Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Posłannicy pokoju

Msza św. dziękczynna w świątyni pokoju

Robert Karp

Msza św. dziękczynna w świątyni pokoju

Potrzeba żyć pokojem, potrzeba szukać pokoju, potrzeba głoszenia pokoju Bożego, który nie ogranicza się tylko do utrzymywania stanu braku albo jej czasowego zawieszenia – mówił bp Roman Pindel w kościele św. Józefa Robotnika w Oświęcimiu z okazji 25-lecia konsekracji kościoła nazywanego świątynią pokoju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całodzienną adorację 5 października zwieńczyła Msza św. jubileuszowa, której przewodniczył bp Roman Pindel w koncelebrze z kapłanami posługującymi kiedyś i obecnie w parafii oraz księżmi z dekanatu oświęcimskiego. – Przez konsekrację kościoła parafia w pewnym sensie rodzi się na nowo i zostaje wezwana przez Pana do nowego zrywu życiowego chrześcijańskiego świadectwa. Modlimy się, by Pan udzielał nam wszelkiej łaski Bożej w budowaniu Kościoła żywego w tych czasach, które są dla nas wszystkich wyzwaniem. Obyśmy byli żywymi kamieniami tej świątyni, którą jest Chrystus – powiedział proboszcz i dziekan ks. Fryderyk Tarabuła. Msza św. stała się okazją do dziękczynienia za wszystkich, którzy przyczynili się do powstania świątyni i jej funkcjonowania, oraz do upamiętnienia 3. rocznicy śmierci budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza ks. prał. Krzysztofa Strauba. Pamiętano również o śp. ks. Jacku Wieczorkiewiczu.

– Każda wspólnota tworząca parafię ma swoją charakterystykę i drogę. Warto, by powracać z pewnym zamysłem do unikalnego tytułu „Świątynia pokoju”, ale też do właściwego chrześcijańskiego rozumienia pokoju – powiedział w kazaniu bp Roman Pindel. Zauważył, że przerwa w wojnie nie jest pokojem, i zachęcił, by sięgnąć do Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”, w której poświęcono wiele uwagi temu, co tak bardzo potrzebne jest w świecie po II wojnie światowej. Odwołując się do czytanego fragmentu z Listu do Galatów, który traktował o niepokoju i rozłamie, zachęcił, by to pomagało wiernym przeżywać wiarę w jedności, pokoju sumienia, w pokoju w domach i wspólnocie parafialnej. Zaprosił wiernych, by wnosili wszędzie pokój Chrystusowy, także poza swoją rodziną i wspólnotą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świętowanie wpisał się również koncert (1 października) „Droga, życie, miłość. Przez tę ziemię przeszedł Pan” skomponowany przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Przed koncertem członkini zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas z radnym województwa Rafałem Kosowskim przekazała na ręce ks. Fryderyka Tarabuły srebrny Medal Polonia Minor z okazji jubileuszu 25-lecia konsekracji kościoła.

Reklama

9 października po Mszy św wieczornej odbył się w kościele wieczór poezji maryjnej. Wiersze recytowały Bernadeta Krawiec i Izabela Zubko, autorki tomika „Maryjne zakątki”.

Historia parafii sięga lat 80. XX w., kiedy kard. Franciszek Macharski podjął decyzję o budowie nowego kościoła na osiedlu Zasole. Nawiązano wówczas współpracę z Włochami, którzy chcieli wznieść świątynię w darze dla rodzinnej diecezji papieża Jana Pawła II. Wybudowano tu kościół wg projektu profesorów Antonio Marii Michettiego i Angelo Molfetty jako pomnik poświęcony pamięci 40 tys. Włochów wywiezionych podczas II wojny światowej do hitlerowskich obozów zagłady. Do tego nawiązuje oryginalne wnętrze budynku, np. ściany z malowidłami ukazującymi sceny z obozów. Kościół pw. św. Józefa Robotnika konsekrował 5 października 1997 r. przewodniczący episkopatu Włoch i wikariusz Ojca Świętego na diecezję rzymską kard. Camillo Ruini. W 2011 r. biskup Tadeusz Rakoczy dekretem nadał mu tytuł „Świątyni Pokoju”. „Ten tytuł ma stać się znakiem i miejscem hołdu dla pamięci ofiar nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, a także przejawem nadziei, że ich ofiara nie poszła na marne. Niech w tej świątyni będzie zawsze głoszone orędzie pokoju” – pisał biskup w dekrecie. Parafia stara się propagować na różne sposoby ideę posłannictwa pokojowego. Realizuje też liczne przedsięwzięcia artystyczne.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-18 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: wystawa w 40. rocznicę wizyty Jana Pawła II

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Zdjęcia z historycznej wizyty Jana Pawła II sprzed 40 lat na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau tworzą wystawę, którą od 7 czerwca można zobaczyć na Rynku Głównym w Oświęcimiu.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania