Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz parafii prawosławnej

Świętej Liturgii przewodniczył prawosławny arcybiskup Jerzy

Z. P. Cywiński

Świętej Liturgii przewodniczył prawosławny arcybiskup Jerzy

Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie świętowała jubileusz 75 lat życia religijnego wyznawców prawosławia oraz 10. rocznicę konsekracji cerkwi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po II wojnie światowej na tereny przyłączone do Polski wyznawcy prawosławia przybywali z różnych stron, z głębi Związku Sowieckiego (deportowani na Wschód), wracający z przymusowych robót i niemieckich obozów koncentracyjnych, żołnierze walczący na zachodzie Europy. W połowie 1947 r. nastąpił napływ ludności przymusowo wysiedlonej z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji „Wisła”. Byli to Łemkowie i Ukraińcy, którzy stali się podstawową „bazą” dla późniejszego rozwoju Cerkwi na obszarze Pomorza Zachodniego. Oprócz nich byli także Polacy, Białorusini, Rosjanie i Grecy.

Cerkiew

W Szczecinie życie religijne zaczął organizować ks. Jan Ignatowicz, mianowany 12 marca 1946 r. pierwszym w mieście proboszczem parafii. Przez długi czas, społeczność prawosławnych nie posiadała godnego miejsca kultu, spełniającego wymogi stawiane prawosławnej świątyni. Korzystała najpierw z domowej kaplicy na ul. Bogusława, potem z przystosowanego obiektu na ul. Wawrzyniaka. Starania aktualnego proboszcza parafii o. Pawła Stefanowskiego, który duszpasterzuje w Szczecinie już prawie ćwierć wieku, przyniosły sukces w postaci uzyskania placu w dobrej lokalizacji i rozpoczęciu budowy nowego obiektu. Nastąpiło to w 2014 r. Mury cerkwi stanęły w ciągu dwóch lat, potem ją wykańczano. Regularnie zaczęto z niej korzystać od grudnia 2008, a jej konsekracja odbyła się w dniach 11-12 września 2011 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ikonografia

Cerkiew jest w stylu bizantyjskim, na planie krzyża greckiego, przykryta złotą kopułą. Całość ścian wnętrza cerkwi pokryta jest polichromią. Widzimy na nich sceny biblijne i liczne postacie apostołów, proroków, hierarchów, świętych Kościoła wschodniego i zachodniego z przestrzeni XX wieków chrześcijaństwa. Jest ich około 200. Cały ten program ikonograficzny rozpisał znany ikonograf artysta Jarosław Wiszenko z Mielnika nad Bugiem. Uwagę w cerkwi przykuwa piękny, ręcznie rzeźbiony dębowy ikonostas zaprojektowany w stylu greckim, z ikonami wykonanymi w stylu bizantyjskim. Nad jego wykonaniem pracowało dwudziestu rzeźbiarzy i stolarzy z Białorusi i Ukrainy. Ikony w nim umieszczone są dziełem Pracowni Artystycznej Mandylion Mirosława Trochanowskiego z Bielanki w Beskidzie Niskim. Cerkiew może pomieścić 500 wiernych. Tych zresztą przybywa wraz z falą najnowszej emigracji. Włączają się w życie cerkiewne przybysze głównie z Ukrainy, ale też z Białorusi, Gruzji, Mołdawii czy Rumunii. Świątynia pełni rolę konkatedry dla prawosławnej diecezji wrocławsko – szczecińskiej. Posiada dobrą akustykę, co ma znaczenie przy pięknie śpiewów liturgii prawosławnej, a także organizowaniu koncertów różnych wykonawców muzyki cerkiewnej.

Reklama

Obok cerkwi prowadzona jest aktualnie budowa nowego domu parafialnego. Obiekt będzie dwupiętrowy z poddaszem, z jedną kondygnacją podziemną. Przewiduje się tam pomieszczenia kancelarii, dwie sale do spotkań parafialnych, mieszkanie dla wikariusza i dyrygenta chóru, dwa pokoje gościnne, zaplecze kuchenne i sanitarne.

Jubileusz

17 września w ramach koncertu „Wierni tradycji” wystąpiły dwa chóry wykonując muzykę cerkiewną – z Warszawy oraz parafialny. Głównym elementem jubileuszu była sprawowana 18 września Święta Liturgia, której przewodniczył prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, wraz z duchownymi archidiecezji. W swoim wystąpieniu podkreślił, że szczecińska parafia była pierwszą w późniejszej archidiecezji, a jubileusz ma przede wszystkim wymiar dziękczynny za przeżyty czas. Życzenia złożył obecny na liturgii zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. Metropolitę szczecińsko– kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę reprezentował ks. Andrzej Krzystek. Uroczystości zakończyła jednocząca uczestników jubileuszu w jedności i miłości wspólna agapa.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Bartłomiej w orędziu wielkanocnym: Cierpimy wspólnie z narodem ukraińskim

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

O bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz pokoju zaapelował patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym. „Wielkanoc jest świętem wolności, radości i pokoju” - podkreślił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia i wyraził solidarność z narodem ukraińskim.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Wiry. Zorganizowali niecodzienną zbiórkę

2024-05-16 09:35
Parafianki podczas „akcji ciasto”

Sołectwo Wiry

Parafianki podczas „akcji ciasto”

Mieszkańcy parafii św. Michała Archanioła okazali swoje wsparcie i wdzięczność zmarłemu trzy lata temu ks. Stanisławowi Plucie, biorąc udział w nietypowej zbiórce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania