Reklama

Niedziela Przemyska

Dziękczynienie serc

Niedziela przemyska 30/2021, str. VI

Archiwum parafii

Pożegnanie to „słowo klucz” dla wielu parafii, skąd – czasem po kilkudziesięciu latach ofiarnej służby – kapłani odchodzą na zasłużoną emeryturę.

Nadesłane przez parafian z Leszna i Nakła listy gratulacyjne pokazują, jak wiele dobra wylewał Pan Bóg przez posługę ks. Jana Bawoła. To nie tylko materialne inwestycje, ale nade wszystko to sakramenty sprawowane przez kapłańską posługę, godziny w konfesjonale, sprawowane Eucharystie, wygłaszane homilie i codzienna życzliwość.

– Szczerze dziękujemy Ci za to, że poświęciłeś nam 35 lat swojego życia – to słowa parafian z kościoła dojazdowego w Nakle. To także wspomnienie lekcji katechez w szkole i w salkach parafialnych, inicjatyw mających na celu upiększanie filialnej świątyni, w końcu to słowa podziękowania za dyskretną pomoc ofiarowaną potrzebującym. – Dzisiaj, kiedy przechodzisz na zasłużoną emeryturę, na pewno przeżywasz i rozpamiętujesz swoją posługę. Zapewniamy, iż Twoja zatroskana osoba, doglądająca wszystkiego po ojcowsku, na zawsze zostanie w naszych sercach i modlitwach – mówili przedstawiciele parafian.

Zrodzone powołania

Reklama

Największą zasługą kapłanów jest, że w czasie sprawowanej posługi we wspólnocie parafialnej zrodziły się powołania wyłącznej służby Bogu. Stąd słowa ks. Tomasz Maziarza pochodzącego z parafii Leszno, dziś pracującego w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii: „Wczoraj, w pierwszą sobotę miesiąca odprawiłem w mojej parafii w Wolverhampton Eucharystię w Twojej intencji. Złożyłem duchowo na patenie Twoje kapłańskiej serce, jako podziękowanie za Twój przykład życia dla naszej parafii oraz dla mnie, kiedyś młodego chłopaka, dziś kapłana. Dziękowałem za wszystkie wskazówki, rozmowy, gościnność i okazaną pomoc” – pisze ks. Tomasz, wdzięczny za długoletnia posługę ks. Bawoła. Warto wspomnieć o opiece, jaką ks. Jan sprawował nad klerykami i diakonami WSD w Przemyślu. Rokrocznie przyjmował na praktykę wielkopostną diakonów, a zdarzało się również, że przyjmował kleryków będących na urlopie dziekańskim. Jego opieka, przykład życia i życzliwość często wydawały owoce w postaci nie tylko dobrych kapłanów, ale także przyjaźni, które trwały latami.

Praca społeczna

Posługa kapłańska często wykracza poza strukturalne ramy parafii. Dlatego w czasie pożegnania słowa wdzięczności skierował wójt gminy Stubno Ryszard Adamski, zaznaczając, że lata kapłańskiej posługi ks. Jana zaowocowały również w gminie Medyka. „Obok troski o sprawy duchowe, dziękuję za szereg działań gospodarczych i wiele inicjatyw, które sprawiły, że społeczność Leszna wzbogaciła się o budynek nowej szkoły, plebanii oraz o wspieranie innych działań. Ziarno, które zasiał Ksiądz w naszych sercach, będzie wzrastało i – mamy nadzieję – obficie owocowało – mówił wójt.

– Chcielibyśmy powiedzieć znacznie więcej, ale nawet najpiękniejsze słowa nie wyrażą tego, co czują dziś nasze serca. Wdzięczność za wszystko, czego dzięki Twej obecności wśród nas doświadczyliśmy, wyrazimy najprościej – modlitwą i różami – tak dziękowali ks. Janowi parafianie z Leszna.

W tym roku 9 kapłanów przeszło na emeryturę. Niech nie zabraknie ciepłego słowa i wdzięczności za posługę kapłańską. Każdy gest, słowo, telefon czy nawet krótka wiadomość pomaga przeżywać zasłużoną emeryturę jako czas odpoczynku, gorliwszej modlitwy, zatrzymania się i spokoju.

2021-07-20 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za 25 lat Przemyskiej Edycji „Niedzieli”

Twórcy i pracownicy edycji przemyskiej „Niedzieli”
ze swoimi Pasterzami

Archiwum redakcji

Twórcy i pracownicy edycji przemyskiej „Niedzieli” ze swoimi Pasterzami

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku