Reklama

Niedziela Przemyska

Dziecko w perspektywie Caritas

Archiwum Caritas

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” – mówił Janusz Korczak.

Słowa te, przywołane u progu nowego roku szkolnego, wciąż wyznaczają kierunek pracy wychowawczej podejmowanej zarówno w domu, w rodzinie, jak również w powołanych do tego instytucjach. Bliskie być powinny rodzicom, nauczycielom, katechetom oraz wszystkim, którym leży na sercu dobro i pewna przyszłość młodego pokolenia.

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00, w okresie wakacyjnym realizuje swoje zadania od godz. 7.30 do 17.00.

Przemyśl, ul. Piotra Skargi 6

Reklama

To ważne zadanie realizowane jest w wielu podejmowanych przez naszą przemyską Caritas inicjatywach na rzecz najmłodszych, a szczególnie aktywnie i konstruktywnie dokonuje się w funkcjonujących już od dłuższego czasu świetlicach socjoterapeutycznych. Spośród pięciu tego typu placówek (Grodzisko Dolne, Łańcut, Sanok, Ustrzyki Dolne – opisanych już na łamach Niedzieli Przemyskiej) najstarszą wiekiem i zarazem cieszącą się bogatym doświadczeniem jest ta, mieszcząca się w Przemyślu przy ul. Piotra Skargi 6. Świetlica pod nazwą „Perspektywa” utworzona została w październiku 2009 r. i jest placówką dziennego wsparcia rodzin. Jej priorytetowym zadaniem jest szeroko rozumiana pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, wsparcie w odrabianiu zadań, udzielanie korepetycji, wychowanie ku wartościom, nauka rodzimej kultury i tradycji oraz opieka. Przez 11 lat funkcjonowania z pomocy wychowawców i nauczycieli zatrudnionych w placówce skorzystało około 510 wychowanków.

Nauczyć, wytłumaczyć, pomóc

Oferta pomocowa placówki adresowana jest do dzieci w przedziale od 10 do 18 roku życia, a szczególnie wobec uczniów potrzebujących wsparcia w nauce, wykazujących zaburzenia w zachowaniu, dzieci wychowywanych przez jednego rodzica oraz doświadczonych trudną sytuacją materialno-bytową. Dzięki zaangażowaniu kadry pracowników świetlicy każdego dnia realizowany jest proces optymalizacji szeroko rozumianych procesów wychowawczo-opiekuńczych, jak również profilaktycznych. Dokonuje się to m.in. poprzez różnego rodzaju zajęcia, pokazy, pogadanki, projekcje filmowe, wycieczki, gry i zabawy. Nieobce w harmonogramie pracy placówki są także różnego rodzaju wydarzenia kulturowe i religijne, warsztaty muzyczne, plastyczne, zajęcia teatralne, proekologiczne, konkursy, zajęcia kulinarne i szkolenia z dobrych manier. W ciągu dnia nie brakuje także czasu na wspólny, ciepły posiłek. Wszystkie podejmowane z podopiecznymi działania i aktywności mają na celu przede wszystkim ukształtować prawidłowe nawyki i umiejętności, wygasić zachowania niestosowne, wyrównać zaległości w nauce, przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, stymulować rozwój zainteresowań i zdolności, łagodzić wszelkie niedostatki wychowawcze oraz uczyć prawidłowych postaw (społecznych, zdrowotnych, patriotycznych, religijnych). Ciągle naglącym zadaniem pracy z podopiecznymi jest nauka współdziałania z innymi, radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami oraz odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych.

Z nadzieją w przyszłość

Świetlica „Perspektywa” to nie tylko miejsce nauki i poszerzania wiedzy, ale nade wszystko przyjazne środowisko, które rozwija pasje, ubogaca człowieczeństwo, wprowadza w nowe relacje, uczy odpowiedzialnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Obecność najmłodszych w „Perspektywie” to przede wszystkim wykorzystana okazja, by ich uczyć, tłumaczyć i pomóc, jak odpowiedzialnie wejść w dorosłe życie i z nadzieją patrzeć w przyszłość w niełatwych kontekstach współczesnej rzeczywistości.

2020-10-07 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„… Oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci”. Historia Adama i Kasi

2020-12-02 15:07

Mat.prasowy

Adam i Kasia. Kasia i Adam. Od 10 lat razem, nierozłączni. 2 lata temu, wzięli ślub. Po wielu latach narzeczeństwa wiedzieli już na pewno, że są sobie przeznaczeni. „… oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci”. W obecności rodziny i przyjaciół przysięgali, że będą razem na dobre i na złe, w słońcu i w niepogodzie. Nie spodziewali się jak szybko przyjdzie im sprawdzić wartość tych słów.

Więcej ...

#NiezbędnikAdwentowy: Czym tak w ogóle jest Adwent?

2020-11-28 21:00

Red.

Na początek naszego adwentowego projektu zastanówmy się czym tak naprawdę jest Adwent. Słowo adwent pochodzi od łac. adventus i oznacza przyjście, nadejście. W Kościele Wschodnim na oznaczenie przyjścia używa się zamiennie słów: epifania i paruzja. W tradycji bizantyńskiej Adwent zaczyna się już 15 listopada. Tutaj podkreśla się fakt oczekiwania na przyjście Sługi: „Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności” (Mt 24, 46)

Więcej ...

Premier o powrocie uczniów do szkół: musimy wiedzieć jaki będzie stan zakażeń i stan dystrybucji szczepionek

2020-12-02 20:37

PAP

Przed decyzją o powrocie uczniów do szkół musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i jaki będzie stan dystrybucji szczepionek, a to pokaże koniec grudnia i styczeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania internautów podczas środowej sesji Q&A na Facebooku.

Więcej ...

Reklama

#NiezbednikAdwentowy

NIE PRZEGAP

#NiezbednikAdwentowy

Najpopularniejsze

Symbole i zwyczaje Adwentu

Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

#NiezbędnikAdwentowy: Nieustająca Pomoc

Rok liturgiczny

#NiezbędnikAdwentowy: Nieustająca Pomoc

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Orban z wizytą w Warszawie. Był na Roratach

Wiadomości

Orban z wizytą w Warszawie. Był na Roratach

50-rocznica zamachu na Papieża Pawła VI

Kościół

50-rocznica zamachu na Papieża Pawła VI

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

Kościół

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

#NiezbędnikAdwentowy: Czym tak w ogóle jest Adwent?

Rok liturgiczny

#NiezbędnikAdwentowy: Czym tak w ogóle jest Adwent?

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Kościół

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Dziesięciolatka w finale Eurowizji

Kultura

Dziesięciolatka w finale Eurowizji