Reklama

Wiara

Homilia

Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 16

Karol Porwich/Niedziela

Bliski koniec roku liturgicznego i jesienny nastrój sprzyjają refleksji nad sensem istnienia świata i człowieka. Częścią współczesnego porządku są dotkliwa obecność i panoszenie się zła. Na jego usługach stoją – jak wyraził to prorok Malachiasz – „wszyscy pyszni i wszyscy czyniący nieprawość”. Można odnieść wrażenie, że są bezkarni, a nawet mocniejsi niż ci, którzy pragną dobra i je czynią. Przychodzi na myśl wojna na Ukrainie, gdzie wydatki na zabijanie ludzi i niszczenie kraju wielokrotnie przewyższają wszystkie formy pomocy humanitarnej razem wzięte. A przecież to tylko jeden przykład – na tyle ważny, że dramat tej wojny na rozmaite sposoby dotyczy i nas. W tę niedzielę warto i trzeba wziąć sobie do serca refren psalmu responsoryjnego: „Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie”.

Sprawiedliwy sąd oznacza, że Bóg za dobro wynagradza, a za zło karze. Wyznanie wiary zawiera prawdę o Sądzie Ostatecznym, który nieuchronnie czeka każdego człowieka, całą ludzkość. Prorok Malachiasz zapowiada go obrazowo: źli „będą słomą, więc spali ich ten nadchodzący dzień”, a dla dobrych „wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego skrzydłach”. Skoro tak, to w świecie naznaczonym działaniami zła i grzechu niezwykle ważna i potrzebna jest obecność dobra. Znajduje ona wyraz w świadectwach świętości dawanych w codziennym życiu. Pewność nieuchronnego sądu Bożego nie przekreśla zatem wartości naszej doczesności; przeciwnie – tym mocniej wskazuje na nią jako czas, który trzeba właściwie wykorzystać. Nieporozumienie, któremu uległo wielu mieszkańców Tesaloniki, pozyskanych przez św. Pawła Apostoła do wiary w Chrystusa, polegało na swoistej pogardzie doczesności. Apostoł własną postawą, którą należy naśladować, potwierdził wartość pracy i ostrzegł przed zgubnymi skutkami bezczynności. Rychło bowiem może ona przeobrazić się w lenistwo i prowadzić do apatii, a ta do wyniszczającej depresji.

Reklama

Czas Sądu Ostatecznego nie jest nam znany. Na nic zdają się zapowiedzi samorodnych proroków, rozpowszechniane zwłaszcza w okresach niepokoju i zamętu. Nie brakuje ich także w środowiskach chrześcijańskich. Stale aktualne pozostają więc słowa Jezusa: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: «To ja jestem» oraz: «Nadszedł czas». Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw «musi się stać», ale nie zaraz nastąpi koniec”. Panoszenie się zła zawsze uderza w ludzi dobrych i przeobraża się w ich prześladowania. Nierzadko mają one krwawy charakter, jednak częściej znajdują wyraz w kpinach, ironii, oszczerstwach i różnych innych odmianach wrogości. Nasze czasy wymownie potwierdzają prawdziwość słów Jezusa, że linia podziału, także w naszej ojczyźnie, przebiega nawet w rodzinach.

Jezus nie tylko zapowiada, jaką cenę trzeba płacić za wierność Bogu, lecz ofiaruje też pomoc. Żaden człowiek, który cierpi z powodu wyznawania Go, nie pozostanie sam: „Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić”. Ten dar wymaga wierności z naszej strony, ale jej warunkiem jest odwaga w wyznawaniu wiary. Nie doświadczamy prawdy mocnego zapewnienia danego przez Jezusa, bo w wyznawaniu wiary i życiu według niej nazbyt często zatrzymujemy się w połowie drogi. Dlatego wierność i odwaga muszą być wspomagane przez cierpliwą wytrwałość. Bardzo mocno wybrzmiewają słowa, które kończą czytanie z Ewangelii według św. Łukasza: „Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”. Wytrwałość, potrzebna w życiu doczesnym, naznaczonym skutkami zła i grzechu, karmiona w każdych okolicznościach odwagą, otwiera bramę do życia wiecznego.

2022-11-07 11:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 33

Graziako/Marko Ivan Rupnik

Więcej ...

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Więcej ...

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela Podlaska

Błogosławiona Bolesława Lament

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...