Reklama

Niedziela Częstochowska

Ruch Rodzin Nazaretańskich w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

18. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasną Górę, połączona z centralnymi obchodami jubileuszu 30-lecia powstania Ruchu (1985-2015), w sobotę 11 kwietnia rozpoczęła się od spotkania modlitewnego w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Wśród blisko tysiąca pielgrzymów z całej Polski na jubileuszowe dziękczynienie za 30. lat istnienia RRN przybyli także pielgrzymi z Doniecka na Ukrainie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitewnemu spotkaniu członków RRN towarzyszył także tygodnik katolicki „Niedziela” z najnowszym numerem tygodnika, w którym znajduje się materiał prasowy dotyczący historii RRN.

Przemawiając do pielgrzymów ks. prał. Jan Niziołek proboszcz parafii archikatedralnej życzył „błogosławionego czasu pielgrzymowania i wzrastania w miłości do Świętej Rodziny”.

Z pielgrzymami spotkał się również biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który w swoim słowie podkreślił, że „rodziny przedłużają charyzmat Świętej Rodziny z Nazaretu”. – Rodzice są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci – mówił bp Długosz i zaapelował, by „rodzice mieli charyzmat Maryi i św. Józefa wobec swoich dzieci”.

Niespodzianką dla pielgrzymów było przesłanie bp. Andrzeja Siemieniewskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W swoim słowie, przekazanym drogą telefoniczną z Góry Błogosławieństw w Ziemi Świętej, bp Siemieniewski wskazał pielgrzymom, że „trzeba iść i głosić, że bliskie jest Królestwo Boże”. – Trzeba również żyć tajemnicą Świętej Rodziny – zaapelował bp Siemieniewski.

Pielgrzymi wysłuchali również konferencji ks. Dariusza Kowalczyka Krajowego Moderatora RRN, w której odnosząc się do hasła pielgrzymki „Na służbę Kościołowi”, ks. Kowalczyk podkreślił, że „służba Kościołowi to służba dziełu Nowej Ewangelizacji”. – Trzeba wyjść na peryferie, także peryferie wiary i ludziom zagubionym przynieść Osobę i obecność Maryi – mówił ks. Kowalczyk.

„Każdy chrześcijanin jest jak żywa księga, na której kartach pisze Duch Święty”.- kontynuował ks. Kowalczyk i wskazał na „apostolstwo w duchu św. Maksymiliana”.

Po spotkaniu modlitewnym w Archikatedrze Świętej Rodziny członkowie RRN przeszli w procesji Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Bazylice Jasnogórskiej pielgrzymi modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie czuwali przed Najświętszym Sakramentem.

O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza Św. Jubileuszowa - w 30-tą rocznicę istnienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy ks. Tadeusza Dajczera (†2009) i ks. Andrzeja Buczela (†1994) oraz grupy osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 r. w Warszawie – w oparciu o kierownictwo duchowe – pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 r. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaczął się dynamicznie rozwijać w wielu diecezjach Polski, a także za granicą. Znana i ceniona książka autorstwa ks. Dajczera Rozważania o wierze jest w przeważającej mierze zapisem jego konferencji głoszonych do członków pierwszej wspólnoty. Tym, którzy pragną głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, daje ona praktyczne wskazania, jak kroczyć ku Niemu na drodze wiary i nieustannego nawrócenia.

Członkowie Ruchu są wpatrzeni we wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Pragną oni naśladować jej świętość, która realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie.

Żyć duchowością Ruchu to dążyć do zjednoczenia z Chrystusem przez komunię z Maryją. Przewodnikami na tej drodze są święci: św. Józef, Maksymilian Kolbe, Jan Paweł II, Juan Diego, Teresa od Dzieciątka Jezus a także Faustyna Kowalska. Szczególną rolę pełni życie sakramentalne, zwłaszcza umiłowanie Eucharystii, oraz duchowa pomoc kapłana, która może przybrać formę stałego spowiednictwa lub kierownictwa duchowego.

Od 2007 r. podjęto – we współpracy i pod opieką hierarchii Kościoła – wysiłek odczytania, przemyślenia i sformułowania właściwego Ruchowi charyzmatu, czyli daru Ducha Świętego, którego udziela On Kościołowi za pośrednictwem Ruchu. Sprecyzowano założenia duchowe i zasady pracy formacyjnej oraz ujęto w formę prawną struktury organizacyjne. Te wysiłki zaowocowały powstaniem statutu oraz komentarza do Aktu oddania Matce Bożej, który streszcza istotę duchowości Ruchu.

Obecnie Ruch w Polsce istnieje jako federacja ponad dwudziestu stowarzyszeń diecezjalnych, działając w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu 2013 r. Delegatem Episkopatu do spraw Ruchu jest Ks. Bp Andrzej Siemieniewski.

Historia RRN za http://www.rrn.info.pl/

Podziel się:

Oceń:

2015-04-11 17:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowskie łaziki

Projektowanie i konstruowanie łazika to praca zespołowa

Piotr Bysiewicz

Projektowanie i konstruowanie łazika to praca zespołowa

Obecnie bardzo ważne są pojazdy bezzałogowe, które przecierają szlaki na innych planetach, to znak czasu i problem chwili – wyjaśnia dr hab. Dawid Cekus.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...