Reklama

Niedziela Częstochowska

Niedziela z „Niedzielą”

Ks. Mariusz Frukacz

Z udziałem redaktorów i pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 19 listopada br. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyła się tzw. Niedziela z „Niedzielą”. Spotkanie było okazją do przybliżenia roli ewangelizacyjnej „Niedzieli” w parafii i w duszpasterstwie, ale również do przypomnienia głównego przesłania obchodzonego w Kościele I Światowego Dnia Ubogich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Niedzieli z „Niedzielą” w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu kazania głosili kapłani pracujący w „Niedzieli” – ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka.

Ks. Frukacz, odnosząc się do tekstu Ewangelii, przypomniał, że „życie jest darem Boga”. – Każdy z nas ma nie tylko rozporządzać tym darem, ale z tego daru musi się rozliczyć. Bóg jest Panem, który przekazuje swój majątek nam, swoim sługom. Podkreślił również, że „Bóg pomaga nam w rozmnożeniu darów i talentów”. – Dał nam wspólnotę Kościoła, a w nim sakramenty. Bóg dał również takie narzędzie jak prasa katolicka – podkreślił ks. Frukacz i dodał: – Tygodnik Katolicki „Niedziela” od ponad 90 lat w swojej misji pomaga nam pomnażać dary duchowe. Dlatego „Niedziela” to nie tylko publicystyka religijna, społeczna. „Niedziela” to także katecheza. Z tym tygodnikiem możemy się również modlić. „Niedziela” służy dzieciom i młodzieży. Jest „Moje Pismo Tęcza”, są strony dla młodzieży. Bo od najmłodszych lat człowiek uczy się pomnażać dary pochodzące od Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Bardzo ważne na łamach naszego tygodnika są strony liturgiczne, poprzez które w naszych rodzinach możemy przygotować się do niedzielnej Mszy św. – zaznaczył ks. Frukacz. – Pamiętam, że kiedy miałem osiem lat, moja mama wskazała mi na wydrukowany w „Niedzieli” tekst Ewangelii, który przeczytaliśmy razem. To było moje pierwsze spotkanie ze słowem Bożym. To był początek mojego osobistego pomnażania darów – wspominał.

Natomiast ks. Jacek Molka podkreślił, że „trzeba darami i talentami dzielić się z innymi”. – Stąd spotkanie Niedziela z „Niedzielą” – zaznaczył ks. Molka. – Chcemy jako ludzie „Niedzieli” dać świadectwo wiary, świadectwo obecności pośród was. Chcemy być świadkami Chrystusowej Ewangelii. Chcemy być świadkami polskości – mówił w czasie kazania ks. Molka i dodał: – Przychodzimy do was nie jako jedna z instytucji, ale jako wspólnota ludzi i chcemy pomnażać z wami dary poprzez dzieła „Niedzieli”.

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika, w słowie do parafian podkreśliła, że „Niedziela” jest blisko życia swoich czytelników. – Dlatego w I Światowy Dzień Ubogich przychodzimy z przesłaniem, że trzeba miłować czynem, a nie tylko słowem – mówiła.

Reklama

Wyjaśniła, jak ważna jest gazeta katolicka. – Pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina, założyciel „Niedzieli”, podkreślał, że nie zrobi ani kroku dalej bez gazety katolickiej. W związku z tym w pierwszych miesiącach po powstaniu diecezji częstochowskiej powołał tygodnik „Niedziela”, który jest katechizmem, poradnikiem duszpasterskim i modlitewnikiem. Każdy numer tygodnika planuje się zgodnie z rytmem Kościoła. – Chcemy być bardzo blisko ludzi i stąd zrodziła się inicjatywa Ewangelia z „Niedzielą” dla ubogich – mówiła red. Lidia Dudkiewicz. Przypomniała słowa św. Maksymiliana Marii Kolbego: „Dokąd będą media katolickie, dotąd ludzie będą przychodzić do kościoła”. – Nawet najgorliwsi duszpasterze nie wystarczą. Trzeba iść z „Niedzielą” do naszych domów i czerpać z niej przez cały tydzień – podkreśliła redaktor naczelna „Niedzieli”, wyjaśniając, że to niejako dodatkowy wikary, którego zapraszamy do domu.

Z najmłodszymi parafianami spotkała się red. Karolina Mysłek, która przedstawiła m.in. główne przesłanie „Mojego Pisma Tęcza”.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu, podkreślił, że wielu parafian utożsamiających się z parafią bierze bardzo czynny udział w jej życiu. – Ważna w naszej wspólnocie jest aktywność grup modlitewnych. Każdego dnia są w parafii dyżury modlitewne, podczas których nasi wierni odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec święty, odprawiają Drogę Krzyżową. Codzienne modlą się za kapłanów – powiedział ks. Bednarski. Ksiądz Proboszcz wskazał również na duszpasterską i ewangelizacyjną rolę „Niedzieli”. – Uważam, że jeśli ludzie czytają „Niedzielę”, to potrafią podjąć także refleksję nad swoim życiem. Dlatego jako duszpasterze staramy się, aby „Niedziela” była w rodzinach naszej parafii – dodał ks. Bednarski.

Po Mszy św. wierni mogli również zapoznać się z ofertą wydawniczą „Niedzieli”. Przy stoisku tygodnika, którym opiekowali się pani Daria i pan Wojtek, parafianie mogli skosztować również krówki „Niedzieli” z tweetami papieża Franciszka.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-22 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej ewangelizacji odbywało się 11 i 12 września w Częstochowie. Głównym tematem obrad było przygotowanie VII Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w Tarnowie jesienią 2024 r. Kongres skierowany będzie do wszystkich, które pragną zrozumieć przyczyny odejść młodych ludzi z Kościoła oraz poznać w teorii i praktyce sposoby walki o ich wiarę i o trwanie w Kościele.

Więcej ...

Szlachetny święty

Św. Kamil de Lellis

pl.wikipedia.org

Św. Kamil de Lellis

Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski