Reklama

Polska

Bp Dydycz: Kościół nakłada konieczność analizowania własnego powołania

BOŻENA SZTAJNER

Kościół nakłada na nas konieczność analizowania własnego powołania, aby nasze życie konsekrowane opierało się na głębokiej wierze i z dnia na dzień stawało się coraz bardziej czytelnym znakiem naszej wierności Chrystusowi - powiedział do zakonnic i zakonników bp Antoni Dydycz podczas sympozjum IV Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich, Męskich, Klauzurowych i Instytutów Świeckich pod hasłem „W jedności uobecniać Chrystusa w świecie”. Sympozjum odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i potrwa do 23 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum włącza się w obchody Roku Życia Konsekrowanego ogłoszonego przez papieża Franciszka. – Jest to dla nas ważna inicjatywa, bardzo zobowiązująca i dająca okazję, aby od nowa cały Kościół przypatrzył się zakonnemu powołaniu – powiedział bp Antoni Dydycz. Wierni mogą lepiej poznać charakter i cele zgromadzeń zakonnych oraz brać aktywniejszy udział w ich odnowie a także rozwoju.

Biskup pytał zgromadzonych o to kim są, jakie problemy wiążą się z osobami konsekrowanymi, jakie mają podejście do swoich codziennych obowiązków oraz otoczenia. – Duszą nowej ewangelizacji jest głębokie życie wewnętrzne, ponieważ tylko ten, kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity – zachęcał osoby życia konsekrowanego do częstej refleksji nad swoim powołaniem. W tym procesie trzeba analizować różne sytuacje, egzaminować okoliczności i sięgać do sumienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Dydycz mówił też jak ważną rolę odegrały zakony w historii całego Kościoła. Wszystkie wspólnoty zakonne, chcąc utrzymać się na jakimś poziomie, musiały też dbać o to, aby nie zapominać o źródłach. - Z tego względu Sobór Watykański II ogłosił specjalny dekret "Perfectae caritatis" o przystosowanej odnowie życia zakonnego – przypomniał hierarcha.

Dokument ten przypomina, że od początku byli w Kościele zarówno mężczyźni jak i kobiety, którzy chcieli przez praktykę rad ewangelicznych z większą swobodą iść za Chrystusem i wiernie Go naśladować. - W ten sposób zgodnie z Bożym zamiarem powstała przedziwna rozmaitość wspólnoty zakonnych – dodał. To one podejmowały różne inicjatywy i to dzięki temu Kościół okazuje się być zdobiony różnymi darami swych dzieci.

Biskup Dydycz celem i wartością życia poświęconego przez profesję rad ewangelicznych określił większe dobro Kościoła. - Dobro Kościoła to jest dobro człowieka, dobro każdej i każdego z nas. Kościół nie ma jakiegoś autonomicznego dobra tylko dla siebie – dodał biskup. Zaznaczył, że w "Perfectae caritatis" ważną kwestią jest ustawiczne powracanie do źródeł wszelkiego życia chrześcijańskiego i do pierwotnego ducha ożywiającego instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego. – Mając te wytyczne soborowe możemy przypatrzeć się naszemu powołaniu, jak ono w tej chwili wygląda – mówił bp Dydycz.

Reklama

Prelegent przypomniał, że to właśnie za pontyfikatu św. Jana Pawła II większość instytutów zatwierdzała swoje konstytucje i nanosiła różne korekty. – Jan Paweł II bardzo często zabierał głos w tematach związanych z życiem zakonnym – podkreślił biskup. Interesował się sytuacją materialną i duchową poszczególnych zakonów, dopytywał się o liczbę nowych powołań i zalecał większą troskę o formację.

Zdaniem bp. Dydycza, Rok Życia Konsekrowanego niesie ze sobą cztery główne cele: wdzięczne spojrzenie w przeszłość, przeżywanie teraźniejszości z pasją oraz przyjmowanie rzeczywistości z nadzieją, a to wszystko w kontekście współczesnej kultury, a także w aktualnych realiach społeczeństwa.

Od 21 do 23 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa sympozjum zorganizowane z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Zostało ono przygotowane przez IV Konferencje wyższych przełożonych w Polsce we współpracy z uczonymi ze środowiska KUL. Myślą przewodnią sympozjum jest „W jedności uobecniać Chrystusa w świecie”. Uczestnicy Sympozjum zgłębiają sens i naturę swojego powołania, analizują aktualne potrzeby Kościoła i starają się odnaleźć Chrystusową jedność w działaniach swoich zgromadzeń.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-22 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O powołaniach w Zakopanem

www.ksiezowka.zakopane.pl

Pod hasłem „Rozeznać powołanie” od 27 lutego do 1 marca w „Księżówce” w Zakopanem odbywała się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Wzięło w niej udział ponad 120 osób.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli