Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzień pamięci i refleksji

Po Mszy św. delegacje przeszły pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Po Mszy św. delegacje przeszły pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty

Uroczysta Msza św. w katedrze świdnickiej, okolicznościowe przemówienia i symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II upamiętniły 41. rocznicę powstania ogólnopolskiego związku NSZZ „Solidarność”, którego celem była i jest obrona praw pracowniczych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę września przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, zakładów pracy, członkowie NSZZ „Solidarność” ze Świdnicy i okolic, a także wierni parafii katedralnej wzięli udział we Mszy św. dziękczynnej pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca.

Głusi na głos Pana Boga

W wygłoszonej tego dnia homilii pierwszy biskup świdnicki, nawiązując do słów Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka głuchoniemego, zwrócił uwagę, że historia świata i ludzkości, w tym w szczególności II wojna światowa, potwierdziły prawidłowość, że ludzie, którzy głuchną na głos Pana Boga, którzy zamykają się na Jego Prawdę i Miłość, przestają z Nim rozmawiać, do Niego modlić się, głuchną także na słowo prawdy i na los drugiego człowieka. Co więcej, tego człowieka nie wahają się niszczyć w imię fałszywej, diabelskiej ideologii. – Tak doszło do utworzenia obozów koncentracyjnych, w takim klimacie głuchoty na Pana Boga i na człowieka, pojawił się Katyń, Kołyma, Smoleńsk, Auschwitz, cała Golgota Wschodu – mówił bp Dec przypominając karty historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cud naszych czasów

W dalszej części hierarcha, nawiązując do powstania Solidarności, podkreślił, że było to przełomowe wydarzenie w historii Polski, ale także w dziejach Europy. – Solidarność otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasu II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zapomnieć. To wydarzenie należy do dziedzictwa narodowego – zwrócił uwagę biskup dodając, że to był jeden z widocznych cudów naszego czasu. – Gdy dziś wspominamy tamten czas, pytamy co pozostało z tamtych ideałów, pytamy, czy przemiany w Polsce poszły w dobrym kierunku – pytał homileta, zauważając, że ponad połowa Polaków uznaje, że ideały Solidarności nie zostały zrealizowane. – Nie zostały spełnione np. postulaty Solidarności dotyczące rodziny. – W Polsce posolidarnościowej nie przybywa ludności, ale ubywa – zauważył bp Dec i dodał, że należy powrócić do pierwotnych idei zrodzonych w Solidarności.

Reklama

Odznaczenia i przejście pod pomnik

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele dolnośląskiej Solidarności wręczyli bp. Ignacemu Decowi medal „Zawsze Solidarni”. Okolicznościowe odznaczenie z okazji rocznicy Solidarności otrzymał także ks. prał. Piotr Śliwka.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II na placu przed katedrą, głos zabrał bp Ignacy Dec. Wspomniał o konieczności pielęgnowania historii i przekazywania jej młodym pokoleniom. Podkreślił też rolę Kościoła w rodzącej się Solidarności. Wtórował mu sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek, który mówił o długiej liście osób zasłużonych w historii naszego kraju – wśród nich wymienił m. in. bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Dodał także, że patriotyzm rodzi się w zdrowej i silnej ojczyźnie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-13 18:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Roman B. wydalony ze stanu duchownego i zgromadzenia

Fotolia.com

Roman B. nie jest więc już ani osobą duchowną, ani członkiem Towarzystwa Chrystusowego - poinformował KAI rzecznik chrystusowców ks. Jan Hadalski TChr.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?