Reklama

Niedziela Legnicka

Kubek – Kapłan Niepokorny

Niedziela legnicka 47/2022, str. VIII

Ks. Matula ze sławnym kubkiem

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Ks. Matula ze sławnym kubkiem

Pod takim tytułem do 3 grudnia w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie można oglądać wystawę poświęconą zmarłemu przed 3 laty ks. Marianowi Matuli – wieloletniemu proboszczowi parafii w Jagniątkowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowy kapłan, który – jak podkreślają mieszkańcy – był zawsze z ludźmi i dla ludzi. Otrzymał wiele wyróżnień m.in.: Człowieka Roku.

Na wystawie obok 14 tablic z fotografiami, opowiadającymi historię jego życia, zgromadzono wiele pamiątek. Jest m.in.: biurko, fotel oraz torba, z którą się nie rozstawał wychodząc w góry. Nie zabrakło kolekcji świeczników, kubków, książek, a także wielu osobistych drobiazgów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Marian Matula w 2014 r. obchodził jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. Zmarł nagle w drodze do kościoła 24 listopada 2019 r. w Michałowicach. Miał 81 lat.

Dlaczego Kubek?

Reklama

– Kubek, bo tak się podpisywał, pisząc felietony do lokalnej jeleniogórskiej gazety – wyjaśnia dyrektor muzeum, Janusz Skowroński. A dlaczego o nim? – Jestem dyrektorem 4,5 roku. Pomyślałem sobie, że trzeba coś zrobić dla mieszkańców Jagniątkowa. Podczas rozmowy jeden z moich pracowników podpowiedział: – O, ks. Kubek, to była nietuzinkowa postać. Jakby o nim zrobić wystawę, to będzie miał pan tłumy – dodaje.

– Tak, to prawda – mówi pan Kazimierz, który podpowiedział dyrektorowi osobę księdza. – Zaczęło się od pierwszej wizyty kolędowej. Wtedy poznaliśmy ks. Mariana w naszej rodzinie trochę bliżej. Zawsze biło od niego ciepło. Ciągnął wszystkich do siebie. Był bardzo dobrym człowiekiem. Chyba drugiego takiego nie będzie – wspomina pan Kazimierz.

Z pomocą mieszkańców

– I tak się zaczęło. Zaapelowałem do ludzi, również przez obecnego proboszcza ks. Andrzeja Płazę, o pomoc w zebraniu pamiątek. I zaczęły się zgłaszać osoby, które mają różne pamiątki po nim. Wszystko dlatego, że ks. Matula był takim człowiekiem, że gdy coś otrzymał, nie trzymał tego dla siebie. Po pewnym czasie komuś to sprezentował, przekazał, rozdał. I te rzeczy na wystawie to są wszystko rzeczy, które były u ludzi. Są też bardziej osobiste, np. w postaci zdjęcia z kolekcją zbieranych przez niego świeczników. Mamy gablotę z jego dokumentami, różańcami. Ciekawostką jest też kielich mszalny, który wzbudził nasze zaciekawienie, dlaczego nie przechowywał go w kościele? Po oczyszczeniu podstawy okazało się, że jest tam wygrawerowany napis, mówiący, że jest to dar jego mamy na 10-lecie kapłaństwa. No i jest, oczywiście, sławny kubek, z którym się fotografował.

Przedłużona wystawa

– Wystawa miała trwać krócej, ale spełniła się „przepowiednia” naszego współpracownika i ponieważ cieszy się zainteresowaniem, postanowiliśmy przedłużyć ją do 3 grudnia. To dzień, w którym przypada 85. rocznica urodzin księdza. Wtedy planujemy finisarz wystawy, na który zapraszam. Z wystawą można zapoznać się codziennie w godz. 9-16 – informuje dyrektor.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-15 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Józef Piłsudski. Życie - Śmierć - Kult

Zofia Białas

Pod takim tytułem w dniu 16 kwietnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu (1867 – 1935).

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...