Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kapłan Maryi i ludzkich serc

Ks. Jan Zalewski wraz z biskupami Skandynawii podczas ich obrad w Szczecinie

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. Jan Zalewski wraz z biskupami Skandynawii podczas ich obrad w Szczecinie

Po bardzo godnym niesieniu krzyża i uszlachetnieniu w ostatnich latach prawdy o cierpieniu, w 36. roku kapłaństwa po przeżyciu niespełna 60. lat do wieczności odszedł śp. ks. kan. Jan Zalewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Jan Zalewski urodził się 3 grudnia 1961 r. w Gryfinie. Swoje dojrzewanie do kapłaństwa związał z parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a duchowym opiekunem jego wzrastania w tej decyzji był śp. ks. prał. Bronisław Kozłowski. Po ukończeniu liceum wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego, by pierwsze lata przeżyć w Gościkowie-Paradyżu, a kolejne już w Szczecinie w gościnnych murach Domu Rekolekcyjnego na Golęcinie. Wolą bp. Kazimierza Majdańskiego ten rocznik diakonów odbył przyspieszony tok formacji tak, by święcenia kapłańskie przyjąć już 15 grudnia 1985 r. w bazylice św. Jakuba w Szczecinie.

Misja i odpowiedzialność

Kapłańskie życie ks. Jana różniło się od innych kolegów z roku, ponieważ nigdy nie był wikariuszem! Tuż po święceniach skierowany został na specjalistyczne studia do Warszawy, do Instytutu Studiów nad Rodziną ATK. W ten sposób włączył się także w modlitewno-pastoralną wspólnotę w Łomiankach, której zadaniem było wspieranie polskiej rodziny w godnym kształtowaniu swego posłannictwa. Był to Instytut Świecki Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny. Studia w Warszawie trwały do 1 grudnia 1990 r. Po powrocie do Szczecina

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

bp. Majdański powierzył ks. Janowi odpowiedzialność dyrektora za funkcjonujący już samodzielnie Diecezjalny Dom Rekolekcyjny im. św. Józefa. Służył tutaj bardzo często jako prowadzący czas duchowej zadumy przez dwa i pół roku do czerwca 1992 r. Podczas tego okresu całym sercem wspierał także duchowo siostry karmelitanki.

Po siedmiu latach kapłaństwa ks. Jan został mianowany proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce. Tam spędził kolejne pięć lat do lutego 1997 r. Praca w Wisełce wiązała się także z kontynuacją prawdy o budowaniu świętości naszych rodzin przez funkcjonujący tam Dom Świętej Rodziny będący ściśle związany z Łomiankami.

Duński misjonarz

W 1997 r. ks. Jan podjął odważne i błogosławione wyzwanie by stać się swoistym misjonarzem. Na zaproszenie bp. Czesława Kozonia – ordynariusza Kopenhagi przybył do położonego w płd. Danii Haderslev, by przez kolejnych dziewiętnaście lat opiekować się tutejszą katolicką wspólnotą Polaków, a także katolickimi emigrantami, którzy przybyli do Danii. W każdą sobotę i niedzielę ks. Jan pokonywał blisko 400 km by odprawiać Eucharystię w pięciu kościołach w: Aabenraa, Sonderborg, Tonder, Esbjerg oraz Odense. Często gościł wówczas u nas bp Czesław Kozon z Kopenhagi oraz przedstawiciele Kościoła ekumenicznego Dani. Ksiądz Jan był również organizatorem spotkania Episkopatu Biskupów Skandynawii, które odbyło się w Szczecinie. Doceniając pracę duszpasterską ks. Jana Zalewskiego metropolita szczecińsko-kamieński mianował go kanonikiem gremialnym Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej.

Reklama

Na polskiej ziemi

W 2016 r. ks. Jan powrócił do Polski by zostać od 1 września proboszczem parafii Świętej Trójcy w Chojnie, a także prezesem Fundacji Kościoła Mariackiego. Pełnił również urząd wicedziekana dekanatu Chojna 30 września 2018 r. Z olbrzymim oddaniem

ks. Jan kontynuował dzieło ks. prał. Antoniego Chodakowskiego, a także zainaugurował stałe odprawianie niedzielnych Mszy św. w kościele Mariackim, w sezonie letnim. Stał się także prekursorem majowych spotkań zespołów ludowych wykonujących pieśni maryjne pod nazwą „Oto Matka Twoja”. Niestety, pierwsze objawy choroby sprawiły, że 1 marca 2019 r. musiał odejść z Chojny, by zatroszczyć się o zdrowie. Na ten czas powrócił do rodzinnej parafii w Gryfinie, gdzie po operacji przechodził czas rehabilitacji. Powaga schorzeń okazała się jednak silniejsza i po pojednaniu z Bogiem, odszedł do wieczności 29 lipca 2021 r.

Wielką pasją ks. Jana był świat motocyklowy. Była to dla niego forma ewangelizacji oraz utrwalania patriotyzmu przez krzewienie historii naszego narodu. Słynne stały się rajdy Katyńskie, szlakiem Hymnu Narodowego, po rubieżach dawnej wschodniej Polski, od Krzyża w Pustkowiu po Giewont czy wiele innych.

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe miały dwudniowy przebieg. Pierwszego dnia w rodzinnej parafii w Gryfinie podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Dariusz Knapik i ks. kan. Stanisław Helak w asyście 16 kapłanów, hołd wdzięczności złożyli ci, wśród których ks. Jan wzrastał aż do kapłaństwa. Następnego dnia, 3 sierpnia główne uroczystości odbyły się w Chojnie – ostatnim miejscu duszpasterskiej posługi ks. Jana. Msza św. pogrzebowa celebrowana była w perle Chojny – kościele Mariackim. Eucharystii przewodniczył bp Czesław Kozon z Kopenhagi w asyście bp. prof. Henryka Wejmana oraz ponad 60 kapłanów. Obecna była rodzina ks. Jana, burmistrz Chojny Barbara Rawecka, z-ca burmistrza Gryfina Paweł Nikityński, poczty sztandarowe, delegacje z Warszawy, Wisełki i Łomianek oraz ogromna rzesza motocyklistów – przyjaciół ks. Jana. Pełną osobistych wspomnień homilię wygłosił bp Henryk Wejman. Po Mszy św. ciało ks. Jana Zalewskiego spoczęło na chojeńskim cmentarzu.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-11 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zatroskana o piękno języka

Jej życiem była szkoła i uczniowie

Archiwum autora

Jej życiem była szkoła i uczniowie

Wsłuchując się w kazania pasyjne w trakcie Wielkiego Postu, warto zatrzymać się nad postacią, która przez wiele lat trudziła się nad korektą i pięknem językowym wygłaszanych homilii, a w życiu była oddanym pedagogiem.

Więcej ...

Na KUL jest jeden z najlepszych wydziałów prawa w Polsce

2024-06-21 15:55

Adobe Stock

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL znalazł się wśród najlepszych wydziałów prawa w Polsce. W rankingu Dziennika Gazety Prawnej uplasował się tuż za podium, na czwartej pozycji, za wydziałami prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więcej ...

LN siatkarek - Polki w półfinale po zwycięstwie nad Turcją

2024-06-21 18:42

Adobe Stock

Polskie siatkarki pokonały w Bangkoku Turcję 3:2 (20:25, 25:22, 25:20, 19:25, 15:11) w ćwierćfinale Ligi Narodów i awansowały do najlepszej czwórki rozgrywek. W sobotę o godz. 12 w półfinale zmierzą się z Włoszkami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Wiara

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Święci i błogosławieni

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Wzór dla Papieża Dobroci

Święci i błogosławieni

Wzór dla Papieża Dobroci

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę