Reklama

Niedziela w Warszawie

Palma ewangelizuje

Wojciech Łączyński

Kard. Kazimierz Nycz w Niedzielę Palmową odprawia Mszę św. kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie

Zwyczaj własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych nie zanika, przeciwnie: liczba konkursów na najpiękniejsze palmy, organizowanych przez parafie, szkoły i domy kultury, rośnie. Palma powinna być przede wszystkim wysoka, ale także piękna, i bogata – to kryteria wyboru najładniejszych palm w konkursie z największymi tradycjami na Mazowszu, organizowanym przez łowicką parafię katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ubiegłym roku pierwsze miejsce zajęła 17-metrowa palma przygotowana przez uczniów jednej z podłowickich szkół.

Najdłuższa, jak do tej pory palma, startująca w tym konkursie, miała... ponad 25 m. Czy taka rywalizacja ma sens? – To świetna popularyzacja pięknego zwyczaju. Podtrzymuje się w ten sposób tradycję – mówi były proboszcz łowickiej parafii ks. Wiesław Skoneczny, przez lata organizator palmowej rywalizacji.

Ci, którzy jeszcze nie potrafią przygotować pięknych palm, zawsze mogą wziąć udział w warsztatach organizowanych w Niedzielę Palmową przez Muzeum w Łowiczu – nauczą się robić palmy wielkanocne m.in. z bukszpanu, bazi i kwiatów bibułowych.

Reklama

W Warszawie największe tradycje ma najpewniej konkurs organizowany na Ursynowie w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Co roku kilkadziesiąt palm bierze udział w konkursie w 4 kategoriach: mała, średnia, duża i rodzinna. – Nie chodzi nam wyłącznie o wysokość. Palma musi czymś komisje konkursową ująć: bogactwem, pięknością itp. – zaznacza proboszcz parafii ks. Dariusz Gas. Konkurs jest otwarty, może wziąć w nim udział każdy.

Przesłanie konkursu jest dość oczywiste: chodzi o ewangelizację, popularyzację święta. Palmy wywołują zainteresowanie młodych ludzi. Dzieci pytają, interesują się tym, dlaczego akurat palma, skąd ta tradycja się wzięła itd. Dowiadują się, co się zdarzyło w czasie poprzedzającym Mękę Pańską.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszy odsłonięcie tablicy upamiętniającej kard. Józefa Glempa, który był w połowie lat 90. XX wieku jednym z pomysłodawców konkursu. – A później, co roku ksiądz kardynał uczestniczył w uroczystościach Niedzieli Palmowej w naszej parafii – podkreśla ks. Dariusz Gas.

2019-04-10 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na palmę wielkanocną

Julia A. Lewandowska

W Niedzielę Palmową w parafii pw. św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich odbył się konkurs na najwyższą i najładniejszą, własnoręcznie wykonaną, palmę wielkanocną.

Więcej ...

Prezydent Duda: pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości

2020-08-08 19:41

PAP/Piotr Nowak

Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości — ocenił w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.

Więcej ...

Pielgrzymi u babci Pana Jezusa [40. PPW - dzień szósty]

2020-08-09 00:27

Michalina Stopka

Piesza Pielgrzymka Wrocławska jest już coraz bliżej Jasnej Góry. Dziś reprezentacja grup 9 - salezjańskiej oraz 15 - franciszkańska przeszły 35 km z Kluczborka do Borek Wielkich. Zobaczcie, co działo się na trasie pielgrzymki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory