Reklama

Niedziela Wrocławska

Kultura drogą do wiary

VIII Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2019

Kuratorzy pleneru z artystami

Anna Majowicz

Kuratorzy pleneru z artystami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II w Liście do artystów słusznie zauważył, że „sztuka, jeżeli jest autentyczna, choć niekoniecznie wyraża się w formach typowo religijnych, zachowuje więź wewnętrznego pokrewieństwa ze światem wiary, tak że nawet w sytuacji głębokiego rozłamu między kulturą a Kościołem to właśnie sztuka pozostaje swego rodzaju pomostem prowadzącym do doświadczenia religijnego. Jako poszukiwanie prawdy, owoc wyobraźni wykraczającej poza codzienność, sztuka jest ze swej natury swoistym wezwaniem do otwarcia się na Tajemnicę”.

O tym, że kontakt ze sztuką jest nie tylko drogą odkrywania prawdy o człowieku, lecz także odkrywania Boga przekonali się uczestnicy VIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego w Trzebnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kuratorzy pleneru

Międzynarodowy Plener Plastyczny organizowany jest w Trzebnicy od 2012 r. Jego pomysłodawcą i głównym kuratorem jest ks. prof. Bogdan Giemza. – Wielokrotnie spotykam się z pytaniem: dlaczego organizuję plenery, skoro sam nie jestem artystą. Poezja, muzyka i sztuka były mi od młodości bliskie. Z wdzięcznością wspominam comiesięczne mini-koncerty muzyki poważnej organizowane w technikum mechanicznym, które ukończyłem. Później, w czasie studiów seminaryjnych w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie przyszła kolej na poezję. Duża w tym zasługa siostry urszulanki, która uczyła nas literatury religii – wspomina ks. Giemza. W Bagnie przyszedł czas także na malarstwo. – Kiedy w 2006 r. pełniłem obowiązki rektora seminarium, wybrałem się z wizytą kurtuazyjną do ówczesnego burmistrza Obornik Śląskich, Pawła Misiorka. Powiedziałem wtedy, że moim marzeniem jest promowanie pięknego zabytkowego pałacu w Bagnie, w którym mieści się seminarium Salwatorianów. Jako jedną z form promocji wymieniłem plenery, chociaż nie miałem o tym żadnego pojęcia. Kilka miesięcy później burmistrz odwiedził mnie razem ze Zdzisławem Skorkiem, byłym solistą Operetki Wrocławskiej. Przedstawił go jako kuratora plenerów malarskich, który wespół z Jerzym Tandeckim organizuje je od kilku lat w Obornikach Śląskich – dodaje kapłan. W ramach pleneru Oborniki Śląskie w 2007 r. troje artystów przyjechało do Bagna, by szukać tu inspiracji. Odchodząc z Bagna, najpierw do Obornik Śląskich, później do Trzebnicy ksiądz profesor zabrał ze sobą miłe wspomnienia związane ze spotkaniami z artystami. Myśl organizowania plenerów odżyła 3 lata później, a już w 2011 r. po rozmowie z Januszem Łozowskim, uczestnikiem i kuratorem artystycznym plenerów, wypracowali koncepcję zasad organizacji wydarzenia. – Od początku zależało nam, aby zapraszać artystów reprezentujących różne rodzaje sztuki i techniki – zaznacza Janusz Łozowski, który jest także autorem projektu logo pleneru.

Reklama

Różnorodność technik

Uczestnicy pleneru zastosowali bogatą mozaikę technik. – Jedną ze swoich prac wykonałam na łupku, który pokryłam farbami olejnymi. Do stworzenia drugiego dzieła również użyłam farb olejnych, ale najpierw spreparowałam papier, dodałam do tego także ołówek i pastele – mówi Ewa Mroczek z Trzebnicy, która po raz 7. uczestniczy w wydarzeniu.

Innowacyjną metodą wykazała się także Włoszka Ombretta Del Monte, która do swoich prac użyła... mąki. – Uwielbiam włączać nowe techniki i bawić się nimi. Używam różnych materiałów: mąki, folii, piasku... generalnie wszystkiego, co tylko można w obraz zainstalować – wyjaśnia.

Wernisaż plenerowy

Wybór terminu organizacji imprezy padł na drugą połowę sierpnia, ponieważ w ostatnią niedzielę wakacji od kilkunastu lat organizowany jest tu rodzinny festyn parafialny „Bartłomiejki”. – Chodziło mi o to, by sztuką i dziełami powstałymi w trakcie plenerów zainteresować trzebniczan i przybyłych gości. Dlatego od 2012 r. jednym z elementów festynu jest wernisaż poplenerowy – zaznacza ks. Giemza. W tegorocznym plenerze uczestniczyło 15 artystów z kraju ze świata. – Bardzo się cieszę, że my, jako wspólnota i jako parafia możemy was, drodzy artyści gościć – mówił podczas otwarcia pleneru proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy, ks. Piotr Filas SDS.

Reklama

Sztuka zbliża

Organizacja plenerów jest możliwa dzięki zaangażowaniu różnych podmiotów kościelnych, samorządowych i biznesowych. Od kilku lat wydarzenie organizują: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Gmina Trzebnica, Hotel Trzebnica, Dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy oraz parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Obchodzimy dzisiaj jubileusz 800-lecia konsekracji naszej pięknej trzebnickiej bazyliki. Wykonane prace rozsławiają naszą małą ojczyznę nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami – mówi Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica.

– Sztuka nie zna granic. Ona zbliża ludzi. Przekonaliśmy się o tym po raz kolejny w Trzebnicy. Dziękujemy miastu za to, że podarowało nam natchnienie, a organizatorom i sponsorom za wszystko co dla nas uczynili. Naszą wdzięczność kierujemy przede wszystkim w stronę kuratorów za to, że stworzyli nam szczególną, twórczą i ciepłą atmosferę – w imieniu artystów podziękowała Natalya Karzhitskaya z Nowopołocka na Białorusi.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-27 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobry dialog kultury i Kościoła

W ostatnią niedzielę wakacji na placu pielgrzymkowym trzebnickiej bazyliki odbędzie się festyn parafialny "Bartłomiejki”. Zakończy on obchody jubileuszu 200 lat parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi. W obchody pięknie wpisał się Międzynarodowy Plener Plastyczny.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...