Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Które zapalenie może być groźne?

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 55

Adobe.Stock

Jesienią wszyscy jesteśmy narażeni na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Co warto o nich wiedzieć?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: Czy zapalenie oskrzeli jest częstą chorobą? Jakie są jej objawy i czy jest ona niebezpieczna?

Dr n. med. Włodzimierz Wróbel: W okresie jesienno-zimowym jest to dość często występująca choroba. U pacjenta, który zgłasza się do lekarza z powodu kaszlu, gorączki i wykrztuszania wydzieliny, może występować zarówno ostre zapalenie górnych dróg oddechowych, jak i zapalenie oskrzeli. Obie choroby najczęściej są spowodowane przez wirusy, nie zagrażają życiu i mają tendencję do samoograniczenia bez leczenia lub pod wpływem leczenia objawowego. Tu jednak gorący apel do pacjentów, którzy taki zespół dolegliwości nazywają zwykle grypą – przy tego typu objawach trzeba położyć się do łóżka, pić dużo ciepłych płynów, zażywać witaminę C, a jeżeli gorączka przekroczy 38oC – wziąć lek przeciwgorączkowy, o ile nie jesteśmy na niego uczuleni. Ten rodzaj infekcji nie wymaga włączenia antybiotyku. Sama choroba nie jest niebezpieczna, ale ewentualne powikłania już są. Dlatego od początku trzeba dać organizmowi szansę na zebranie sił do walki z infekcją. Jeżeli natomiast objawy, a zwłaszcza gorączka, trwają dłużej niż 4 dni, gdy zwiększa się częstość oddechu, chory ma duszność – trzeba zgłosić się do lekarza.

Podobno co roku jedna na 100 osób w Polsce choruje na zapalenie płuc. Czym się ono różni od zapalenia oskrzeli?

Część objawów jest podobna: kaszel, gorączka do 38oC, odkrztuszanie wydzieliny. Inna jest częstość rytmu serca, która przy zapaleniu płuc wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, i częstotliwość oddechu – powyżej 25 oddechów na minutę. Czasami występują, choć nie zawsze, zmiany osłuchowe. Rozstrzygającym badaniem, które pozwala na rozpoznanie, czy mamy do czynienia z zapaleniem płuc, jest rentgen klatki piersiowej. Zapalenie płuc ma najczęściej etiologię, czyli przyczynę, bakteryjną i wymaga leczenia antybiotykami. Wiemy, że w erze przedantybiotykowej była to zwykle choroba śmiertelna, dzisiaj również zapalenie płuc może zagrażać życiu pacjenta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wracając do zapalenia oskrzeli – z jakimi powikłaniami wiąże się ta choroba?

Jeżeli w czasie infekcji będziemy chodzić do pracy z gorączką, nie zadbamy o nawodnienie organizmu i dużą dawkę wypoczynku, to mogą wystąpić powikłania ze strony różnych narządów – najczęstszym jest zapalenie płuc lub zapalenie opłucnej z wysiękiem. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest zapalenie mięśnia sercowego. Wirus, atakując mięsień sercowy, może doprowadzić do kardiomiopatii, a w konsekwencji do takiej niewydolności, w której konieczny może być przeszczep serca. Innymi powikłaniami nawracającego wirusowego zapalenia oskrzeli mogą być: niewydolność nerek, astma lub POChP. To są sytuacje, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla chorego, a których można uniknąć, gdy pozostanie się w domu.

Co można zrobić, aby poprawić komfort chorego w domu?

Jeżeli chodzi o pielęgnację, to o ile chory nie cierpi na niewydolność krążenia, ważne jest dobre nawodnienie organizmu. Pomocne może być oklepywanie oraz stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Dieta powinna być lekkostrawna, ale pożywna. Korzystne jest stosowanie dużych dawek witaminy C, która co prawda nie jest „cudownym” lekiem, ale jest dobrym przeciwutleniaczem. Przy tego typu infekcji warto pozostać w domu raczej o jeden dzień dłużej niż o dzień za krótko.

Jak zapobiegać tego typu infekcjom?

Ważne są szczepionki. Po 50. roku życia trzeba przynajmniej raz zaszczepić się przeciw pneumokokom. Warto stosować sezonowe szczepionki przeciw grypie, zwłaszcza gdy ktoś ma tendencję do zapadania na tego typu infekcje. Obowiązkowo powinni się szczepić pacjenci, którzy chorują na cukrzycę, niewydolność nerek, astmę i POChP.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-09 08:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zanim nadejdzie wiosna

Systematycznie stosowane domowe zabiegi poprawiają krążenie, oczyszczają skórę, przywracają jej gładkość, elastyczność, kolor i zmniejszają pory

Więcej ...

Muzeum II Wojny Światowej: do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Kolbe i rodzina Ulmów

2024-06-29 18:03

PAP/Andrzej Jackowski

Zdecydowaliśmy, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, że istnieje taka społeczna potrzeba - poinformowało w sobotę Muzeum II Wojny Światowej. Jak dodało, postacie "zostaną zaprezentowane w sposób godny, rzetelny i zgodny z najnowszymi badaniami".

Więcej ...

Zaproszenie

2024-06-30 22:48

archiwum organizatorów

„Takie kraje jak Polska, Czechosłowacja czy Węgry pozostaną jego dłużnikami za cenną pracę, której owoce będą trwały w jego pismach, a jeszcze bardziej w pamięci ludzi kultury…” – napisał o bohaterze spotkania prof. Stanisław Grygiel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...