Reklama

Niedziela w Warszawie

Owoc Światowych Dni Młodzieży

Wspólnota 30+ rozwija własną duchowość i pielęgnuje bezpośrednie kontakty

Archiwum WD

Wspólnota 30+ rozwija własną duchowość i pielęgnuje bezpośrednie kontakty

Mają powyżej trzydziestu, a nawet czterdziestu lat. I nie wystarczają im media społecznościowe. Wciąż pragną rozwijać się duchowo, utrzymując jednocześnie bliskie więzi towarzyskie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie tylko w Warszawie i okolicach takie osoby szukają dla siebie przestrzeni. Brak nowoczesnych wspólnot dedykowanych ludziom w tym wieku, jest prawdziwym problemem. Przy parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych już piąty rok istnieje nietypowa wspólnota realizująca oczekiwania tej grupy wiekowej. Tworzą ją ludzie z całej diecezji.

Coś z niczego

– Ludzie w tym wieku mają ogromną potrzebę bycia ze sobą, tylko nie mają gdzie jej zrealizować – zauważa inicjatorka Wspólnoty Dorosłych 30+ Agnieszka Litwin. – Oaza to już nie jest to, tym bardziej, że do nas przychodzi wiele osób samotnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz prał. Jan Szubka, proboszcz parafii, potwierdza, że wspólnota, która wyewoluowała jako pokłosie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, skupia w dużej mierze tzw. singli.

– Grupa powstała tak naprawdę z niczego, a w utworzeniu konkretnej formacji przeszkodziła nam pandemia. Faktycznie jest owocem Światowych Dni Młodzieży i na dobrą sprawę nie powinno nas być – dodaje ze śmiechem pani Agnieszka. – Z młodzieży licealno-akademickiej powstała grupa młodzieżowa, a my zostaliśmy na lodzie.

Postanowili zawalczyć o siebie i swoje miejsce w parafii. Doświadczenie ŚDM było tak silne, że uczestnicy nie chcieli zaprzepaścić dobra, jakie ono ze sobą wniosło w ich życie ani zmarnować nawiązanych relacji. O pomoc zwrócili się do proboszcza. I tak powstała grupa o charakterze formacyjno-towarzyskim. Przewinęło się przez nią jakieś 50 osób, co najlepiej pokazuje zainteresowanie tą formą wspólnoty. Stałych uczestników jest około 30, z czego funkcjonujących od początku do chwili obecnej – 20.

Nie tracą kontaktu

Trzonem spotkań są dyskusje biblijne, pomagające zarówno uzupełnić luki w wiedzy, jak też odnieść ją do życia w teraźniejszości. Spotkania opierają się na zasadzie dobrowolności. Nie jest wymagana systematyczna obecność ani status związku małżeńskiego. Przychodzi kto chce i kiedy może. Bywa, że uczestniczy tylko jeden ze współmałżonków, bo drugi nie ma takiej potrzeby.

Reklama

Zanim wybuchła epidemia, spotkania odbywały się w co drugą sobotę miesiąca o godz. 9. Rozpoczynały się od odmówienia Brewiarza i wspólnego śpiewania. Żeby atmosfera była bardziej domowa, uczestnicy przynosili przygotowany przez siebie poczęstunek. Już wtedy, w celu szybkiej wymiany informacji, grupa porozumiewała się za pomocą Messengera. Aktualnie jest to główna forma łączności.

– Nawet takie spotkania są dla nas czymś bardzo cennym – zapewnia pani Agnieszka. – Nie chcemy jednak tracić kontaktu bezpośredniego. Pomaga w tym fakt, że wiele osób pracuje i współdziała ze sobą w życiu prywatnym. Choć nie spotykamy się teraz w większym gronie, organizujemy spotkania modlitewne czy wspólne Msze św. Wspólnota udziela się także wolontariacko, wspierając Caritas.

Latem grupa organizuje wyjazdy pielgrzymkowe i te bardziej rekreacyjne, niemniej zawsze dba o to, by towarzyszył im ksiądz – proboszcz lub ks. Tomasz, rezydent. Ostatni planowany wyjazd do Ziemi Świętej został odwołany ze względu na epidemię. Dziś wszyscy z niecierpliwością oczekują na powrót normalności.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty jak wiosna

Niedziela toruńska 26/2014, str. 6

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Rok 1967. Stany Zjednoczone. Dwaj profesorowie Uniwersytetu Duquesne w Pittsburghu przeprowadzają rekolekcje dla grupy studentów. Ich celem jest ożywienie wiary w Jezusa. Rozważania oparte są na 4. pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich. Wieczorem uczestnicy przeżywają wylanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli