Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka Margaretek

Uczestnicy sosnowieckiego spotkania „Margaretek”

Piotr Lorenc

Uczestnicy sosnowieckiego spotkania „Margaretek”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Systematycznie, z pokorą i oddaniem wykonują mrówczą pracę, kierując do Boga modlitwy wstawiennicze. Mowa o „Margaretkach” – osobach modlących się za kapłanów.

7 października członkowie Apostolatu „Margaretka” odbyli pielgrzymkę do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczął wspólny Różaniec. A następnie konferencję ascetyczną wygłosił ks. dr Bogusław Nagel – opiekun krajowy Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Najważniejszym punktem spotkania była oczywiście Msza św., którą sprawował ks. Andrzej Stasiak – kustosz bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Homilię zaś wygłosił ks. Tomasz Zmarzły.

Troska o powołanie

„Bóg powołuje człowieka do pełnienia misji i różne są to powołania. Gdybyśmy się dobrze rozejrzeli, każdy jest do czegoś powołany. Jednak, kiedy myślimy o powołaniu, to w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl kapłan bądź osoba zakonna. Ale mówimy także o powołaniu do życia małżeńskiego, rodzinnego, niektórzy mówią, że są nauczycielami, lekarzami czy handlowcami z powołania. Chodzi o to, by tak spędzać życia czas, by żyć na Bożą chwałę w miejscu w jakim Bóg nas postawi.

Pamiętajmy – Bóg wybiera. Kapłan jest powołany z ludu przez Boga. To powołanie wiąże się z pewnym wyrzeczeniem, pewnym trudem, zresztą jak każde powołanie. W powołaniu potrzebne jest wsparcie. Kapłani w szczególny sposób potrzebują modlitwy po to, by lud Boży prowadzić prostą drogą do Boga. Dlatego tak ważna jest modlitwa w naszej intencji, za którą wam serdecznie dziękuję, bo wiem że otaczacie wielu kapłanów codziennym wsparciem modlitewnym”, powiedział ks. Tomasz Zmarzły, diecezjalny opiekun Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

Potrzeba modlitwy

Ks. Bogusław Nagel mówił: „Kapłan jest jak gliniany garnek, w którym jest złoto. Łatwo stracić ten skarb, zwłaszcza, że trwa wojna między dobrem, a złem. Na froncie strzela się przecież do sztabu dowodzenia, a nie do szarego żołnierza, dlatego nieustannie trzeba otaczać kapłanów tarczą modlitwy. Kiedy kapłan upada, to znajdujące się dookoła niego osoby zaczynają się chwiać. Dlatego trzeba chronić kapłana modlitwą, o co prosi Matka Boża. Obecne czasy nie są łatwe dla Kościoła. W najgorszych sytuacjach możemy przychodzić do Matki Najświętszej. Jan Paweł II w 1979 r. podkreślał: Kościół istnieje dzięki kapłanom, łatwo go pokonać również przez kapłanów. Siła Kościoła płynie z jedności między biskupami, a kapłanami, kapłanami, a wiernymi. To jest klucz. Jeśli będziemy razem, będziemy się wspierać, to Kościół będzie niepokonany”, powiedział ks. Bogusław. Podczas konferencji zachęcał też, by modlitwa za kapłanów płynęła prosto z serca i ostrzegł, że skuteczność modlitwy musi kosztować, a poświęcenie, które wykazują wierni, zawsze przynosi efekty. „Duchowe wsparcie kapłanów jest bowiem w dzisiejszych czasach niezmiernie potrzebne, ponieważ Jezus szuka ludzkiej miłości. Podczas objawień wiele razy powtarzał mistykom, że Jego serce rani niewierność ludzi, zwłaszcza tych, których sam wybrał. Kochani, to wy osłaniacie kapłana przed atakami złego, przez to pomagacie głosić Ewangelię. Dlatego rola osób modlących się za kapłanów jest niezastąpiona”, podkreślił krajowy opiekun Apostolatu „Margaretka”.

Reklama

O apostolacie

Apostolat „Margaretka” został założony w Kanadzie w 1981 r. przez prof. Louise Ward, za zgodą miejscowego biskupa. Od początku patronką ruchu była Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat „Margaretka” jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 r., jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Do ich liczebnego wzrostu przyczynił się także ogłoszony w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI Rok Kapłański. Ze względu na wzrastającą liczbę zaangażowanych osób i chęć wspólnotowej modlitwy za kapłanów, rozpoczęto organizowanie spotkań i pielgrzymek w różnych miejscach w Polsce.

Reklama

W 2016 r. Księża Biskupi, zgromadzeni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, powołali wspomnianego już ks. Bogusława Nagiela z archidiecezji krakowskiej, opiekunem Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. W tym samym roku bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak ustanowił ks. Tomasza Zmarzłego – diecezjalnym opiekunem ruchu.

I co ważne w apostolacie istnieje duża dowolność w wyborze modlitw. Założycielka ruchu stwierdziła, że każdy może modlić się w sposób, który najlepiej mu odpowiada. Ruch nie oferuje specjalnej formuły. Zatem istnieje dowolność w przyjmowaniu modlitw przez różne „Margaretki”. Modlitwą może więc być Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, litanie, rozważanie Drogi Krzyżowej. Ważne jest tylko to, by regularnie się modlić.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-18 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Margaretka w glebie Kościoła

IV Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka z ks. Łukaszem Grabowskim, przedstawicielem diecezji, Kraków-Łagiewniki 2019 r.

Archiwum autora

IV Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka z ks. Łukaszem Grabowskim, przedstawicielem diecezji, Kraków-Łagiewniki 2019 r.

Kim jest dla mnie kapłan? Czy pamiętam w modlitwie o swoim proboszczu, wikariuszu? Warto o to zapytać, zwłaszcza że 25 maja obchodzimy Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów.

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?