Reklama

Porady

Miodowe kuracje

Lek na wagę złota

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 49

Archiwum autora

Miód gryczany znajduje bardzo dobre zastosowanie zarówno w zapobieganiu chorobom serca i całego układu krążenia, jak i w ich leczeniu, zwłaszcza tych o podłożu miażdżycowym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego podstawowym składnikiem, warunkującym to oddziaływanie, są łatwo wchłaniane do krwiobiegu i niemal natychmiast odżywiające mięsień sercowy cukry proste. Ponadto związki flawonoidowe, o zróżnicowanym oddziaływaniu, bardzo korzystnie wpływają na mięsień sercowy, regulują przepuszczalność naczyń włosowatych oraz polepszają ich elastyczność i wytrzymałość, co zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych, zabezpiecza naczynia przed pękaniem, nie dopuszcza do wybroczyn i wylewów grożących paraliżem. Z kolei kwercetyna, jeden z bioflawonoidów, wychwytuje niepożądane dla organizmu, w tym wpływające na rozwój procesu miażdżycowego, wolne rodniki tlenowe. Obecne w miodzie pochodne rutyny, zwłaszcza rutozyd, zapobiegają rozkładowi witaminy C, a równocześnie ułatwiają jej przyswajalność przez organizm.

Zapobieganiu chorobom serca i ich leczeniu sprzyja obecny w większym stopniu w miodzie gryczanym niż w innych miodach łatwo przyswajalny magnez. Spełnia on istotną rolę jako antagonista jonów wapnia, regulując pobudliwość i napięcie nerwowo-mięśniowe oraz rytm serca. Poza tym magnez jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów życiowych, zwłaszcza metabolicznych, dostarczających energię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjmowanie miodu gryczanego chroni i odtruwa tak ważne organy jak wątroba i nerki. Tę cenną właściwość w największym stopniu ma miód świeżo wywirowany, który zawiera duży procent fruktozy (51,6%), glukozy i kilku pozostałych cukrów prostych, łatwo przyswajalnych przez organizm, w tym także przez komórki wątroby. Wyższa niż w innych miodach zawartość w nim choliny zabezpiecza organizm przed jej niedoborem, czego konsekwencją mogą być choroby wątroby i nerek. Dlatego też miód gryczany poleca się, podobnie jak akacjowy, osobom cierpiącym na cukrzycę insulinoniezależną. Wyjątkowo duża, w zestawieniu z innymi miodami, obecność w tym miodzie aminokwasów, łatwo przyswajalnego żelaza oraz witaminy C powoduje, że miód gryczany polecany jest w leczeniu niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Reklama

Obecność w miodzie gryczanym bogatego zestawu enzymów i biopierwiastków sprawia, że przyjmowanie go wskazane jest również w rekonwalescencji, po zabiegach operacyjnych, zwłaszcza związanych z utratą krwi. Poza tym podawanie miodu gryczanego przynosi dobre efekty w leczeniu wyczerpania psychicznego, w zaburzeniach na tle nerwowym, a także w nerwicy wegetatywnej, w tym również nerwicy serca i żołądka.

Badania niektórych uczonych wskazują, że systematyczne przyjmowanie tego miodu wpływa na wzrost poziomu hemoglobiny, pobudza procesy odnowy i wzmacniania organizm po długich i wyczerpujących chorobach. Inne badania wykazały, że systematyczne i dłuższe, a najlepiej stałe przyjmowanie miodu gryczanego, choćby w minimalnej dawce 25-30 g (łyżka stołowa), wpływa na poprawę pamięci, wzroku i słuchu.

W ostatnich latach spotyka się opinię o korzystnym oddziaływaniu miodu gryczanego w procesach odnowy po złamaniach kości, a także jako środka wspomagającego terapię przeciwnowotworową.

Te wybrane, przybliżone tu, niektóre spośród innych jeszcze właściwości miodu gryczanego dowodzą, że słusznie uważany jest on za jeden z najlepszych polskich miodów. Nic więc dziwnego, że jest poszukiwany, a znający jego zdrowotne walory gotowi są nawet płacić za jego nabycie wyższą cenę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-04-26 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pyłek pszczeli – jak stosować?

Adobe Stock

Kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych stosuje się go leczniczo.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Papież o współpracy z Greckim Kościołem Prawosławnym: jedność będzie harmonią w uprawnionej różnorodności

2024-05-16 13:54

Ks. Tomasz Podlewski

Dziś Franciszka odwiedził grecki metropolita Agathanghelos, dyrektor prawosławnej Apostolikì Diakonia, wraz z przedstawicielami Ateńskiego Kolegium Teologicznego. Papież wyraził wdzięczność za współpracę wspomnianych instytucji z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jak zaznaczył, „podążając razem, pracując razem i modląc się razem, przygotowujemy się do przyjęcia od Boga daru jedności, który jako owoc Ducha Świętego będzie komunią i harmonią w uprawnionej różnorodności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania