Reklama

Niedziela Rzeszowska

Forum współpracy

Uczestnicy spotkania organizacji obywatelskich

Izabela Fac

Uczestnicy spotkania organizacji obywatelskich

Jak usprawnić i jeszcze bardziej rozwinąć współpracę samorządu i organizacji obywatelskich na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu – o tym właśnie dyskutowali w urzędzie marszałkowskim 24 września 2016 r. przedstawiciele rządu, samorządu i organizacji obywatelskich w ramach I Podkarpackiego Forum Obywatelskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomiędzy instytucjami publicznymi, gwarantującymi właściwe funkcjonowanie państwa na szczeblu administracji rządowej i samorządowej, a organizacjami obywatelskimi powinna istnieć solidarność w działaniu na rzecz wspólnego dobra, ponieważ bez względu, w jakim obszarze funkcjonują, są odpowiedzialni wzajemnie za siebie i swoje bliższe i dalsze otoczenie.

Przez kilka godzin prawie dwustu przedstawicieli organizacji rozmawiało podczas części konferencyjno-warsztatowej oraz paneli tematycznych o jednej z najlepszych długoterminowych inwestycji, jakie może podejmować samorząd, czyli inwestycji w rozwój organizacji obywatelskich oraz wolontariatu. Nikt nie miał wątpliwości, że jest to inwestycja w aktywność obywatelską, samodzielność i zaangażowanie w organizację lokalnego życia społecznego, szkoła życia w społeczeństwie obywatelskim, propagowanie etyki solidarności. Podczas Forum można było usłyszeć o podejmowanych działaniach przez rząd, o których mówił sekretarz stanu i pełnomocnik do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Przedstawił on stan realizacji programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Wśród przybyłych uważnie toczącym się dyskusjom przysłuchiwał się m.in. dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik oraz zastępca ks. Piotr Potyrała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś podkreślał otwarte nastawienie samorządu na współpracę z organizacjami obywatelskimi. Organizacje społeczne nie stanowią „konkurencji” dla instytucji rządowych i samorządowych, wręcz są i powinny być partnerem i współorganizatorem życia społecznego. Wzajemnie informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju społecznego, gdyż wpływają na zharmonizowanie tych kierunków. Rywalizacja bowiem może skutkować zakłóceniem płynnej realizacji zadań zarówno przez instytucje publiczne, jak i społeczne. Powinien trwać nieustający dialog aktorów sceny życia publicznego, bez próby wygrywania społecznych nastrojów przeciw sobie. Podczas paneli tematycznych przedstawiciele organizacji wskazywali zarówno na nieustanny rozwój współpracy z samorządami, ale również na płaszczyzny, w których należy tę współpracę ulepszyć.

Reklama

Forum zakończyło podpisanie listów intencyjnych między Radą Działalności Pożytku Publicznego a Radiem Rzeszów i TVP Rzeszów o współpracy podmiotów na rzecz budowy lepszych relacji i pogłębiania wzajemnego zaufania pomiędzy samorządem województwa a organizacjami obywatelskimi z terenu Podkarpacia. List sygnowali: przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego Kinga Bielec, Józef Matusz – prezes TVP Rzeszów i Przemysław Tejkowski – prezes Radia Rzeszów.

Pomysłodawcą i inicjatorem Forum był Samorząd Województwa Podkarpackiego i oddział współpracy z samorządami i organizacjami Kancelarii Zarządu UMWP, a współorganizatorem Podkarpacka Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-13 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkoły katolickie są chwalone także przez inne religie

Bożena Sztajner/Niedziela

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas Forum na Jasnej Górze powiedział, że w najbardziej liberalnych krajach Europy, takich jak Belgia, czy Holandia, ponad 60% wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. Dodał, że katolickie placówki są chwalone także przez buddystów, muzułmanów czy hinduistów.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę.

2024-05-21 16:21

s. Ewa Kata CSMM

19 maja w Częstochowie odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj