Reklama

Niedziela Świdnicka

Pan Jezus zagościł w sercach dzieci

W tym roku rodzice oraz dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. wykazały się cnotą cierpliwości. Komunie św. zazwyczaj miały miejsce w maju, w tym roku z powodu pandemii odbyły się nieco później.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji świdnickiej zgodnie z zaleceniami bp Marka Mendyka z powodu zagrożenia epidemicznego w tym roku nie było wielkich uroczystości z okazji Pierwszej Komunii św. Dzieci do sakramentu Eucharystii przystępowały indywidualnie bądź w niewielkich grupach. Po uzgodnieniu z rodzicami, proboszczem i katechetą wiele dzieci przystąpiło do sakramentu indywidualnie już w czerwcu. Jednak w wielu parafiach komunie odbyły się we wrześniu czy październiku. – Każdy przypadek należało rozpatrzeć indywidualnie, nie można było decydować przez głosowanie lub wolą większości. Komunia św. mogła się odbyć nawet w pierwotnym terminie, ale należało uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę – zalecał biskup świdnicki.

Kameralne świętowanie sprzyjało skupieniu na tym, co najważniejsze, czyli na przychodzącym Jezusie.

Podziel się cytatem

Jedna z pierwszych komunii odbyła się w Wałbrzychu w pallotyńskiej parafii św. Franciszka z Asyżu w sobotę 16 maja. Tego dnia proboszcz ks. Piotr Kopera odprawił okolicznościową Mszę św. i udzielił sakramentu Eucharystii dwóm chłopcom. Kameralne świętowanie okazało się wielkim błogosławieństwem dla dzieci i ich rodzin, które w tym dniu skupiły się na tym, co najważniejsze, czyli na przychodzącym Jezusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele uroczystości komunijnych odbywało się podczas wakacji. Tak było chociażby w parafii katedralnej, gdzie w lipcu i sierpniu w kilku grupach sakrament przyjęło ponad 40 dzieci. Rodzice chętnie zgadzali się na indywidualną uroczystość, podkreślali też wyjątkowość i istotę tego duchowego wydarzenia. Sami księża zaznaczali, że przyjmowanie sakramentów w czasie epidemii wygląda inaczej, bo wierni skupiają się na tym, co duchowe, a nie na materialnej otoczce. – Co ciekawe, pandemia bardzo zmieniła sposób przeżywania Pierwszej Komunii św., gdy jest to uroczystość tylko rodzinna. Nie ma czegoś, co czasem nazywamy „weselami pierwszokomunijnymi”, ale odkrywa się istotę pierwszego, pełnego przeżycia Mszy św. przez dziecko – powiedział jeden z biskupów.

Reklama

Pierwsze komunie św., które odbyły się we wrześniu czy październiku, były poprzedzone krótszymi, bądź dłuższymi przygotowaniami, ponieważ jest ważne, aby dzieci miały świadomość, że w Komunii św. przyjmują Ciało Chrystusa, a nie zwykły opłatek. Ciekawą duszpasterską metodą posłużyli się księża z parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. W weekendowych rekolekcjach zorganizowanych pod koniec sierpnia, wzięło udział blisko 50 dzieci, którym towarzyszyli rodzice. – Sytuacja, epidemii spowodowała przeniesienie uroczystości komunijnych na wrzesień. To także wiązało się z niecodzienną formą przygotowania dzieci i ich rodziców do tego duchowego wydarzenia – powiedział ks. Jan Bałchan.

Można zaryzykować stwierdzenie, że uwaga tegorocznych uroczystości komunijnych mimo wielu ograniczeń i niedogodności, skoncentrowała się na tym, co istotne, czyli bardziej na kwestiach duchowych niż materialnych. Z pewnością podczas skromniejszego świętowania, znalazło się więcej czasu na wspólne rozmowy o wierze i Bogu czy sakramentach. Ponieważ od właściwego przeżycia tej uroczystości zależy przecież późniejsze duchowe życie nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-20 21:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Dzieci komunijne – dzieciom misji” – szansa na to, by zwrócić uwagę dzieci na to, co ważne

Karol Porwich/Niedziela

Zwrócić uwagę dzieci na najważniejszy, duchowy wymiar Pierwszej Komunii świętej – to istotny wymiar inicjatywy „dzieci komunijne – dzieciom misji”. Mówił o tym ks. dr Maciej Będziński, Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło siew siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...