Reklama

Niedziela Rzeszowska

Najpiękniejszy Kwiat ziemi

Bożena Sztajner/Niedziela

Miesiąc maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Maryi

W polskiej pobożności postać Matki Chrystusa posiadała zawsze cechy konkretne, bardzo ludzkie – ukazywano Ją jako zbliżającą się do ludzi, znającą ból i cierpienie. Maryja dla Polaków zawsze była Matką – zatroskaną, wrażliwą, stającą w obronie i śpieszącą z pomocą. Kiedy więc w pierwszej połowie XIX wieku nabożeństwo majowe dotarło do Polski, szybko się w niej przyjęło i rozpowszechniło.

Od tego czasu, jak Polska długa i szeroka, po katedrach, wiejskich kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach gromadzą się w majowe wieczory wierni, aby czcić Maryję.

Centralnym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie lub recytacja Litanii Loretańskiej. Litania ta jest formą wyrażenia zawierzenia Matce Bożej i powierzenia Jej różnych spraw w celu orędownictwa u Jej Syna. Zgodne jest to z etymologią słowa „litania”, które pochodzi z greckiego „lite” lub łacińskiego „litania”, i oznacza prośbę. Genezy Litanii Loretańskiej należy szukać w tradycji monastycznej XII-wiecznej Francji, choć publicznie zaczęto ją odmawiać i śpiewać w Loretto od 1531 r., stąd jej nazwa.

Reklama

Tegoroczne nabożeństwa majowe niewątpliwie rozbłysną światłem objawień fatimskich, które swój początek również miały w maju. 100 lat temu Bóg zapalił dla świata światło Fatimy i nie przestało ono jaśnieć. A im głębszy mrok spowija ziemię, tym blask objawionych tajemnic fatimskich staje się jaskrawszy. Św. Jan Paweł II mówił: „Dramatyczny moment, jaki przeżywa obecnie ludzkość, powinien nas skłonić do zwracania się z większą ufnością do Niepokalanego Serca Maryi, aby wyprosiła z nami i dla nas zbawczą moc łaski Bożej”. Majowe nabożeństwa wypełnią się więc modlitwą, by światło z Fatimy rozświetliło serca, by Maryja wyprosiła łaski potrzebne naszej Ojczyźnie, całemu Kościołowi i całemu światu.

W 100-lecie objawień do Fatimy wyruszy pielgrzymka diecezjalna, na trasie której, od 2 do 14 sierpnia, znajdą się również inne sanktuaria maryjne i miejsca święte Europy. Coraz mocniejszym głosem przyzywana jest Maryja jako Królowa Pokoju w Medjugorie. Jak ocenił abp Henryk Hoser, wysłannik papieża Franciszka do zbadania potrzeb pielgrzymów przybywających do Medjugorie, obecność i modlitwa na tym miejscu ponad 2 milionów pielgrzymów rocznie „wydaje dobre owoce duszpasterskie”. Po te dobre owoce rzeszowscy pielgrzymi udadzą się do Królowej Pokoju już 25 czerwca.

Maj, polski maj! Ten najpiękniejszy miesiąc poświęćmy Tej, która była najpiękniejszym Kwiatem ziemi. Niech nasze serca napełnią się światłem i ciepłem Jej miłości. Poprzez nasze serca, po całej ziemi, niech rozchodzi się dar, który Ona u Boga nam może wyjednać – pokój, którego światu tak bardzo dzisiaj potrzeba.

2017-04-26 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje maje

MARCIN KONIK-KORN

Maj odczytuję jako wyzwanie – w wymiarze walki, zadań, które należy wypełnić, i słusznej sprawy, w którą wierzę, i wiem, że tej wiary należy dochować

Więcej ...

Nowa Para diecezjalna Domowego Kościoła

2020-08-06 23:17

Fb/Pawel Gradziuk

Joanna i Paweł Gradziukowie

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory