Reklama

Niedziela Przemyska

Pomoc dla dzieci z Cabo Verde

Grupa wolontariuszy z Lubatowej

Archiwum autorki

Grupa wolontariuszy z Lubatowej

Adopcja Serca to dar naszej miłości dla dzieci z krajów misyjnych; łączy się z konkretną pomocą, czasem ratującą życie.

Dzieło Adopcji Serca prowadzone przez siostry klawerianki zostało zapoczątkowane w Krośnie w listopadzie 2008 r., kiedy to została zaadoptowana pierwsza czwórka dzieci z Wysp Zielonego Przylądka (Cabo Verde) na Oceanie Atlantyckim. Dziś pomoc w ramach projektu dociera do ponad 2 tys. dzieci z Wysp Zielonego Przylądka, Kamerunu oraz Indii. Najmłodsze uczęszczają do przedszkola, a najstarsze są już na studiach.

Dzielą nas tysiące kilometrów, ale łączy miłość

Adopcja Serca jest pomocą duchową i materialną ofiarowaną konkretnemu dziecku żyjącemu w kraju misyjnym, które znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Nie jest to pomoc jednorazowa, ale trwa do momentu, kiedy dziecko ukończy szkołę i stanie się niezależne. Osoba, która decyduje się na Adopcję Serca, zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z edukacją dziecka oraz godnymi warunkami życia. Większość rodziców adopcyjnych ma pod opieką jedno dziecko, ale są i tacy, którzy wspierają nawet kilkoro. Czynią to, gdyż doceniają warunki w jakich żyją w Polsce i wyciągają pomocną dłoń do tych, którzy mają o wiele mniej. Oczywiście Adopcja Serca nie ogranicza się wyłącznie do niesienia pomocy materialnej. Adoptowane dzieci otrzymują również wsparcie duchowe, są otaczane codzienną modlitwą oraz wiedzą, że w Polsce żyją ludzie, którzy darzą je swoją miłością i troską.

Pandemia sprawdzianem miłości

Reklama

Pandemia koronawirusa stała się dla nas wszystkich wielką próbą wiary i bezgranicznego zawierzenia Bogu. Pokazała nam, czym były i czym są wypełnione nasze serca, z których wypływają konkretne czyny i postawy wobec Pana Boga i człowieka potrzebującego pomocy. Kraje misyjne – także Cabo Verde – boleśnie doświadczyły i wciąż jeszcze doświadczają skutków pandemii. Jednym z nich stał się coraz dotkliwszy brak żywności. Rodziny, które dotąd sobie radziły, w obecnej chwili zostały zmuszone prosić o pomoc. Z dnia na dzień wciąż rośnie liczba tych, którzy nie mają co jeść. Ludzie przychodzą i pukają do drzwi naszego domu zakonnego w Mindelo, prosząc o żywność dla siebie i swoich dzieci. Niestety Wyspy Zielonego Przylądka nie mają szczęścia do żyznych ziem i do opadów deszczu. W wioskach ludzie uprawiają każdy skrawek ziemi oczekując, że wyda ona plon...

Tysiące ludzi bez środków do życia

Siostra Jolanta Burdak, która od kilku lat koordynuje projekt Adopcji Serca na wyspach, wielokrotnie informowała rodziców adopcyjnych o obecnej, bardzo trudnej sytuacji. W jednym ze swoich listów pisała: „Od stycznia przemieszczam się z wyspy na wyspę, aby przekazać pomoc dzieciom objętym Adopcją Serca. Moje tegoroczne doświadczenia spotkań z ludźmi są bardzo bolesne. Najuboższym, wielodzietnym i objętym programem Adopcji Serca rodzinom udaje się pomóc, ale co z pozostałymi? Żywności jest coraz mniej, a jej ceny rosną bardzo szybko. Wiele produktów sprowadzanych jest z Portugalii, a pandemia utrudnia jakikolwiek transport. Na Boa Vista z powodu braku turystów straciło pracę sześć tysięcy osób zatrudnionych w hotelach i restauracjach. Taką samą sytuacją zostali dotknięci pracownicy na wyspie Sal. Na Sao Vicente przetwórnia ryb zwolniła siedem tysięcy osób. W wielu rodzinach nie ma nawet jednej osoby o stałym, miesięcznym wynagrodzeniu. Jakże więc trudno przychodzi zdobyć jedzenie dla dzieci! Bardzo wiele rodzin, których dzieci objęte są Adopcją Serca, opuszcza wyspę, na której mieszkały, i wyjeżdża, bo nie ma za co żyć i opłacić mieszkania”.

Pomysł rodziców adopcyjnych z Lubatowej

Listy s. Jolanty nie czekały długo na odpowiedź. Wiele osób na wiadomość o tym, że na Cabo Verde brakuje wszystkiego – żywności, środków czystości, odzieży, materiałów szkolnych – zaczęło pytać, w jaki sposób mogą pomóc. Grupa rodziców adopcyjnych z Lubatowej zaproponowała, aby zorganizować kontener z pomocą dla Cabo Verde. Pomysł natychmiast spotkał się z wielkim zainteresowaniem i w krótkim czasie ruszyła zbiórka najbardziej potrzebnych rzeczy. W akcję włączyły się tysiące osób z całej Polski – rodzice adopcyjni, rodziny, szkoły, parafie, a także Radio Fara. Do Lubatowej napłynęło tak wiele darów, że trzeba było zamówić nie jeden, ale dwa kontenery! Ksiądz Grzegorz Hanus z grupą 30 wolontariuszy z parafii św. Stanisława Biskupa pracował niestrudzenie przez trzy tygodnie przy sortowaniu i pakowaniu nadesłanych darów. Kontener został przygotowany i za niecałe dwa miesiące będzie na Cabo Verde. W Lubatowej oraz wśród rodziców adopcyjnych zapanowała wielka radość, gdyż po raz kolejny okazało się, że razem możemy uczynić tak wiele dobrego! Wszyscy doświadczyliśmy, że prawdziwe szczęście płynie z dzielenia się z potrzebującymi. Adopcja Serca rodzi dobro, które ma początek w Bogu, biegnie przez wiele ludzkich serc i rozszerza się na cały świat.

2021-06-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Adopcja Serca" - dzieci z Rwandy czekają na lepszą przyszłość

Kto daje, otrzymuje jeszcze więcej – ta reguła sprawdza się na misjach

Agnieszka Bugała

Kto daje, otrzymuje jeszcze więcej – ta reguła sprawdza się na misjach

Program “Adopcja Serca” to dar serca dorosłego dla serca dziecka w Rwandzie, między którymi wytwarza się ogromna wieź emocjonalna, jak i materialna.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki. Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę