Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zbliżcie się, moje dzieci...

W La Salette urzeka piękno tego miejsca, jego surowość i cisza

S. Iwona Józefiak

W La Salette urzeka piękno tego miejsca, jego surowość i cisza

Droga Maryjna umożliwia pielgrzymom pogłębienie przesłania z La Salette – mówi ks. Antoni Skałba, saletyn, rektor sanktuarium w La Salette w rozmowie z s. Iwoną Józefiak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

S. Iwona Józefiak: Przeżywamy jubileusz 175. rocznicy objawienia Matki Bożej Płaczącej. Jakie inicjatywy duszpasterskie zrodziły się w tym czasie w międzynarodowej wspólnocie saletyńskiej w La Salette?

Ks. Antoni Skałba: Historyczne miejsce zjawienia samo w sobie ma unikalny charakter. Droga Maryjna to nasza obecna propozycja zarówno dla pielgrzymów indywidualnych, jak i dla grup. Jest to rodzaj liturgii opartej na Słowie Bożym, oskrzydlonej słowami orędzia Pięknej Pani i fragmentami Listu św. Jana Pawła II na 150. rocznicę zjawienia. Droga Maryjna umożliwia pielgrzymom pogłębienie przesłania z La Salette w trzech momentach: przez uświadomienie sobie darów Bożych otrzymanych w przeszłości, następnie wejście we wdzięczność za obecność Boga w życiu dzisiaj i spojrzenie na przyszłość przez świadome odrzucenie Złego i grzechu oraz wybranie i wyznanie wiary chrzcielnej. Chcieliśmy w ten sposób pomóc pielgrzymom w uaktualnieniu przesłania Matki Bożej, by jej zjawienie było głoszone, poznawane i pomagało w drodze nawrócenia do jej Syna.

Niewiara, o której Matka Boża mówiła w 1846 r., jest też współczesną plagą. Jak obecność Maryi w La Salette budzi wiarę w ludzkich sercach dzisiaj?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Myślę, że wpływ Matki Bożej z La Salette jest wieloraki. Pierwsza sprawa to samo miejsce, jego piękno, surowość, cisza. Nazwałbym to takim „dalszym” zaproszeniem: „Zbliżcie się, moje dzieci...”. Następnie słowa orędzia, jej łzy, gesty, ubiór, miłość do Syna i troska o los jej ludu, o czym tak jasno mówi. La Salette jest bogate w znaki, symbole, słowa, które, gdy zostają przyjęte osobiście, stają się etapem i zachętą, swoistą trampoliną dla pielgrzymów do przybliżenia się do Boga.

Wielu z nas pragnie w tym roku jubileuszowym udać się na świętą górę La Salette. Jakie mamy możliwości?

Wszyscy jesteśmy zależni od sytuacji sanitarnej. Sanktuarium w La Salette jest gotowe do przyjmowania pielgrzymów przez cały rok. Chętni do pielgrzymowania powinni zasięgnąć informacji co do warunków i reguł sanitarnych obowiązujących w danym momencie.

Reklama

W salezjańskim sanktuarium w Dębowcu powstaje kaplica wieczystej adoracji. W La Salette jest ona już od dawna. Jak funkcjonuje czuwanie przy Panu?

Zawsze, gdy myślimy o La Salette, dobrze jest uświadomić sobie jego położenie, ponieważ ma to zasadniczy wpływ na liczbę pielgrzymów. Tak, kaplica eucharystyczna istnieje i bardzo nam wszystkim służy. Nazwałbym ją bardziej kaplicą wieczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu niż wieczystej adoracji. Jest ona do dyspozycji dla adoracji indywidualnej, ale bywają też dni i święta, kiedy jest proponowana lista dla chętnych do adoracji nocnej.

Co chciałby Ksiądz przekazać Czytelnikom Niedzieli Rzeszowskiej?

Życzę Czytelnikom Niedzieli Rzeszowskiej, by nieustannie odnawiali swoją wiarę. Potrzebujemy również, i to bardzo, rzetelnej refleksji nad treściami naszej wiary, nad sytuacją, życiem i misją Kościoła. Serdecznie zapraszam do La Salette, a jeżeli jest to możliwe, także na dłuższy pobyt. Kapelani znający język polski są gotowi do posługi, nie tylko w oprowadzeniu, ale również w przeżyciu dni skupienia, rekolekcji czy dla wygłoszenia konferencji tematycznej. Jeżeli macie krewnych, znajomych, którzy mieszkają lub pracują we Francji, zachęcajcie ich do odwiedzenia La Salette. Jest możliwość uczestniczenia w Mszy św. w języku polskim, skorzystania ze spowiedzi, czy po prostu rozmowy z kapelanem. Do zobaczenia na La Salette!

Podziel się:

Oceń:

+11 0
2021-07-07 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Matka Boża Płacząca

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Więcej ...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...