z kaplicą Królewską. Parafia należała do wiejskiego dekanatu gdańskiego i w 1867 r. liczyła 4139 wiernych. Do dość pokaźnego, jak na ówczesne czasy, majątku kościoła w Pręgowie zaliczano: gospodę, teren, na którym znajdował się młyn, i dobra parafialne Popówka.

Przy pręgowskiej parafii istniały dwa bractwa: Opatrzności Bożej (od 1763 r.), które było ostoją polskości na tym terenie, oraz trzeźwości (od 1858 r.). Kościół służył przez wieki niemieckojęzycznym katolikom, ale też księża Polacy odprawiali w nim Msze św. w ojczystym języku dla polskich wiernych.

Gdy w 1925 r. powstała diecezja gdańska, parafia w Pręgowie weszła w jej granice.

Średniowiecze i barok

Centralnym elementem wyposażenia jest manierystyczny ołtarz główny z XVII wieku z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy, w zwieńczeniu ze sceną Cudownego rozmnożenia chleba. W jednym z barokowych ołtarzy bocznych znajdują się figury gotyckie św. Doroty i św. Małgorzaty z XV wieku. Najstarszym zabytkiem w kościele są tzw. zacheusze. Zabytkowe są również plebania, zbudowana w I połowie XIX wieku, i przydrożna figurka z rzeźbą św. Jana Nepomucena z 1777 r.

Reklama

Opieka nad zabytkiem to m.in. kwestie inwestycji, często kosztownych. W kościele w Pręgowie wykonano renowację posadzki, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, renowacji poddano też ołtarz główny i jeden boczny. Miłośnicy sztuki sakralnej będą zachwyceni odrestaurowanymi freskami, znajdującymi się na ścianach świątyni. Szczególnie interesujący jest tzw. veraikon, średniowieczny fresk, odkryty w trakcie prac renowacyjnych w 2008 r. W czasie tych prac odsłonięto także sceny z Wielkiego Tygodnia i Sąd Ostateczny, z przerażającym ognistym smokiem. Fresk ten ma aż 10 m długości i 4 m wysokości. Przy kościele wyremontowano również budynek, nazwany Domem św. Jana Pawła II, który stał się parafialnym miejscem spotkań.

Ksiądz gospodarz

Świątynią i wspólnotą w Pręgowie opiekuje się od 2010 r. ks. kan. Adam Zelewski. Do liczącej 2,5 tys. mieszkańców parafii należą dziś miejscowości: Pręgowo, Ostróżki, Bielkówko, Lisewiec i Żuławka. O udziale mieszkańców Pręgowa i okolic w życiu parafialnym świadczą liczne wspólnoty. Samych ministrantów i lektorów jest prawie trzydziestu. Działają tu też schola dziecięca, oazy: Dzieci Bożych i młodzieżowa, Ruch Rodzin Nazaretańskich i najstarsza, jeszcze z przedwojennym rodowodem – Wspólnota Żywego Różańca.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-12-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z ludzkiej ofiarności i serca

Bp Marian Florczyk wbił pierwszą łopatę pod budowę plebanii

TER

Bp Marian Florczyk wbił pierwszą łopatę pod budowę plebanii

– Parafia powstała z inicjatywy wiernych, to oni o nią zabiegali, walczyli i budowali nową wspólnotę. Przez lata marzyli, by mieć u siebie kościół, aby już nie chodzić do oddalonej o 7 km parafii w Chełmcach. Kiedy pojawiła się możliwość zakupienia placu pod budowę kościoła, pieniądze zebrali w ciągu dwóch dni – mówi proboszcz parafii Cierchy ks. Waldemar Tłomak.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego