Reklama

Polska

Prawie 150 osób na spotkaniu świątecznym z abp. Kupnym

Opłatek z Metropolitą wrocławskim

Tomasz Lewandowski

Opłatek z Metropolitą wrocławskim

Metropolita wrocławski zaprosił swoich diecezjan na spotkanie opłatkowe. Każdy mógł podejść do arcybiskupa, przełamać się opłatkiem i spokojnie porozmawiać. Skorzystało ok. 150 osób. Goście otrzymali w prezencie od hierarchy bombki choinkowe z wizerunkiem katedry oraz życzeniami świątecznymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęto od przeczytania fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Następnie głos zabrał metropolita wrocławski. Zwrócił uwagę, że święta Bożego Narodzenia każdego roku przypominają o chwili, w której ziemia ujrzała swego Zbawiciela, a pierwszymi, którzy dostąpili tego zaszczytu byli betlejemscy pasterze. - Oni odpowiadając na wezwanie aniołów, udali się do ubogiej stajenki. Zobaczyli małe dziecię, jednak oświeceni światłem wiary rozpoznali w nim Wcielonego Boga - mówił hierarcha, życząc zebranym tego samego światła, które pomoże rozpoznawać Jezusa przychodzącego w drugim człowieku, pod postacią chleba w czasie Eucharystii i w swoim Słowie.

- Rodzący się Chrystus przypomina, że Bóg tak pokochał człowieka, iż dał Swojego Syna, byśmy mieli życie. Niech Syn Boży pomaga i wspiera, błogosławi i darzy wszelkimi potrzebnymi łaskami. Cieszę się obecnością każdego i każdej z Was i raz jeszcze życzę Radosnych Świąt - spuentował abp Kupny. Następnie prawie godzinę przyjmował życzenia od zebranych gości. Wśród nich byli delegaci różnych wspólnot, parafii, organizacji oraz osoby prywatne. Niektórzy przebyli ponad 100 km, by spotkać się twarzą w twarz w metropolitą.

Ksiądz arcybiskup kolejną godzinę rozmawiał z dziennikarzami. Udzielał wywiadów, składał życzenia czytelnikom, widzom i słuchaczom. Wśród pytań najczęściej zadawanych arcybiskupowi były takie, które dotyczyły sensu organizowania tego rodzaju spotkań. - Bardzo cenię sobie bliskość ludzi, a te święta w sposób szczególny o tej bliskości nam przypominają - tłumaczył arcybiskup, dopowiadając: - Odczuwamy ją przede wszystkim na poziomie zbliżenia z tymi, dla których często wśród codziennych obowiązków i zabiegania nie mamy czasu. Siadamy z rodziną do wspólnej wigilii, dzielimy się opłatkiem, razem modlimy się, czytamy Pismo Święte, rozmawiamy, wspominając rodzinne historie i śpiewamy kolędy. Nikt nie liczy czasu. Nikt się nie spieszy. Cieszymy się, że jesteśmy razem. Bliskość wyrażamy również przesyłając sobie życzenia, pamiętając o słabszych i potrzebujących. Ludziom wierzącym święta Bożego Narodzenia przypominają o innym wymiarze bliskości, który wyraża się tym, że Bóg chciał być tak bliski człowiekowi, iż stał się jednym z nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-12-20 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: ustanowienie Biskupstwa Polowego znakiem zmartwychwstającej Rzeczypospolitej

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański przewodniczył w katedrze polowej WP Mszy św. w intencji kapelanów oraz pracowników Ordynariatu Polowego. Abp Głódź był pierwszym biskupem polowym po przywróceniu Ordynariatu Polowego w 1991 r. Jak podkreślał w homilii „dzieje Biskupstwa Polowego i Ordynariatu splotły się nierozerwalnie z dziejami narodu i Ojczyzny”.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?