Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpływowa zakonnica

Siostra zakonna z Myanmaru – Ann Rose Nu Tawng znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet w 2021 r. stworzonej przez BBC. Była na ustach całego świata, gdy 28 lutego klęknęła przed kordonem uzbrojonych policjantów, którzy przygotowywali się do rozbicia pokojowej manifestacji, i powiedziała: – Zabijcie mnie, jeśli chcecie, ale protestujący nie mają broni. Manifestują pokojowo.

SiR
Biskupi za obowiązkiem

Jak Kościół patrzy na przymusowe szczepienia? Bodaj jako pierwsi głos w tej sprawie zabrali biskupi z Austrii. Sytuacja nie dziwi, bo to rządzący w tym kraju jako pierwsi w Europie wprowadzili obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Hierarchowie uznali, że wprowadzona regulacja jest dopuszczalna, o ile wyczerpano inne możliwości ochrony obywateli przed koronawirusem. Zaznaczyli także, iż mają nadzieję, że to zarządzenie jest ograniczone w czasie i nie będzie wprowadzone w Austrii na stałe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Famiglia Christiana.it
Na trudne czasy

Niełatwe zadanie ma nowy biskup Hongkongu – jezuita Stephen Chow Sau-yan. Diecezja czekała na nowego pasterza prawie 3 lata. Tyle czasu trwało uzgadnianie kandydatur między Watykanem a komunistycznymi Chinami. Sprawa jest delikatna, bo Hongkong w ubiegłym roku został spacyfikowany przez Pekin, mimo że w 1997 r., gdy Brytyjczycy przekazywali to terytorium Chińczykom, ci zobowiązali się do utrzymania w nim dużej autonomii. Władze w Pekinie nie dotrzymały jednak danego słowa i w połowie 2020 r. wprowadziły regulacje prawne de facto likwidujące autonomię. Wywołało to gwałtowne protesty mieszkańców, które brutalnie spacyfikowano – do więzień trafiło 10 tys. ludzi, m.in. wielu katolików. Ponad tysiąc osób nadal w nich przebywa. Nowy biskup ma za zadanie poprawić tę sytuację, ale nie jest to łatwe, bo wielu mieszkańców Hongkongu wyemigrowało, a kolejni zamierzają podjąć taką decyzję. Nie pomaga też międzynarodowa opinia publiczna, która przestała się interesować losami metropolii, co daje władzom w Pekinie wolną rękę.

Reklama

ABC News
Czy papież zapobiegnie wojnie?

Po modlitwie Anioł Pański 12 grudnia Ojciec Święty powiedział: – Drodzy bracia i siostry, pragnę zapewnić o moich modlitwach za umiłowaną Ukrainę, za wszystkie jej Kościoły, wspólnoty religijne i wszystkich jej mieszkańców, aby napięcia w tym kraju zostały rozwiązane w drodze poważnego, międzynarodowego dialogu, a nie za pomocą broni.

Komentatorzy odczytali to jednoznacznie – jako chęć wsparcia Ukrainy zagrożonej przez wojska rosyjskie, które stoją u jej wschodnich granic. Zauważono również, że Franciszek w swojej wypowiedzi nie wymienił Rosji. Zdaniem obserwatorów, wskazuje to na delikatność sytuacji. Watykan po prostu nie chce narazić na szwank dobrych relacji z Moskwą, a szczególnie z Cerkwią prawosławną. Być może pomocne w rozwiązaniu kryzysu byłoby spotkanie z patriarchą Cyrylem, które papież zapowiadał podczas powrotu z Grecji.

L´Osservatore Romano
Branża z przyszłością

Wszystko wskazuje na to, że handel bronią to interes z przyszłością. Już piąty rok z rzędu branża przeżywa hossę, a okazuje się, że w 2020 r., kiedy większość ludzi na świecie żyła w lockdownie, nie zmalał „apetyt” na broń. Przychody 100 największych światowych firm w tej branży wzrosły w tym czasie o 1,3%, i to nie z powodu inflacji. Dominują Amerykanie. Pięć największych firm zbrojeniowych ma siedziby w USA. Dopiero na szóstym miejscu jest przedstawiciel brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego – BAE Systems. Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba dodać, że w statystykach nie uwzględniono Rosji i Francji, które nie ujawniają tego rodzaju informacji; z pewnością jednak sprzedaż broni przez firmy z tych krajów stanowi niemały procent ich krajowego PKB. Sama Francja podpisała niedawno kontrakt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na dostawę osiemdziesięciu myśliwców Dassault Rafale na kwotę 16 mld euro.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-12-20 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania