Reklama

Niedziela Przemyska

Złoty Jubileusz parafii pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie

Wojciechowa wspólnota w Krośnie

Złoty Jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu
za dar wspólnoty

Archiwum parafii

Złoty Jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu za dar wspólnoty

Parafia pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie, w najstarszej dzielnicy miasta Zawodzie, obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia działalności. Historia parafii jest ściśle związana z zabytkowym drewnianym kościółkiem pw. św. Wojciecha położonym na malowniczym wzgórzu przy drodze, jadąc z Krosna w kierunku Korczyny i Rzeszowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według legendy na wzgórzu odpoczywać miał św. Wojciech w drodze z Węgier do Polski. Najstarsze zachowane dokumenty (Premisla sakra, str.125 i Summaria descriptio, str. 144) piszą o istniejącym kościele św. Wojciecha w Krośnie w XV wieku. Zapiski z XVIII wieku, z czasu wizytacji kanonicznej biskupa przemyskiego Wacława Sierakowskiego, określają stan kościoła jako dobry. W czasie ponad 500-letniego istnienia kościół św. Wojciecha przeżywał różne czasy i chwile. Był kościołem okazjonalnie wykorzystywanym w jedynej parafii krośnieńskiej – farze. Popadał w ruinę, był remontowany, odnawiany i wykorzystywany do odprawiania uroczystości religijnych.

Początek wspólnoty

Decyzją biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka w kwietniu 1966 r. stał się kościołem rektoralnym z pełną obsługą duszpasterską. Rektorem kościoła został ustanowiony wikariusz krośnieńskiej fary, katecheta Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie ks. Tadeusz Szetela. Ta data jest w zasadzie początkiem istnienia wspólnoty parafialnej św. Wojciecha w Krośnie. Niestety, nie ma na to żadnych dokumentów. Po decyzji biskupa parafianie z duszpasterzem przystąpili do remontu i przygotowania kościoła do pełnienia czynnej roli kościoła parafialnego. Rektorat św. Wojciecha trwał dwa lata. 15 kwietnia 1968 r. bp Ignacy Tokarczuk erygował parafię pw. św. Wojciecha w Krośnie na Zawodziu, powołując na proboszcza ks. rektora Tadeusza Szetelę. Mały, kameralny kościółek pw. św. Wojciecha nie mieścił wiernych. Jak mawiał Ksiądz Proboszcz: „W lecie było gorąco, w zimie było zimno a cały czas było ciasno”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy kościół

Powstała idea i myśl budowy nowego, obszerniejszego kościoła parafialnego. Po uzyskaniu zgody ordynariusza przemyskiego Ignacego Tokarczuka i zakupieniu działki przy ul. Prochownia 10, przystąpiono 4 lipca 1987 r. do budowy nowego kościoła parafialnego, do którego kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II w Tarnowie w czasie trzeciej pielgrzymki do Polski. Budowa kościoła trwała 10 lat. 31 sierpnia 1997 r. metropolita przemyski abp Józef Michalik dokonał konsekracji nowego kościoła parafialnego w dzielnicy Krosna Zawodzie pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej. Od 1 września 1997 r. parafia w Krośnie na Zawodziu jest pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Kapłani i świeccy wspólnoty Wojciechowej

W sierpniu 1999 r., po dwu latach rektoratu i 31 latach probostwa odszedł na emeryturę ks. prał. Tadeusz Szetela, spiritus moveus parafii Wojciechowej w Krośnie, niestrudzony restaurator zabytkowego kościoła, budowniczy plebanii przy starym kościele i nowego kościoła parafialnego, wielce zasłużony kapłan. Pozostał i mieszka na terenie parafii jako rezydent, służąc dalej parafii w miarę sił. Następcą ks. Tadeusza Szeteli na probostwie wspólnoty Wojciechowej w Krośnie został mianowany proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cisnej ks. Krzysztof Mijal. W czasie 50-letniej historii działalności parafii posługiwało w charakterze wikariuszy 16 księży. Dokonały się 4 powołania kapłańskie i siostry zakonnej.

W parafii działają aktywnie grupy modlitewne i stowarzyszenia katolickie: Akcja Katolicka, kręgi Domowego Kościoła, Róże Różańcowe, ministranci, lektorzy, koło misyjne, schola i Oaza Dzieci Bożych. Sprawnie działa Rada Parafialna. Parafia przeżywała misje święte oraz nawiedzenia: Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Obrazu Matki Bożej Murkowej – patronki miasta Krosna, relikwii świętych Wojciecha i Jana z Dukli. Na stałe umieszczone są w kościele parafialnym relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od kilku lat każdego 19 dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji Ojczyzny i ludzi pracy związanych z NSZZ „Solidarność”.

Remonty

W czasie ostatnich 19 lat został gruntownie odremontowany zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Wojciecha oraz uporządkowany teren wokół kościoła. Dokonano restauracji ołtarzy, obrazów i chóru, wykonano nowe instalacje i zabezpieczenia ppoż. Obok kościoła parafialnego wybudowana została nowa plebania i duży parking. Wykonano wiele prac przy kościele parafialnym: wymiana okien, docieplenie, remont kościoła dolnego, zakup organów, malowanie kościoła, rewitalizacja prezbiterium i wiele innych. Widać wspaniałą pracę ks. proboszcza prał. Krzysztofa Mijala, kapelana ludzi pracy NSZZ „Solidarność” rejonu krośnieńskiego, kanonika Krośnieńskiej Kapituły Kolegiackiej oraz zaangażowanie wspólnoty parafialnej.

Dziękczynienie

Złoty Jubileusz jest i był okazją do dziękczynienia Bogu i radosnego świętowania. Główną uroczystością Jubileuszu była Msza św. odpustowa na św. Wojciecha odprawiona 23 kwietnia 2018 r. w kościele parafialnym o godz. 17. Mszę św. odprawił i Słowo Boże wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal. W koncelebrze byli: pierwszy proboszcz, ksiądz senior prał. Tadeusz Szetela, ks. prał. proboszcz Krzysztof Mijal oraz kapłani z dekanatu Krosno I, byli wikariusze oraz kapłani z Krosna i z okolicznych parafii. Obecni byli przedstawiciele Parlamentu i Senatu RP, Prezydent i Wiceprezydent Krosna oraz działacze NSZZ „Solidarność”. Świątynię wypełnili wierni wspólnoty parafialnej. Liturgię Mszy św. uświetnił chór i orkiestra Prywatnej Szkoły Muzycznej Anny i Adama Münzbergerów, działającej na terenie parafii. Po wystąpieniach parafian, księdza proboszcza i księdza seniora Tadeusza Szeteli, po uroczystej procesji i błogosławieństwie parafii udzielonym przez Metropolitę Przemyskiego oraz odśpiewaniu radosnego „Te Deum” i „Boże coś Polskę” w podziemiach kościoła odbyła się agapa. Z okazji Jubileuszu parafii została wydana publikacja: „Parafia pod wezwaniem świętego Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie. Jubileusz 50-lecia parafii 1968-2018” oraz pamiątkowy zestaw kart pocztowych.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-06 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia bardzo dobrych ludzi

Świątynia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Prusicku

Magdalena Niebudek/Niedziela

Świątynia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Prusicku

Wśród lasów nad rzeką Wartą w dekanacie brzeźnickim usytuowana jest parafia Prusicko. Patronuje jej św. Barbara. Kościół zaś nosi wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa, a proboszczem jest tu już drugi rok ks. Paweł Kula

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...