Reklama

Niedziela Legnicka

W Nowy Rok ze św. Jakubem

Niedziela legnicka 1/2021, str. I

Św. Jakub witający pielgrzymów w Santiago

Ks. Piotr Nowosielski

Św. Jakub witający pielgrzymów w Santiago

Pierwszy dzień Nowego Roku w liturgii Kościoła poświęcany jest Świętej Bożej Rodzicielce Maryi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżący rok wchodzimy także z wyeksponowaniem postaci świętych mężczyzn: św. Józefa Opiekuna Zbawiciela i św. Jakuba Apostoła.

O tym, że najbliższy rok będzie przeżywany pod znakiem św. Józefa, dowiedzieliśmy się 8 grudnia. Obecnie zaś, od 1 stycznia, weszliśmy także w Jubileuszowy Rok Jakubowy. Towarzyszy temu możliwość uzyskania odpustu zupełnego w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od dnia 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego Apostoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Św. Jakub zwany Większym, należał do grona bliskich Jezusowi osób, które były świadkami niezwykłych wydarzeń (uzdrowienia, Przemienienie, przywrócenie do życia) wraz ze swym bratem Janem. Na pewnym etapie bycia z Jezusem, wygląda na to, że zamarzyło mu się wraz z bratem, już wcześniej zarezerwować sobie miejsce w Królestwie Bożym, o co prosiła Jezusa ich matka. Po Zesłaniu Ducha Św., zgodnie z poleceniem Jezusa, by „nauczać wszystkie narody” i on podjął się wyprawy misyjnej, podczas której miał dotrzeć do Hiszpanii, nawracając i przyprowadzając do Chrystusa wielu ludzi. Wrócił jednak do Jerozolimy, aby wspomóc pracę apostolską. Tu został wydany przez pewnego mieszkańca, który chciał się przypodobać młodemu królowi Herodowi Agryppie. Ale nawet w drodze na śmierć, miał dokonać jeszcze uzdrowienia sparaliżowanego człowieka i doprowadzić do nawrócenia swojego kata i razem ponieśli śmierć męczeńską.

Po śmierci jego ciało zostało przewiezione do Hiszpanii, gdzie zostało złożone w miejscu zwanym Compostella – od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy).

Czasem przedstawiamy jest także jako rycerz na koniu, co związane jest z bitwą pod Clavigo w 844 r., kiedy to miał się pojawić na białym koniu z rozwiniętym sztandarem i przechylił szalę zwycięstwa nad Saracenami na stronę Hiszpanów. Odtąd w bitwach wojska hiszpańskiego często odzywało się, jako hasło, imię „San Jago” (święty Jakub). W 1170 r. utworzono pod jego nazwą zakon rycerski.

Odtąd liczne rzesze pielgrzymów przybywały i przybywają do jego grobu, a miejsce to stało się jednym z 3 największych miejsc pielgrzymkowych po Ziemi Świętej i Rzymie. Przez Europę biegną zaś Szlaki św. Jakuba, a niektóre z nich przebiegają także przez teren naszej diecezji.

Tak więc do dziś przyprowadza on poszukujących prawdy ludzi do Zbawiciela.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-28 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Droga przez ciasne drzwi

Monika Jaworski

Więcej ...

Watykan dementuje informacje nt. otwarcia bistro na dachu Bazyliki Świętego Piotra

2026-01-29 13:43
Bazylikę Św. Piotra odwiedziło ponad 30 mln pielgrzymów w Roku Jubileuszowym.

Vatican Media

Bazylikę Św. Piotra odwiedziło ponad 30 mln pielgrzymów w Roku Jubileuszowym.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zdementował informacje, które pojawiły się w niektórych mediach na temat rzekomego otwarcia bistro lub restauracji na tarasie nad Bazyliką św. Piotra. Jak wynika z danych przekazanych przez Biuro Komunikacji Bazyliki Watykańskiej, rozważane jest jedynie rozszerzenie dostępnej powierzchni, obejmujące także istniejący już niewielki punkt gastronomiczny.

Więcej ...

Prezydent Tajwanu pisze do Papieża. Sprawa dotyczy pokoju w regionie

2026-01-30 06:42
Tajwański żołnierz stoi obok flagi Tajwanu w bazie wojskowej podczas ćwiczeń gotowości bojowej w Taichung na Tajwanie

PAP

Tajwański żołnierz stoi obok flagi Tajwanu w bazie wojskowej podczas ćwiczeń gotowości bojowej w Taichung na Tajwanie

Wszelkie próby zmiany status quo Tajwanu za pomocą siły nie przyniosą prawdziwego pokoju – oświadczył prezydent Lai Ching-te w opublikowanym w piątek liście do papieża Leona XIV. Podkreślił, że tylko „dyplomacja wartości” oparta na wolności, demokracji i rządach prawa gwarantuje stabilność.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Salezjański zakonnik zginął w katastrofie lotniczej w...

Kościół

Salezjański zakonnik zginął w katastrofie lotniczej w...

Pomorskie: Nauczycielka wtargnęła z nożem do przedszkola...

Wiadomości

Pomorskie: Nauczycielka wtargnęła z nożem do przedszkola...

Chińska rakieta spadnie na Polskę? Jej masa to ok. 11 ton

Wiadomości

Chińska rakieta spadnie na Polskę? Jej masa to ok. 11 ton

Kontrowersje wokół krzyża w Kielnie. Minister Nowacka...

Kościół

Kontrowersje wokół krzyża w Kielnie. Minister Nowacka...

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji...

Kościół

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Kościół

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Kościół

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Wiadomości

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...