Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Koncert o pomoc dla Ukrainy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Duet - Classic Angelicus, w składzie Natalia i Aleksander Jurkowscy z Ukrainy, przy akompaniamencie Mariusza Mioduszewskiego wystąpił 1 lutego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z koncertem okolicznościowym, którego celem była pomoc dla Ukrainy. Artyści przyjechali do Częstochowy na zaproszenie ks. Andrzeja Soboty proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Mottem koncertu były słowa: „Z Ukrainą w sercu. Pokój wam...”

Przed występem w rozmowie z „Niedzielą” artyści opowiedzieli o swojej muzyce, ale również o aktualnej sytuacji na Ukrainie. - Motywem naszej działalności artystycznej i tego wszystkiego co teraz robimy dla Ukrainy są słowa św. Jana Pawła II „Miłości bez krzyża nie znajdziesz a krzyża bez miłości nie uniesiesz” - powiedział nam Aleksander Jurkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany o nazwę zespołu „Angelicus” podkreślił, że „nazwa naszego zespołu mówi o sferze duchowej, która odgrywa bardzo ważną rolę w naszej twórczości”. - Przez nasz repertuar chcemy pokazać cały wewnętrzny świat człowieka. Duchowość i muzyka łączą się ze sobą bardzo mocno - mówił Aleksander.

„Muzyka od dziecka stała się moją miłością. Zakochałam się w niej” - dodała Natalia, żona Aleksandra.

Zapytani o sytuację na Ukrainie, z wyraźnym wzruszeniem opowiedzieli „Niedzieli”, że „to wszystko co dzieje się na Ukrainie jest dla nas bardzo bolesne. To co się dzieje teraz to wojna. Staramy się jednak spojrzeć na to wszystko jako ludzie wierzący po Bożemu”. - Bardzo ważne jest bronienie własnej godności, tych wszystkich zasad, które pomagają być człowiekiem. - podkreślił Aleksander i po chwili dodał, że „ta wojna jest okrutna, bo wielu Ukraińców uważało swoich sąsiadów Rosjan za braci”. - Okropny ból przeszywa serce kiedy dzisiaj na Ukrainie giną młodzi chłopcy. Potrzebujemy pokoju, sprawiedliwości - dodała Natalia.

Reklama

„W ostatnim czasie mieliśmy dwie rewolucje, jedna to pomarańczowa a druga to rewolucja godności. Pierwsza została nam skradziona a druga oby nie była na daremno” - zauważył z bólem Aleksander.

„Mamy znajomych, rodziny, które straciły bliskich i łzy cisną się do oczu. Rodziny są rozbite, dzieci osierocone. Musimy jednak pamiętać, że nad nami jest Bóg i przywódcy staną na Sądzie Ostatecznym” - kontynuowali muzycy z Ukrainy. I jak zaznaczyła Natalia Jurkowska „Ukraina potrzebuje konkretnej pomocy, a nie tylko obserwatorów. Bardzo serce boli kiedy dzieci zostały bez rodziców”.

W rozmowie z „Niedzielą” wyrazili podziękowanie dla naszej Ojczyzny - Teraz od Polski otrzymujemy wielki kredyt zaufania. Polacy dla nas są bardzo ofiarni. Polacy modlą się za nas i niosą nam pomoc. Polacy to wielki naród z pięknym hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” - podkreślił Aleksander.

„Cieszymy się, że jesteśmy w Częstochowie, przed obliczem Matki Bożej. To piękne miejsce” - podsumowali muzycy z Ukrainy.

Natalia i Aleksander Jurkowscy - absolwenci Narodowej Akademii Muzycznej imienia P.I. Czajkowskiego na Ukrainie. Duet Classic Angelicus, jak czytamy na oficjalnej stronie zespołu, to wielokulturowy światopogląd w połączeniu z nietypową interpretacją i współczesną harmonizacją utworów, niepowtarzalną atmosferą, połączoną ze śpiewem, poezją i rzadko spotykanym na świecie instrumentem zwanym bandurą - narodowym instrumentem ukraińskim. Ona łączy cechy lutni i harfy. Jest nazywana “głosem Ukrainy”.

Zespół aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym. Specjalizują się w interpretacji muzyki wokalnej od czasów średniowiecza aż po współczesność. Zespół ma w swoim repertuarze: pieśni rosyjskie i ukraińskie, pieśni sakralne m. in. Ave Maria, Panis Angelicus C. Francka, Pie Jezu A. L.Webber, Vergin tutto amor F. Durante oraz pieśni neapolitańskie: O sole Mio, Torna e Surriento, Santa Lucia , a także kolędy narodów świata. Artyści wykonują także poezje m. in. Tarasa Szewczenki.

Więcej informacji o zespole na www.angelicus.art.pl

Podziel się:

Oceń:

2015-02-02 09:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: do Lwowa przybyła figura Matki Bożej z sanktuarium w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Do Lwowa z portugalskiego sanktuarium w Fatimie dotarła kopia figury Matki Bożej. Dla dotkniętego wojną kraju, ma być ona „symbolem pokoju” i „znakiem nadziei”, na rychłe zakończenie wojny.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie