Reklama

Niedziela Świdnicka

Rocznica poświęcenia katedry

Bp Marek Mendyk podczas procesji wejścia

Kacper Bortkiewicz

Bp Marek Mendyk podczas procesji wejścia

30 stycznia to dzień, w którym wspominaliśmy oddanie na wieczną chwałę Bogu najważniejszej świątyni w diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia wieczornej Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk, przypominając rys historyczny gotyckiej budowli.

– Kościół pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, powstał w XIV wieku na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego – mówił. – Świątynia ta, będąca późnogotycką trzynawową bazyliką, była budowana ponad 150 lat. W 1532 r. pożar zniszczył wystrój jej wnętrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na przełomie XVII i XVIII wieku jezuici postarali się o nowy, barokowy wystrój tej świątyni. Trzeba pamiętać, że jest to największy kościół na terenie Dolnego Śląska, a nie przesadzę, jeśli powiem, że jeden z najpiękniejszych na całym Śląsku. Po utworzeniu diecezji świdnickiej w 2004 r. stał się on katedrą nowej diecezji – przypominał. Biskup zwrócił również uwagę, że obecnie w świątyni trwają ważne i pilne prace renowacyjne. – Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, którzy zabiegają o to, by katedra odzyskała swój jedyny i niepowtarzalny urok – mówił.

To nie ludzie wymyślili Kościół

W dalszej części pasterz diecezji podkreślił, że Kościół został założony przez Chrystusa, który umarł za grzechy całej wspólnoty. – Kościół zawsze pozostaje Kościołem. Słabym, grzesznym grzesznością jego członków; ale też świętym, bo mającym źródło w Bogu samym. To nie ludzie wymyślili Kościół i nie oni go zakładali. I nie my daliśmy się ukrzyżować również za jego, Kościoła, grzechy. Uczynił to Jezus Chrystus – bo to jest Kościół Jezusa Chrystusa. Nie ci zmieniają rzeczywistość Kościoła, którzy stoją pod krzyżem i debatują, ale ci, którzy dają się razem z Jezusem przybić do krzyża. Kościół nie jest „parlamentem”, gdzie większością głosów ustanawia się prawa. Kościół jest wspólnotą trwającą na modlitwie. A jego „większością parlamentarną” są święci.

Dobra jest więcej

Następnie hierarcha zachęcił wiernych do poszerzania przestrzeni dobra i przestrzegł przed pokusą koncentrowania się na złu: – Zabiegajmy o poszerzanie przestrzeni dobra, o wewnętrzną prostotę, bo być może grzechy w Kościele są monstrualną szatańską pokusą, w której chodzi o to, byśmy całą swoją wewnętrzną uwagę skierowali na zło. Żebyśmy się na nim koncentrowali, ekscytowali, by nas odwiodło od esencji życia Kościoła. Ale zło nie może zdominować naszego duchowego horyzontu. Dobra jest w świecie więcej – apelował biskup.

Reklama

Prześladowany jak Chrystus

Na zakończenie bp Mendyk zacytował wypowiedź amerykańskiego duchownego abp. Fultona Sheena z jego mowy o Kościele: „nienawiść do Chrystusa nie słabnie nawet po dwudziestu wiekach, ponieważ On wciąż jest przeszkodą dla grzechu, egoizmu, bezbożności i dla ducha tego świata”. Homileta zwrócił uwagę na aktualność słów, które zostały zapisane blisko sto lat temu. Dodał przy tym, że sytuacja ta nie jest powodem do lęku, a raczej do tego, by z odwagą wpatrywać się w Chrystusa i zawierzyć mu swoje życie.

Rocznica święceń biskupich

Celebracja Eucharystii związanej z poświęceniem najważniejszego kościoła w diecezji miała miejsce w przeddzień 12. rocznicy święceń biskupich bp. Marka Mendyka. Ordynariusz prosił więc zebranych o modlitwę, aby na wzór Chrystusa, Dobrego Pasterza, prowadził wiernych do nieba.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-10 08:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzyczna modlitwa o ustanie pandemii

Wokaliści wieczoru

ks. Mirosław Benedyk

Wokaliści wieczoru

Pod takim hasłem odbywały się XVI Dni Papieskie w diecezji świdnickiej. Jednym z elementów tego wydarzenia było wyjątkowe muzyczne przedsięwzięcie inspirowane postacią papieża Polaka, patrona Świdnicy.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...