Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony

Ks. prał. Marek Babuśka

Ryszard Wyszyński

Ks. prał. Marek Babuśka

25 sierpnia bazylika strzegomska zajaśniała od dorodnych złotych, kłosów zbóż i zapachniała świeżym chlebem. To był znak, że na niedzielną Mszę św. przybyły delegacje rolników ze wszystkich wsi strzegomskiej gminy, którzy po uroczystości w kościele obchodzili „Gminne Dożynki 2019”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest piękną tradycją, że na obchody tego rolniczego święta w bazylice każda z wiosek rokrocznie przygotowuje swój wieniec dożynkowy, a na stołach przed ołtarzem ustawiane są chleby upieczone z tegorocznego ziarna – pięknie ozdobione kwiatami i ziołami – z nazwą każdej wsi. Natomiast wieńce dożynkowe ustawiane są wzdłuż nawy głównej, zapełniając miejsce aż po chór. Dziękczynnej Mszy św. za tegoroczne plony i w intencji rolników przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Marek Babuśka, który na początku Eucharystii powitał uroczyście delegacje wsi: rolników, sadowników, pszczelarzy, przedstawicieli firm sektora rolniczego, obchodzących to święto oraz licznych gości, pośród których byli: poseł Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, posłowie Sejmu RP: Maciej Badora, Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska oraz samorządowcy – radni Rady Miejskiej z pocztem sztandarowym Strzegomia, burmistrz Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Tomasz Marczak, wójtowie i burmistrzowie z sąsiednich miast, członkowie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych z pocztem sztandarowym Związku oraz działacze tego Związku z miasta i gminy Strzegom. W ławach bazyliki zasiedli też członkowie grup folklorystycznych „Olszaniacy” i „Goczałkowianie”. Po księdzu proboszczu – kustoszu strzegomskiej bazyliki – do uczestników nabożeństwa w przepięknych poetyckich słowach własnego wiersza zwróciła się sołtys ze Stanowic Zdzisława Dmytrarz, podkreślając wagę święta następującymi słowami ostatniej strofy: „Chlebie bezcenny – tyś jest świętością i życia główną treścią./ Bądź otoczony zawsze miłością – modlitwą oraz pieśnią!/ Niech nam Ciebie nigdy nie braknie – i tych, co Ciebie tworzą!/ Niech ma Cię do syta każdy – kto łaknie – z łaską i pomocą Bożą!”.

Po jej słowach ksiądz proboszcz poświęcił uroczyście wszystkie przyniesione chleby i wieńce dożynkowe oraz wiernych. Okolicznościową homilię wygłosił podczas Mszy św. ks. dr Paweł Klimnik z Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Rozwinął w niej szerzej wątek z odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, w której Jezus opowiadał na zadane Mu przez kogoś pytanie, gdy On nauczał, podążając do Jerozolimy – o zbawienie człowieka i co zrobić, aby je osiągnąć. – A o co ty byś zapytał Jezusa, co my byśmy chcieli wiedzieć od Niego, gdybyśmy Go nagle spotkali – pytał retorycznie wszystkich obecnych kapłan. I odpowiadał – za Jezusem – „trzeba wam tam przejść przez ciasne drzwi” i wyjaśnił znaczenie tego Jezusowego porównania. W ostatnich słowach zaś akcentował: – Nie dbaj o to, co zbyteczne, co ulotne, ale zadbaj o to, co jest sprawiedliwością, co jest pobożnością, co jest miłością, co jest wytrwałością i łagodnością. I kiedy się tak utrudzisz, kiedy wyciągniesz łagodne ręce i spojrzysz z miłością na drugiego człowieka, kiedy w drugim człowieku zobaczysz – to więcej. Kiedy zaufasz Bogu i kiedy wreszcie uwierzysz, że On jest blisko ciebie – wtedy właśnie przejdziesz – przez te ciasne drzwi! Jezus jest naszym Zbawicielem, staje się naszym chlebem, jest obecny w winie ofiarnym, może wkroczyć w nasze życie, wejść w naszą codzienność, dodać siły naszym rękom do pracy, jak waszej rolników – ciężkiej oraz – mocy sercu do miłowania innych ludzi, której wszyscy potrzebujemy. Wśród wielu dróg, na które wkraczamy w naszym życiu, jedna jest pewna – to Jezus Chrystus i Jego nauka” – zakończył kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dary ofiarne na tej uroczystej Mszy dziękczynnej Panu Bogu za tegoroczne żniwne plony oraz wszystkie dary z pól ogrodów i przynosiły do ołtarza delegacje wszystkich wsi. W pierwszym rzędzie szli starostowie dożynek gminnych w Strzegomiu Agata Burdzińska ze wsi Bartoszówek i Bogumił Wieszewski – reprezentujący rolników wsi Stawiska.

Reklama

Po Mszy św. jej uczestnicy w barwnym korowodzie na czele z niesionymi przez mieszkańców wsi dożynkowymi wieńcami przeszli spod bazyliki strzegomskiej ulicami miasta na Rynek, gdzie na estradzie miał miejsce ceremoniał przekazania chleba i gdzie w jej sąsiedztwie ustawiono wieńce dożynkowe i chleby, aby mogli je podziwiać mieszkańcy do końca dnia. Były też piękne ogródki i stragany przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z każdej wsi gminy, na których można było posmakować wielu smakowitych dań i ciast przygotowanych przez ich mieszkanki oraz zachwycić się aranżacją stoisk ozdobionych kwiatami, plonami z ogrodów oraz rękodziełem. Dożynki zakończyły występy zaproszonych zespołów z miasta i kraju.

Wzruszającym momentem był poczęstunek na Rynku mieszkańców miasta Strzegomia chlebem upieczonym z mąki z tegorocznego ziarna, z którymi symbolicznie podzielili się mieszkańcy wiosek, a których ciężkiej pracy wszyscy zawdzięczamy ten obfity i potrzebny nam pokarm.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-09-10 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólny wysiłek

Rolnicy zaprezentowali dożynkowe wieńce

Paweł Wysoki

Rolnicy zaprezentowali dożynkowe wieńce

Wojewódzkie dożynki w Radawcu zgromadziły rolników z Lubelszczyzny, wdzięcznych za plony ziemi i Boże błogosławieństwo.

Więcej ...

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...