Reklama

Aspekty

Caritas potrzebującym

Karolina Krasowska

Uczestnicy rekolekcji PZC w Głogowie

Okres Wielkiego Postu to czas, w którym Kościół zachęca nas do tego, abyśmy otworzyli swoje serca na Boga i drugiego człowieka.

Aby pomóc drugiemu wystarczy uruchomić „wyobraźnię miłosierdzia”. Z pomocą, jak co roku, przychodzi nam diecezjalna Caritas, która tradycyjnie przygotowała kilka wielkopostnych inicjatyw skierowanych na pomoc potrzebującym.

Dar Juniora dla Seniora

Od początku Wielkiego Postu w kościołach naszej diecezji, a także siedzibie diecezjalnej Caritas można nabyć tekturowe skarbonki. – Chcemy, żeby takie skarbonki były w domach, gdzie są dzieci i młodzież. Akcja polega na tym, że te osoby odmawiają sobie drobnych przyjemności, np. takich jak zakup słodyczy, pójście do kina czy wyjście na koncert, czegokolwiek, co sprawia im przyjemność, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze włożyć do tej skarbonki. Jeszcze przed Wielkanocą powinny one być przyniesione do parafii. Zgromadzone w ten sposób środki przeznaczone są na pomoc dla osób starszych, dla osób, które są bardzo chore – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. – Taką skarbonkę można również wykonać własnoręcznie i wypełnioną przynieść do swojej parafii – dodaje.

Zdrapka wielkopostna

Każdego dnia, począwszy od Środy Popielcowej, można podejmować wielkopostne wyzwania. – Myślę, że są one proste dla osób, które choć trochę wiedzą na czym polega pomoc drugiemu człowiekowi, na czym polega miłość i prawdziwe chrześcijaństwo. Jednym z wyzwań było np. uczestnictwo w Drodze Krzyżowej. Inne wyzwanie polegało na tym, żeby w danym dniu oszczędzać wodę. Wyzwania nie są trudne, są dla każdego, zachęcamy. Takie zdrapki mamy jeszcze w naszej Caritas diecezjalnej. Można też wchodzić na profil naszego Centrum Wolontariatu na facebooku, na którym codziennie otwarte jest kolejne okienko zdrapki – zachęca Sylwia Grzyb. – W każdej chwili można się dołączyć i skorzystać z tego. A myślę, że jest to ciekawa forma przeżycia Wielkiego Postu.

Reklama

Diecezjalna Caritas od 15 marca rozpocznie dystrybucje blisko 40 tys. świec na stół wielka-nocny.

Świeca wielkanocna

Diecezjalna Caritas od 15 marca rozpocznie dystrybucje blisko 40 tys. świec na stół wielkanocny. – Świece już do nas dotarły, są przepiękne. Będzie można je nabyć w kościołach naszej diecezji i w diecezjalnej sieci Księgarni św. Antoniego – mówi Sylwia Grzyb. – Przez kilka lat nasza Caritas dzięki dystrybucji tych świec pomogła 31 syryjskim rodzinom. Także jest to bardzo duża pomoc i piękny wkład naszej diecezji i wszystkich tych, którzy chętnie nabyli taką świecę i włączyli się w to dzieło – dodaje. W tym roku diecezjalna Caritas chce pomóc dzieciom w Rwandzie, którymi na co dzień opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. – Dzieci w Rwandzie, żeby pójść do szkoły, muszą mieć mundurek. Jego zakup dla takiej biednej rodziny jest celem nie do zrealizowania. Dlatego chcemy ufundować im 270 mundurków, tak żeby każda parafia mogła się włączyć w to dzieło.

Zbiórka żywności

20-21 marca po raz kolejny odbędzie się ogólnopolska zbiórka żywności Caritas „Tak, pomagam”. Jak co roku w sklepach na terenie naszej diecezji pojawią się wolontariusze w czerwonych koszulkach z logiem Caritas. W niedzielę 23 marca akcja odbędzie się w większości kościołów naszej diecezji. – Wzorem lat ubiegłych chcemy przygotować paczki dla potrzebujących osób. Co roku udaje nam się to dzięki Państwa pomocy. Paczki są bardzo bogate i te osoby, które je otrzymują są bardzo wdzięczne, za co też bardzo dziękują. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji także w tym roku – kończy Sylwia Grzyb.

2020-03-10 10:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Warszawa: procesja ulicami Starówki z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą

2020-08-14 19:16

Wikipedia

„Bitwa Warszawska ks. ignacy Skorupka” – obraz leonarda Winterowskiego

Ulicami warszawskiej Starówki przeszła procesja, w której mieszkańcy Stolicy nieśli figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy. Nabożeństwo nawiązywało do wielowiekowej warszawskiej tradycji i była elementem obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kościół

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Niedziela w Warszawie

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Kościół

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kościół

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...