Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne dziękczynienie za plony 2018

Niedziela podlaska 37/2018, str. IV

Laureaci konkursu na najpiękniejszy wieniec

ks. Marcin Gołębiewski

Laureaci konkursu na najpiękniejszy wieniec

Blisko dwa tysiące osób przybyło w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września br. do Sadownego, aby we wspólnocie diecezjalnej dziękować za otrzymane plony ziemi i trud rolniczej pracy. Centralną część stanowiła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa powitania do zgromadzonych na placu przykościelnym tuż przed Eucharystią skierowali miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Wojciechowski oraz wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran. Początek Mszy św. stanowił obrzęd pobłogosławienia wieńców dożynkowych, które w barwnym korowodzie przeszły przed ołtarzem polowym. Ksiądz biskup poświęcił poszczególne delegacja z parafii naszej diecezji.

W homilii Ekscelencja nawiązał do obchodzonego święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przypomniał prawdę o godności każdego człowieka, która ma swoje źródło w Panu Bogu. Ukazał również drogę człowieka. Żyje on i tworzy ojczyznę ziemską, ale zdążą do ojczyzny niebieskiej. Na tę prawdę wskazuje moment Wniebowstąpienia Chrystusa. – Od tego momentu każda chwila na drodze naszego obumierania oddala nas od ojczyzny ziemskiej i zbliża do ojczyzny niebieskiej – mówił ksiądz biskup. W kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zwrócił uwagę na trawiące społeczeństwo konflikty i spory „oparte na totalnej opozycji i totalnej propozycji”. Podkreślił, na czym polega prawdziwy patriotyzm. – Oprócz więzi z ziemią ojczystą, z domem rodzinnym, z tradycją, patriotyzm to dobrze rozumiana duma i radość bycia Polakiem, troska o piękno języka ojczystego, przywiązanie do wartości wypracowanych przez poprzednie pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W darach ofiarnych każdy dekanat ofiarował diecezji paramenty liturgiczne, które będą wykorzystane podczas diecezjalnych uroczystości. Na zakończenie Mszy św. starostowie dożynek Hanna i Tomasz Szymanikowie poprosili księdza biskupa o poświęcenie chleba i ziarna siewnego. Chlebem tym dzielili się uczestnicy uroczystości. Ekscelencja odznaczył również Brązowym Medalem „Benemerenti” Diecezji Drohiczyńskiej osoby zasłużone: Marię Kalbarczyk z parafii Sadowne, Tadeusza Kalbarczyka z parafii Sadowne, Hannę Koroś z parafii Sadowne, Zofię Murawską z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Elżbietę Ogonowską z parafii Sadowne, Jana Ogonowskiego z parafii Sadowne, Krystynę Popowską z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Wręczono również stosowne wyróżnienia. Natomiast tegoroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrała parafia Wyrozęby.

Reklama

Tradycyjnie wystąpił diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Andrzej Sieczkiewicz. Słowa wdzięczności za dożynkowe uroczystości wszystkim przybyłym złożył starosta powiatu węgrowskiego Krzysztof Fedorczyk. Drugi etap wspólnego świętowania stanowiła część biesiadna. Poszczególne miejscowości gminy Sadowne przygotowały stoiska z regionalnymi potrawami. Posiłkowi towarzyszyły występy zespołów ludowych i folklorystycznych. Nie zabrakło stoisk nawiązujących do pracy rolniczej.

Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe, przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych, wojewódzkich, samorządowych oraz służby mundurowe. Współorganizatorami Diecezjalnych Dożynek było Starostwo Powiatowe w Węgrowie oraz Gmina Sadowne.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-12 10:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziemia jest naszym skarbem

Bp Ignacy Dec poświęca wieńce dożynkowe

Marek Zygmunt

Bp Ignacy Dec poświęca wieńce dożynkowe

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?