Reklama

Homilie

Franciszek: do poznania Boga nie wystarcza intelekt, potrzebna jest miłość

Grzegorz Gałązka

O roli miłości w poznaniu Boga mówił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Zaznaczył, że Bóg swoją miłością zawsze nas poprzedza, zaś miłość chrześcijańska to nie słowa, lecz konkretne czyny. Papież podkreślił także, iż do poznania Boga nie wystarcza intelekt, ale potrzebna jest miłość.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek podkreślił, że Boga poznaje się jedynie na drodze miłości. Zauważył, że słowem kluczowym liturgii w okresie Bożego Narodzenia jest „objawienie się” Boga. Na pytanie, jak to jest możliwe odpowiada w pierwszym dzisiejszym czytaniu (1 J 4,7-10) św. Jan Apostoł, podkreślając, że do poznania Boga nie wystarcza nasz intelekt, rozum, ale konieczne jest spotkanie z Nim, a do spotkania koniczne jest coś więcej niż intelekt: „Bóg jest miłością! I tylko na drodze miłości możesz poznać Boga. Jest to miłość racjonalna, której towarzyszy nasz rozum” - stwierdził Franciszek. Dodał, że miłość niewidzialnego Boga zaczyna się od umiłowania bliźnich, których widzimy i którzy są blisko nas. O tym właśnie mówi przykazanie miłości Boga i bliźniego: najważniejsze jest miłowanie Boga, który jest miłością, ale drogą do tej miłości, do tego poznania jest miłość bliźniego.

Następnie Ojciec Święty zaznaczył, że miłość Boga nie jest telenowelą. Chodzi o miłość solidną, mocną, konkretną, przejawiającą się w czynach a nie słowach. Zauważył, że poznanie Boga domaga się całego życia, jest to pielgrzymowanie miłości, poznania, miłości bliźniego, ale także miłości nieprzyjaciół, miłości do wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Franciszek wskazał, że miłość Boża jest jak kwiat migdałowca i zawsze nas poprzedza. Bowiem to nie my pierwsi umiłowaliśmy Boga, ale to On „zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat...jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy”. Tak więc w osobie Jezusa możemy podziwiać miłość Boga, docierając krok po kroku do poznania Boga, który jest miłością. Nawiązując do słów proroka Jeremiasza papież podkreślił, że Bóg jest jak kwiat drzewa migdałowego, który pierwszy zakwita na wiosnę. A Bóg nas zawsze miłuje jako pierwszy, zawsze nas zaskakuje. Zauważył, że „kiedy zbliżamy się do Boga poprzez dzieła miłosierdzia, modlitwę, w Komunii św., w Słowie Bożym”, to okazuje się, że On tam jest jako pierwszy, oczekując na nas, tak bardzo nas kocha.

Reklama

Ostatnia myśl Ojca Świętego nawiązywała do dzisiejszej Ewangelii (Mk 6,34-44), mówiącej o rozmnożeniu przez Pana Jezusa chleba i ryb. Przy tej okazji papież wskazał, że miłość Boga zawsze nas nas czeka. Pan ulitował się nad wielką rzeczą ludzi, którzy przybyli, aby go słuchać, bo „byli jak owce nie mające pasterza”, zdezorientowani. Franciszek zauważył, że także i dziś wiele osób jest zdezorinetowanych. Dlatego Pan Jezus ich nauczał, a ludzie Go słuchali. Kiedy zrobiło się późno kazał uczniom ich nakarmić. Ci jednak byli zakłopotani i wtedy miłość Boża uprzedza.

„Taka jest miłość Boga, zawsze na nas czeka, zawsze nas zaskakuje. A Ojciec jest naszym Ojcem, który kocha nas tak bardzo, że jest zawsze gotów nam przebaczyć. Zawsze! Nie raz, ale siedemdziesiąt siedem razy. Zawsze! Jak ojciec pełen miłości i aby poznać tego Boga, który jest miłością musimy przejść przez próg miłości bliźniego, przez dzieła charytatywne, dzieła miłosierdzia, których nauczył nas Pan. Niech Pan, w tych dniach, kiedy Kościół każe nam myśleć o objawieniu się Boga, da nam łaskę poznania Go na drodze miłości”- zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-08 13:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: starajmy się oczyścić wiarę z wszelkiej interesowności

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przed interesownym naśladowaniem Jezusa przestrzegł dziś papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (J 6,22-29), Ojciec Święty zachęcił jednocześnie do przypomnienia sobie tego, co Pan Bóg uczynił w naszym życiu i do odpowiedzenia na to miłością.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli