Reklama

Niedziela Małopolska

Czy ktoś pobije rekord?

Archiwum GDK w Lipnicy Murowanej

Zabiegamy o to, żeby wszyscy parafianie, a szczególnie dzieci i młodzież w ten konkurs się włączali, żeby w Niedzielę Palmową każdy był obecny na Mszy świętej, na procesji i miał ze sobą palmę, która jest przede wszystkim wyrazem naszej wiary – mówi proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, ks. Mariusz Jachymczak i przekonuje, że w tym dniu organizowany tu konkurs przyciąga uwagę nie tylko Polaków z najodleglejszych zakątków naszego kraju.

Patron i organizatorzy

W zapowiedziach na stronie internetowej (www.kulturalipnica.pl) czytamy, że 61. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową. Na uroczystości zapraszają organizatorzy: wójt gminy Tomasz Gromala, proboszcz parafii ks. Mariusz Jachymczak oraz Gminny Dom Kultury. Honorowy patronat nad cyklicznym wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, biskup tarnowski Andrzej Jeż, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, starosta bocheński Adam Korta. Głównym sponsorem konkursu jest „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni, zaś mecenasem konkursu „Bacówka” Towary Tradycyjne z Rajbrotu.

Gdy dopytuję o patrona konkursu, Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, wspomina: – 61 lat temu Józef Piotrowski (mąż, ojciec 9 dzieci, działacz społeczny, poeta) wymyślił konkurs palm. To się stało wtedy, gdy tych palm w Niedzielę Palmową zaczęło w Lipnicy ubywać. Stąd pomysł na konkurs z nagrodami, aby zmotywować mieszkańców Lipnicy, by tę piękną tradycję kultywować. Pani dyrektor z uśmiechem przyznaje, że jako dziecko w takich konkursach brała udział. – Myśmy się bardzo cieszyli na te nagrody – przyznaje i zaznacza: – Było wiadomo, że jeśli palmę na konkurs przyniesiemy, to zawsze jakiś drobiazg otrzymamy. Dodaje, że gdy była nastolatką, to otrzymywała od pana Józefa Piotrowskiego ważne zadanie – zapowiadała występy, prowadziła konkurs. Gdy pytam, czy wówczas myślała, że będzie to wydarzenie organizować, stwierdza: – Nigdy mi to do głowy nie przyszło, że to się tak potoczy. Niemniej bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w przygotowaniach do konkursu. To dla mnie wyróżnienie.

Reklama

Warsztaty i konkurs

Wydarzenie jest organizowane rzeczywiście z rozmachem. Obok konkursu palm, w różnych kategoriach, są koncerty, warsztaty oraz kiermasz, na którym można się zaopatrzyć przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi w piękne wyroby rękodzieła artystycznego i regionalne potrawy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty robienia palm. – Ludzie wiedzą, że można sobie własnoręcznie taką palmę zrobić – mówi dyrektor Domu Kultury. Zauważa, że człowiek szczególnie ceni to, co sam wykona. I dodaje: – Jak ktoś sobie taką palmę zrobi, jak ją poświęci, zawiezie do domu, to ona nabiera szczególnego znaczenia.

Niesłabnącym zainteresowaniem parafian, gości i turystów przyjeżdżających w tym dniu do Lipnicy cieszy się konkurs palm. Rok temu wygrał go Daniel Drąg z Lipnicy Dolnej, którego palma miała 32 metry i 6 cm! Twórca wyjaśnia, że lipnicka palma musi być wykonana z wikliny. Nie można używać np. gwoździ, drutu czy sznurków. Trzeba też przygotować kwiaty i wstążki z bibuły. – W zeszłym roku razem ze starszą siostrą, Agnieszką i moją mamą – Dorotą wykonaliśmy ponad tysiąc kwiatów, z czego ponad 800 wykorzystałem do dekorowania palmy – opowiada Daniel Drąg. Dodaje, że z kolei bukszpan, który jest symbolem życia, bierze z ogrodu od sąsiadki.

– Najbardziej cieszy, jak się zrobi palmę, jak się ją z kolegami zaniesie na rynek, postawi tam i ludzie biją brawo – mówi zeszłoroczny zwycięzca. Stwierdza, że radość daje także wspólne przygotowanie palmy. Nie ukrywa, że chce wystartować w konkursie także w tym roku. Wyznaje: – Chciałbym wykonać jeszcze wyższą palmę, ale nie wiem, czy starczy sił i czasu.

Reklama

Uznanie

– Kto wie, może w tym roku ktoś pobije rekord, który ustanowił wielokrotny zwycięzca w tej kategorii śp. Zbigniew Urbański – zastanawia się ks. Mariusz Jachymczak. Równocześnie podkreśla: – Niedziela Palmowa to jest radosne hosanna, z którym Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy. My wiemy, że ta wielka radość za kilka dni przemieni się w „ukrzyżuj Go!”. I to nam pokazuje, z jaką pokorą musimy podchodzić do nas samych, z jaką pokorą musimy patrzeć w stronę męki, śmierci, zmartwychwstania, które zapowiada Niedziela Palmowa.

Proboszcz nie kryje uznania dla lipnickiego konkursu, podkreśla jego bardzo szeroki zasięg. Równocześnie zaznacza: – Każdy posiadacz palmy, także przyjezdni, starają się, aby były one poświęcone. To nie jest dla nich jakiś tradycyjny gadżet. To przede wszystkim nośnik Bożego błogosławieństwa, z którym lipniccy goście i parafianie wracają do domów.

2019-04-03 10:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na palmę wielkanocną

Julia A. Lewandowska

W Niedzielę Palmową w parafii pw. św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich odbył się konkurs na najwyższą i najładniejszą, własnoręcznie wykonaną, palmę wielkanocną.

Więcej ...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

2020-08-07 16:27

Portal Diecezjii Tarnowskiej

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił m.in. obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej. Był cenionym wykładowcą, autorem wielu książek i artykułów oraz promotorem prac naukowych. Miał 56 lat.

Więcej ...

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

2020-08-09 08:00

Ks. Paweł Borowski

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

Będąc jakiś czas temu na Mszy Św. zauważyłem, że pewna osoba po przyjęciu Komunii na rękę, otrzepała swoje dłonie z okruszków, jakie na niej pozostały. Jak gdyby to był jakiś zwykły pokarm. A wydawałoby się, że przecież powinniśmy doskonale zdawać sobie sprawę, że nawet w najmniejszej drobince Najświętszego Sakramentu jest obecny Żywy Bóg! No właśnie – powinniśmy...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kiedy jesteś, Panie?

Kiedy jesteś, Panie?

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory