Reklama

Głos z Torunia

Sztos zarządca

Młodzi poznali tajniki zarządzania zasobami i inwestowania

Ewa Melerska

Młodzi poznali tajniki zarządzania zasobami i inwestowania

Na kartach Biblii możemy znaleźć wiele przykładów gospodarowania i zarządzania. Patrząc tylko pod kątem ludzkim, Boża ekonomia ma wiele sprzeczności i daleka jest od logiki. Ale czy na pewno?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobaczmy przypowieść o robotnikach w winnicy z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt, 20, 1-16). Mamy w niej przykład pozornej niesprawiedliwości. Ci, którzy przyszli do pracy rano, i ci, którzy zaczęli ją wieczorem, otrzymali taką samą zapłatę. Jednak należy znaleźć głębszy sens. Chodzi tu o miłość Bożą, która jest równa dla wszystkich bez względu na to, kiedy dostąpili nawrócenia.

W historii o wdowim groszu (Łk 21, 1-4) Jezus pokazuje, że wartość pieniądza jest różna. Jedni wydają duże sumy ze swoich oszczędności i nawet nie odczują pogorszenia jakości życia ani braku pieniędzy, a drudzy, oddając wspomniany grosz, dają o wiele więcej. To my, ludzie, nadajemy wartość rzeczom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skarby

Słowa Jezusa: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną.” (Mt 6, 19-20) – pokazują, że nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale także o rzeczy materialne. Gromadząc majątki, skupiamy się na posiadaniu, a oddalamy się od myślenia o Bogu i sprawach duchowych.

Tych kilka przykładów pokazuje, że Bóg patrzy na to, co posiadamy, w zupełnie inny sposób. Ważne jest, aby mieć świadomość, że to, co do nas należy, jest dane przez Niego i mamy tym zarządzać w dobry sposób.

Zarządzanie domem

Jak wiele jest różnych sposobów zarządzania oraz jak na sprawy ekonomiczne patrzy Kościół mogła poznać młodzież, która spotkała się na konferencji „Sztos zarządca”. Na spotkanie 20 listopada młodych zaprosili organizatorzy: Wydział Teologiczny UMK, Pracownia Laboratorium św. Jana Pawła II oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prof. Józef Stawicki z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na UMK posłużył się porównaniem, że „ekonomia to zarządzanie domem”, dlatego należy o niego dbać, ponieważ każdy chce żyć godnie. Powinniśmy się starać, aby sprawy materialne nie przysłaniały nam relacji z Bogiem. On obdarza nas hojnie, a my otrzymane talenty i zdolności mamy pomnażać.

Reklama

Inwestycja

Wiele czynników wpływa na szybki rozwój świata. Mówił o tym dr Piotr Wiśniewski, dyrektor generalny pierwszej pracy robotów DBR77. Sztuczna inteligencja, nowoczesne technologie, wirtualna rzeczywistość, darmowa edukacja, zmiany pokoleniowe, a także sami ludzie prowadzą do tego, że świat każdego dnia kroczy ku przyszłości. Prelegent przekonywał o tym, że nie należy się bać nowości, ale trzeba z nimi współpracować i wykorzystywać je do własnego rozwoju.

Porywające świadectwo życia i koncert Jacka i Piotra z zespołu Wyrwani z Niewoli zakończyło spotkanie. Podkreślali oni, że warto wszystko oddać Jezusowi, a nie będziemy stratni. Zyskamy pokój serca i życie wieczne. Kiedy będziemy blisko Jezusa, ani rzeczy materialne, ani pieniądze nie będą dla nas ważne.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-04 07:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biznes z wiarą #1

Jak pogodzić działalność gospodarczą z chrześcijańskimi wartościami? Co w biznesie jest najważniejsze dla katolika? I który święty może zostać postawiony za wzór do naśladowania dla współczesnych przedsiębiorców? O tym rozmawiamy z sercaninem ks. dr. Przemysławem Królem, moderatorem Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...