Reklama

Polska

Polskie obchody Światowego Dnia Chorego

Iwona Sztajner

Tradycyjnie już Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W świątyniach sprawowane będą uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznym obchodom 23. Światowego Dnia Chorego towarzyszy hasło zaczerpnięte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. W specjalnym orędziu papież Franciszek pisze o pomocy cierpiącym jako drodze uświęcenia.

Papież wyjaśnia, że „doświadczenie Hioba znajduje swą prawdziwą odpowiedź w krzyżu Jezusa, najwyższym akcie solidarności Boga z nami, całkowicie bezinteresownym, całkowicie miłosiernym. I ta odpowiedź miłości na dramat ludzkiego cierpienia, szczególnie cierpienia niewinnego, na zawsze jest wpisana w ciało Chrystusa zmartwychwstałego, w jego chwalebne rany, które są zgorszeniem dla wiary, ale także jej sprawdzianem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z okazji Światowego Dnia Chorego w świątyniach sprawowane będą uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa tzw. lurdzkiego, Najświętszym Sakramentem.

Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach modląc się w ich intencjach. Jak podkreślają sami, to jest święto chorego, ale nie choroby, okazja by podziękować chorym i niepełnosprawnym za ich wiarę, modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu, przez które umacniają misję Kościoła.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się główne uroczystości diecezjalne dla chorych oraz ich opiekunów. Msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Zająca z udzieleniem sakramentu chorych rozpocznie się w Bazylice o godz. 11.00. Z myślą o tych, którzy nie mogą przybyć do świątyni, będzie transmisja Mszy świętej przez telewizję internetową na stronie milosierdzie.pl

Z okazji Światowego Dnia Chorego Mszę św. w kaplicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu odprawi o godz. 16.30 abp Wiktor Skworc. Po liturgii chorym zostanie udzielone tzw. błogosławieństwo lurdzkie Najświętszym Sakramentem. Następnie metropolita katowicki odwiedzi chorych na oddziale kardiochirurgii.

Reklama

W specjalnym słowie abp Skworc zwrócił uwagę, że aktualna sytuacja ekonomiczna opieki zdrowotnej w Polsce, często niedoszacowane finansowo procedury medyczne, coraz większe biurokratyczne obciążenie lekarzy i pielęgniarek nie ułatwiają personelowi medycznemu realizacji powołania na rzecz cierpiących.

„Należy przypomnieć, że za prawidłowe, sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej odpowiadają władze państwowe i samorządowe i nie mogą się one od tego uchylać” – napisał metropolita katowicki.

Z kolei abp Henryk Hoser przewodniczyć będzie 11 lutego o gody. 11.00 Mszy św. w intencji chorych w stołecznym Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej. Natomiast o godz. 15.00 abp Hoser odwiedzi pacjentów i personel Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie także odprawi Mszę św.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP odwiedzi 11 lutego (o godz. 10.00) pacjentów Szpitala Świętej Rodziny w Poznaniu, bp Zdzisław Fortuniak – chorych w poznańskim Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia; bp Grzegorz Balcerek złoży wizytę chorym w Kowanówku a bp Damian Bryl odwiedzi chorych i starszych w Domu Pomocy Społecznej na ul. Bukowskiej.

Centralnym punktem obchodów Dnia Chorego w archidiecezji poznańskiej była Msza św. której 8 lutego w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu przewodniczył bp Damian Bryl.

W archidiecezji gdańskiej obchody Światowego Dnia Chorego połączone będą z rozpoczęciem peregrynacji Figury Matki Bożej z Lourdes z okazji 25-rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uroczystej Mszy w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie wraz z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych będzie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Liturgia rozpocznie się o godz. 10.00.

Natomiast w Lublinie, Mszy św. z udziałem chorych i osób, które spieszą im z pomocą przewodniczyć będzie o godz. 11.00 w tamtejszej archikatedrze abp Stanisław Budzik. W tym dniu podobne spotkania chorych będą miały miejsce także w niemal wszystkich kaplicach szpitalnych, kościołach i parafiach archidiecezji.

Reklama

Wyjątkowy przebieg będą miały w tym roku kieleckie obchody Światowego Dnia Chorego bowiem połączono je z czuwaniem przy Krzyżu i Ikonie Matki Bożej - symbolach Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Organizatorzy spodziewają się, że do Hali Legionów przybędzie kilka tysięcy osób: chorych, niepełnosprawnych i wolontariuszy ŚDM.

Zaproszenia na Dzień Chorego trafiły do co najmniej 60 instytucji – szkół, warsztatów terapii zajęciowej, stowarzyszeń, np. Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, do szpitali i parafii.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00. W programie jest m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia, integracja i zabawa z elementami sportowymi - w tej części wystąpią sportowcy niepełnosprawni (koszykówka na wózkach) oraz młodzież (śpiew, pantomimy). O godz. 17 rozpocznie się Msza z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, ale jego obchody wyznaczył na 11 lutego, na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co roku jest obchodzony na poziomie diecezjalnym, natomiast co trzy lata w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych.

W roku 2016 obchody odbędą się w sanktuarium Deir Rafat, położonym między Tel Awiwem a Jerozolimą.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-10 17:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Religa polskiej onkologii

Niedziela Ogólnopolska 6/2015, str. 12-14

Prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik,
wybitny onkolog, który wraz z prof. dr. hab. n. med.
Wiesławem Jędrzejczakiem dokonał pierwszego
w Polsce przeszczepu szpiku kostnego

Milena Kindziuk

Prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik, wybitny onkolog, który wraz z prof. dr. hab. n. med. Wiesławem Jędrzejczakiem dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu szpiku kostnego

Z prof. dr. hab. n. med. Cezarym Szczylikiem – kierownikiem Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – rozmawia Milena Kindziuk.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania