Reklama

Niedziela Częstochowska

Niezwykły nauczyciel i wychowawca

Dr Barbara Kubicka-Czekaj podczas obchodów 60-lecia częstochowskiego Oddziału TLiAM (2016 r.)

Ewelina Dziewońska-Chudy

Dr Barbara Kubicka-Czekaj podczas obchodów 60-lecia częstochowskiego Oddziału TLiAM (2016 r.)

Wiadomość o śmierci dr Barbary Kubickiej-Czekaj zasmuciła częstochowskie środowisko polonistyczne. Zmarła była ważną postacią inteligencji twórczej naszego miasta, stanowiąc wyjątkowy przykład rzetelności w działalności pedagogicznej, naukowej i popularyzatorskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doktor Barbara Kubicka-Czekaj urodziła się w 1924 r. w Sędziszowie Kieleckim. Swoje życie zawodowe poświęciła edukacji młodzieży. Traktowała pracę jako służbę drugiemu człowiekowi, wierząc, że krzewienie wartości humanistycznych, których istotnym nośnikiem wciąż pozostaje literatura, zmienia człowieka i świat na lepsze. Nigdy tej wiary nie straciła.

Polonista i pedagog

Literatura polska w życiu pani doktor zajmowała miejsce wyjątkowe. W twórczości pisarzy polskich poszukiwała wzorców moralnych i etycznych niezbędnych dla harmonijnego rozwoju każdej wspólnoty – od rodziny, po naród i społeczeństwo. Na postawę i osobowość dr Kubickiej-Czekaj wielki wpływ wywarł jej ojciec, Andrzej Kubicki, zasłużony nauczyciel, regionalista i historyk. Pani Barbara często wspominała swojego ojca, który pozostawał dla niej najważniejszym mistrzem i wzorem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Barbara Kubicka-Czekaj, decydując się zostać nauczycielem, czuła się kontynuatorką tradycji rodzinnych. Także decyzja o studiowaniu polonistyki, w kontekście dziejów jej rodziny, była oczywista. Dorobek naszych największych romantyków pozostał dla niej zawsze istotny, poświęcała mu dużo życzliwej uwagi zarówno jako nauczyciel, jak i badacz literatury. Ogółem w szkolnictwie polskim – w tym także w szkolnictwie tajnym w czasie okupacji hitlerowskiej – przepracowała 49 lat i 6 miesięcy. Znalazła się w gronie badaczy i historyków literatury polskiej tworzących częstochowską polonistykę w powstałej w 1972 r. Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie UJD w Częstochowie), z którą pozostawała zawodowo związana przez blisko 20 lat.

Mistrzyni słowa

Reklama

W 1956 r. znalazła się w gronie nauczycieli, którzy, pod przewodnictwem innego wybitnego polonisty, Józefa Mikołajtisa, utworzyli w Częstochowie Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza (TLiAM). W 1991 r. stanęła na jego czele, kierując pracami do 2001 r. Opublikowała wiele publikacji naukowych, dotyczących również historii naszego miasta. Z bogatej naukowej i zawodowej biografii dr Kubickiej-Czekaj na szczególne wyróżnienie zasługuje jej działalność odczytowa i popularyzatorska. Była prawdziwą mistrzynią wykładu, potrafiącą zainteresować literaturą zarówno ucznia szkoły podstawowej, jak i studenta uniwersytetu trzeciego wieku. Popularyzowanie literatury przez atrakcyjny dla słuchacza wykład traktowała jako misję, z sukcesami przekonując kolejne pokolenia o wartości literatury i sztuki polskiej. Jej wykładów słuchano m.in. w: Częstochowie, Toruniu, Kaliszu i Paryżu, przy francuskim grobie Juliusza Słowackiego. W ostatnich latach swojej niezwykłej aktywności zawodowej związała się także z Klubem Inteligencji Katolickiej, działającym przy redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Dla wszystkich osób zrzeszonych w częstochowskim Oddziale TLiAM dr Barbara Kubicka-Czekaj pozostanie wzorem nauczyciela i społecznika – osobą inspirującą do dalszego działania. Nasza pani profesor często przekonywała na swoich wykładach, że człowiek żyje, dopóki żyje o nim pamięć i przywoływała słowa wielkiego wieszcza: „Kto wart życia, tego wskrzeście...”. Jestem głęboko przekonana, że zmarła będzie towarzyszyła nam w naszej pracy jeszcze przez długie lata...

Autorka jest przewodniczącą częstochowskiego Oddziału TLiAM

Podziel się:

Oceń:

2021-08-24 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojcze, proszę się nie martwić

Dwa tygodnie temu odszedł do wieczności Jan Edward Daniel. Ten skromny mieszkaniec wsi Starkówek, niedaleko Polanicy-Zdroju słynął z codziennego pielgrzymowania do Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Więcej ...

Kardynał Parolin: gdyby ze strony Chin była gotowość, papież nawet natychmiast by tam pojechał

2024-06-21 07:05

Grzegorz Gałązka

Gdyby ze strony Chin była „gotowość”, papież Franciszek „nawet natychmiast by tam pojechał”- powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Podkreślił, że podróż do Chin jest pragnieniem papieża.

Więcej ...

TVP ponownie celem ataku hakerskiego w trakcie meczu Polaków - podał publiczny nadawca

2024-06-21 19:07

fot. canva

Podczas piątkowego meczu Polska - Austria infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi cybernetycznemu - poinformowała TVP w komunikacie. Celem ataku miało być przeciążenie serwerów Telewizji Polskiej, by zakłócić transmisję meczu w internecie i aplikacjach mobilnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Wiara

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Święci i błogosławieni

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Wzór dla Papieża Dobroci

Święci i błogosławieni

Wzór dla Papieża Dobroci

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę