Reklama

Niedziela plus

Opole

Przyjaciółka świętych

Gizela Maria Skop podczas rozmowy z Eweliną Szendzielorz

Archiwum Eweliny Szendzielorz

Gizela Maria Skop podczas rozmowy z Eweliną Szendzielorz

Była świadkiem śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znała dobrze Karola Wojtyłę – późniejszego papieża Jana Pawła II, przez wiele lat działała przy boku ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie, grała na organach podczas Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra. Książka o życiu Gizeli Marii Skop jest pasjonującą opowieścią o kobiecie zasłużonej dla Kościoła, która muzyce liturgicznej poświęciła całe życie. Publikacja, wydana w serii Śląska Fermata, jest obszernym i intymnym wywiadem, który przeprowadziła Ewelina Szendzielorz – muzykolog, wicedyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, osoba, która muzyce kościelnej również poświęca się bez reszty.

Żywy świadek historii

To już czwarta odsłona Śląskiej Fermaty. – Ta seria wydawnicza jest poświęcona wywiadom rzekom ze śląskimi muzykami kościelnymi, a Gizela Skop, choć wszechstronnie zasłużyła się na polu ogólnopolskiej działalności, jest przecież związana także ze Śląskiem. Z pochodzenia jest Ślązaczką, urodziła się w Tarnowskich Górach. Wiele czasu spędziła w Katowicach, gdzie współpracowała z ks. Franciszkiem Blachnickim, zanim wyjechali za granicę. Jest to z pewnością osoba, której wspomnienia warto utrwalić. Jest ona żywym świadkiem historii, i to historii niezwykłej – mówi Ewelina Szendzielorz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pani Gizela dzieli się w książce faktami, o których wcześniej głośno nie mówiła. Pewne momenty nie były dla niej łatwe, chociażby te związane ze śmiercią ks. Blachnickiego, o której też opowiada. Była świadkiem jego śmierci – to przy niej umierał. Innym trudnym dla niej momentem było opowiadanie o ciężkich czasach, które nastały po śmierci ks. Blachnickiego. Obok zabawnych historii ze swojego życia, którymi chętnie się dzieli, mówi też o bardzo osobistych sprawach, których miała okazję doświadczyć w związku z osobą ks. Blachnickiego. Myślę, że szczególnie te fragmenty książki są niezwykle ciekawe, wręcz pasjonujące – zauważa redaktorka.

Reklama

Na emigracji

Obecnie Gizela Skop mieszka w Carlsbergu w Niemczech – mieście, w którym kontynuowała swoją muzyczną posługę po tym, jak komuniści uniemożliwili dalszą pracę ks. Blachnickiemu w Polsce. Po śmierci swojego mentora postanowiła tu zostać i kontynuować zainicjowane przez niego dzieło – co trwa już ponad 40 lat. W książce dzieli się również tym bogatym bagażem doświadczeń.

Z miłości do muzyki

Gizela Skop zachwyca swoją skromnością. Choć osiągnęła wiele na polu muzyki kościelnej, to niechętnie opowiada o swoich sukcesach – uważa je za coś zwykłego. Potwierdza to redaktorka tomu, która spotkała się w Carlsbergu z p. Skop. – Jest bardzo skromna. Mimo swoich ogromnych zasług, bo przecież stworzyła znany na całą Polskę śpiewnik Exsultate Deo i była główną animatorką muzyczną Ruchu Światło-Życie, niechętnie się tym chwali. Często trzeba było z niej wyciągać różne fakty, ponieważ nie czuła, że trzeba je nagłaśniać. Dla niej była to codzienność, uważała, że po prostu powinna to robić. Zapytałam ją nawet jak to jest żyć w poczuciu, że tak naprawdę miało się okazję współpracować na co dzień ze świętymi – Jan Paweł II jest już święty, a proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego jest rozpoczęty. Powiedziała, że byli to jej przyjaciele, i myśli, iż nadal nimi są, tylko w trochę innym wymiarze – mówi Ewelina Szendzielorz. Opowieść Gizeli Skop jest znakomitym uzupełnieniem biografii ks. Blachnickiego i choćby z tej racji warto sięgnąć po Śląską Fermatę 4.

Książkę można nabyć w wydawnictwie SINDRUK-DIMK: wydawnictwo@sindruk.pl, tel. 77 44 11 509 lub w sklepie internetowym DobrePłyty.pl:

https: //dobreplyty.pl/ produkt/slaska-fermata-4_dimk-sf-004/ .

Podziel się:

Oceń:

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznanie przez działanie

Niedziela Plus 8/2023, str. VI

Fundacja „Redemptoris Missio"

„Pomagamy chorym w miejscach, o których świat wolałby zapomnieć...”.

Więcej ...

Papież apeluje o pełne uczestnictwo młodych w życiu Kościoła

2024-05-25 12:40

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” - powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.

Więcej ...

Jasna Góra: czterech paulinów przyjęło święcenia kapłańskie

2024-05-25 14:14

Biuro prasowe Jasnej Góry

Bądźcie świadkami głoszenia Ewangelii, mimo sprzeciwu dzisiejszego świata i niech zawsze na pierwszym miejscu będzie modlitwa życzył paulińskim neoprezbiterom abp Wacław Depo. Święcenia kapłańskie przyjęło dziś na Jasnej Górze czterech diakonów. Nowo wyświęceni kapłani to: o. Stanisław Cholewa, o. Wojciech Kopiński, o. Filip Kaźmierczak oraz o. Leopold Bodetić z Chorwacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania