Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzińska Wigilia

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

Mikołaj Wójtowicz

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

W sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu i jednocześnie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce odbyła się XVII Będzińska Wigilia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z okazji tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zostało zorganizowane przez członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

– Bardzo serdecznie chciałem pogratulować Towarzystwu Przyjaciół Będzina za to, że nie ulegli trudnym i skomplikowanym czasom, w których nam przyszło żyć. Święty Jan Paweł II mówił „nie daj się zwyciężyć sytuacji zewnętrznej” i Towarzystwo Przyjaciół Będzina właśnie to uczyniło – powiedział podczas spotkania w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce pasterz Kościoła sosnowieckiego biskup Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na innej niż do tej pory Będzińskiej Wigilii obecni byli, oprócz Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka, także duszpasterze: dziekan dekanatu będzińskiego ks. kan. Andrzej Stępień, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Skipirzepa, przedstawiciele Rady Miasta Będzina i Sosnowca, a także wierni parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce. Do osób zgromadzonych we wnętrzu będzińskiej świątyni parafialnej – uczestników wigilii, płynące z serca życzenia skierował bp Grzegorz Kaszak. – Kiedy Boże Dziecię przyszło na świat, to wszyscy ci, którzy z Nim się spotkali, przemienili się wewnętrznie. Choć wrócili do swoich codziennych obowiązków i zajęć, to po spotkaniu z Dzieciątkiem wracali uradowani. Chciałem życzyć Państwu, aby te święta Bożego Narodzenia również przebiegły w atmosferze pełnej radości, pokoju i miłości. Niech Boża Dziecina wam błogosławi, wam i waszym bliskim. Nie tylko na te święta, ale niech dobry Bóg błogosławi nam także na nadchodzący Nowy Rok Pański 2022. Po to, aby pokonywać trudności z Jego pomocą. Rozwijacie dobro w sobie i na zewnątrz – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W tym roku spotkanie przebiegało w innej formie niż w latach ubiegłych. W części artystycznej odbyło się wspólne kolędowanie wraz z Sweet Voices Studio Art w Porębie.

Reklama

– Pierwsza Będzińska Wigilia odbyła się w roku 2004 na skwerze u podnóża kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Po niemal dekadzie przeniosła się na dwa lata do amfiteatru na Górze Zamkowej, by znaleźć dla siebie finalnie miejsce na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała trwającą od lat tradycję organizacji tego największego spotkania wigilijnego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo, obostrzenia i wymogi sanitarne związane z pandemią postanowiliśmy, że nie będziemy dzielić się opłatkiem, a zamiast ciepłego posiłku każdy uczestnik otrzyma na wigilijny stół dania na wynos – opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina Marcin Lazar.

Będzińska Wigilia to jedna z wielu inicjatyw organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Działa ono na rzecz miasta i jego mieszkańców nieprzerwanie od roku 1990. Przez trzydzieści lat tych aktywności przyświecał Towarzystwu Przyjaciół Będzina szczytny cel, zdefiniowany jeszcze w 1990 r. przez założycieli. W statucie Towarzystwa Przyjaciół Będzina zapisano wówczas, że działania te mają na celu „przywracanie historycznej godności królewskiemu miastu Będzin oraz rozsławiane jego dobrego imienia w kraju i na świecie”.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-28 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tradycje wigilijne na Lubelszczyźnie

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania