Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Męczennicy wierni do końca

Uroczysta Msza św. w Koszycach

ke-arcidieceza.sk

Uroczysta Msza św. w Koszycach

– Męczennicy nie opuścili Koszyc, mimo iż wiedzieli, że zbliża się niebezpieczeństwo. Zostali ze swoim małym stadem jak dobrzy pasterze. Nie wycofali się ze strachu ani z powodu obiecanych korzyści, ale pozostali wierni Ojcu Świętemu i Kościołowi, w którym zostali powołani, by służyć. Ich wierność przemawia do nas i przyciąga nas jak magnes – mówił słowacki abp Bernard Bober w Koszycach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi, kapłani i wierni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Rumunii uczestniczyli w głównych obchodach 400. rocznicy śmierci Męczenników Koszyckich: Melchiora Grodzieckiego SJ, Stefana Pongracza SJ i kanonika Marka Križa. Uroczystości odbywały się w sobotę 7 września w Koszycach na Słowacji. Uczestnicy procesyjnie wyruszyli do katedry św. Elżbiety, gdzie była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity koszyckiego Bernarda Bobera. Wśród koncelebransów znalazł się biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskupi i kapłani z Polski,w tym z naszej diecezji. – Trzej katoliccy kapłani nie bali się prześladowań ani śmierci, a dokładnie 400 lat temu, 7 września 1619 r., świadczyli o wierności Chrystusowi. Od tego czasu niebo nad Koszycami zostało otwarte, a lokalny Kościół stopniowo stał się diecezją męczenników – mówił Arcybiskup w homilii. I dodał: – Dlatego dzisiaj dziękujemy jeszcze raz i przesyłamy wdzięczne pozdrowienia do miejsc narodzin naszych męczenników: chorwackiego Kriżewca, Alvincu w dzisiejszej Rumunii, a także do polskiego Cieszyna.

Z racji pierwszej soboty Eucharystię poprzedziła modlitwa maryjna pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Koszyc Marka Forgáča. W niedzielę 8 września uroczystą Mszę św. z okazji śmierci św. Męczenników celebrował w kościele Najświętszej Trójcy arcybiskup-metropolita węgierski Péter Erdő.

W pasterskim liście skierowanym do wiernych przed uroczystościami, abp B. Bober przypomniał, że w jubileuszowym roku śmierci św. Męczenników w Koszycach przyświecała Słowakom intencja, aby odnowić pragnienie wierności. – Męczennicy oddali swoje życie za wierność wobec Jezusa i Jego Kościoła. Teraz świętują 400. rocznicę urodzin dla nieba. Zostali potraktowani przez władców tego świata jako ostatni, ale Bóg przyjął ich pierwszych w swoim królestwie, ponieważ pozostali wierni – podkreślał abp Bober. Relikwie męczenników odwiedziły wszystkie parafie na Słowacji. Odbyła się tam konferencja poświęcona męczeństwu. Ponadto Słowakom udało się zrekonstruować prawdziwy wygląd twarzy męczenników. 6 września na Słowacji zaprezentowano znaczek z ich podobiznami. A tymczasem 12 października uda się do Koszyc pielgrzymka z naszej diecezji w trwającym Roku św. M. Grodzieckiego. Diecezjanie wraz z bp. R. Pindlem podziękują Panu Bogu za dar męczeństwa św. Melchiora i będą się modlić przez jego wstawiennictwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-09-17 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst