Reklama

Polska

Poznań: sympozjum o duchowo-moralnym wymiarze sakramentu chrztu

Graziako

O sakramencie chrztu św. jako pierwotnej konsekracji, duchowości nowego człowieka w perspektywie tajemnicy chrztu oraz o chrzcie jako źródle apostolstwa świeckich dyskutowali w Poznaniu uczestnicy sympozjum teologicznego pt. „Duchowo-moralny wymiar sakramentu chrztu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla w kaplicy wydziału.

- Sympozjum wpisuje się w przygotowanie do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Chcemy, aby przypomnienie chrztu Mieszka I było zaproszeniem do pogłębienia duchowości chrztu św., a dzisiejsze intelektualne spotkanie niech będzie odkryciem wartości chrztu w wymiarze refleksyjnym i egzystencjalnym - powiedział we wprowadzeniu do konferencji biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chrzest będący początkiem i źródłem inicjacji chrześcijańskiej jest wprowadzeniem w intymną komunię osób Ojca, Syna i Ducha Świętego, a jednocześnie w jedność uczniów Chrystusa, którzy tworzą Jego mistyczne ciało - podkreśliła w swoim wystąpieniu mgr Katarzyna Wasiutyńska. Mówiąc o chrzcie jako pierwotnej konsekracji zaznaczyła, że fakt ten posiada dwie podstawowe konsekwencje dla osoby ochrzczonej.

- Formuła trynitarna wskazuje na włączenie jej w doskonałą wspólnotę miłości, jaką jest życie Boga Trójjedynego. Natomiast eklezjalny wymiar sakramentu i całego życia chrześcijan oznacza, że relacja synostwa w Chrystusie wypełnia się pośród ludzi - zaznaczyła doktorantka z Zakładu Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej.

Zwróciła uwagę, że odrodzenie człowieka w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego oznacza przywrócenie go do pierwotnej relacji ze Stwórcą i prowadzi do kontemplacji.

Prelegentka podkreśliła, że pytanie o naturę życia duchowego z perspektywy konsekracji chrzcielnej jest dla człowieka źródłem dwojakiej relacyjności - przez udział w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa zostaje on włączony w ontyczną komunię z Bogiem, w którym poznaje wewnętrzne odniesienie do życia w miłości, a doświadczenie synostwa prowadzi go do spojrzenia na nową relację z innymi ludźmi.

Ks. prof. UAM dr hab. Jacek Hadryś omawiając udział ochrzczonych w kapłańskim, prorockim i królewskim posłannictwie Chrystusa zwrócił uwagę, że ma on charakter duchowo-moralny i polega na zapanowaniu nad grzechem oraz na codziennej służbie miłości wobec bliźnich. - Chrzest jest podstawą kapłaństwa powszechnego wiernych, a człowiek ochrzczony włącza się kapłańskie posłannictwo Chrystusa, kiedy przeżywa swoje życie w postawie ofiarowania siebie Bogu - zaznaczył prodziekan Wydziału Teologicznego UAM.

Reklama

Prorockie posłannictwo Chrystusa jest dla ochrzczonego wzorem pełnienia tej misji. - Realizujemy je przychodząc drugiemu człowiekowi z pomocą, wspierając dobrym słowem, włączając się w misyjne dzieła Kościoła - zaznaczył prelegent.

Przypomniał, że człowiek ochrzczony ma godność królewską z faktu bycia dzieckiem Bożym.

Na duchowość nowego człowieka w perspektywie tajemnicy chrztu zwrócił uwagę o. dr hab. Piotr Piasecki OMI. Stwierdził, że obecność i działanie Trójcy Świętej jest fundamentem życia nowego człowieka. - Chrześcijańska duchowość rodzi się ze spotkania człowieka z osobowym Bogiem - zaznaczył prelegent. Podkreślił, że jest ona też eklezjalna i dynamiczna, czyli przeżywana w Kościele i otwarta, ponieważ łączy doświadczenie z wiarą i nadzieją. O. dr hab. Piasecki OMI zauważył, że nowością duchowości nowego człowieka jest tendencja do przezwyciężania egoizmu.

O. Tomasz Bujarski SVD w swoim wystąpieniu zaznaczył, że chrzest jest podstawą konsekracji wtórnej. - Poprzez chrzest zostaliśmy włączeni do Kościoła. Konsekracja wtórna, a więc życie radami ewangelicznymi, jest osadzona w Kościele i ma być czytelnym znakiem królestwa Bożego dla pozostałych stanów Kościoła - zauważył prelegent.

- Na skutek apostolstwa wiara zapoczątkowana na chrzcie rozwija się we wspólnocie Kościoła - zaznaczył z kolei ks. dr Adam Sikora, mówiąc o chrzcie jako źródle apostolstwa świeckich. Zawrócił uwagę, że świeccy mają możliwość apostolstwa w dwóch głównych obszarach. - Świeccy mają możliwość apostolstwa w parafii oraz poza strukturą hierarchiczną Kościoła w dziedzinach gospodarki, polityki, kultury, sztuki, środków społecznego przekazu - stwierdził prelegent.

Konferencja zorganizowana przez Zakład Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-16 16:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Teoria i praktyka. Sympozjum katechetyczne

Maciej Orman/Niedziela

Pod hasłem: „Wierzę w Kościół na i po katechezie” 29 października w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się sympozjum katechetyczne.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00
Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania