Reklama

Aspekty

Fatimskie przesłanie dla naszej ziemi

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie

Ks. Adrian Put

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 2 października odbędzie się w Rokitnie Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. To już ostatnie miesiące przed wielkim jubileuszem stulecia objawień fatimskich. Nie da się zrozumieć Fatimy bez przesłania nawrócenia i pokuty. Także nasza diecezja przygotowuje się do tej ważnej rocznicy.

Fatimskie objawienia

Zanim w 1917 r. Matka Boża objawiła się Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, rok wcześniej dzieci miały łaskę spotkania anioła. Ten przygotowywał ich na spotkanie z Maryją. Podczas pierwszego objawienia 13 maja 1917 r. Matka Boża woła do dzieci: „Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, byście tu przyszli sześć razy z rzędu o tej samej godzinie, 13. każdego miesiąca”. W czerwcu Maryja powtarza prośbę o modlitwę różańcową. 13 lipca dzieci otacza grupa już ponad 5 tys. osób. Sława objawień dociera do coraz szerszych kręgów. Tego dnia Pani poleciła dodawać po każdej dziesiątce Różańca: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, chroń od ognia piekielnego; zaprowadź do nieba wszystkie dusze, a szczególnie te, które najwięcej potrzebują Twego miłosierdzia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sierpniu objawienia miały miejsce sześć dni później w miejscowości Valinhos, ponieważ burmistrz miasta trzymał dzieci w więzieniu. 13 września w miejscu objawień zgromadziło się ponad 25 tys. osób. 13 października 1917 r. Matka Boża w Fatimie powiedziała: „Jestem Królową Różańca świętego. Przychodzę zachęcić wiernych do zmiany życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak obrażany, aby odmawiali Różaniec, aby się poprawili i czynili pokutę za grzechy. Chcę, aby zbudowano tu kaplicę ku mej czci”.

Żagańskie noce

Żagań należy do tych miast naszej diecezji, w których kult Pani Fatimskiej rozwijał się bardzo szybko. Już w lipcu 1988 r. parafię pw. św. Józefa odwiedził wiceprzewodniczący Światowego Fatimskiego Apostolatu Maryjnego prof. Bernard Balayna, który przywiózł poświęconą przez Ojca Świętego figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Tego samego roku w pierwszą sobotę października 1988 r. rozpoczęły się w parafii nabożeństwa nocy fatimskich na wzór tych organizowanych w Turzy Śląskiej i Brzegu Opolskim. Nabożeństwa prowadził wówczas ks. Kazimierz Wiś – proboszcz z Czepielowic k. Brzegu Opolskiego. Duża figura Matki Bożej trafiła do Żagania w 1990 r.

Reklama

Miasto poświęcone Pani Fatimskiej

Również Gorzów ma swoją fatimską historię. Miasto zostało uroczyście zawierzone Matce Bożej Fatimskiej w 1996 r. Co ważne – aktu tego dokonali radni Rady Miejskiej. Kilka miesięcy później gorzowscy radni przywieźli figurę Pani Fatimskiej i umieszczono ją w specjalnie zbudowanej kaplicy przy kościele Ojców Kapucynów. Każdego roku w rocznicę tego wydarzenia odbywa się ulicami Gorzowa procesja fatimska, w której bardzo licznie uczestniczą mieszkańcy oraz członkowie różnych grup apostolich i modlitewnych. W słowach zawierzenia miasta radni wołali do Matki Bożej Fatimskiej: „Matko Kościoła! Przyświecaj mieszkańcom Gorzowa Wlkp. i całemu ludowi Bożemu na drogach wiary, nadziei i miłości. O Serce Niepokalane! Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo zakorzenia się w sercach współczesnych ludzi; zła, które w swych niewymiernych skutkach ciąży już nad współczesnością i zdaje się zamykać drogę ku przyszłości”.

Pani Fatimska w Słubicach

W październiku 1997 r. bp Adam Dyczkowski ukoronował figurę Matki Bożej Fatimskiej z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Gdy diecezję zielonogórsko-gorzowską nawiedzała figura Pani Fatimskiej, wówczas wśród mieszkańców Słubic zrodził się pomysł, by i w ich mieście była figura Maryi z Fatimy. Pragnienie się spełniło i 13 kwietnia 1997 r. uroczyście powitano figurę Pani Fatimskiej w Słubicach. Koronę dla Matki Bożej pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II, który 2 czerwca 1997 r. był z pielgrzymką apostolską w Gorzowie. Na realną obecność Maryi nie trzeba było długo czekać. 13 lipca 1997 r. słubiczanie, widząc ogromną klęskę powodzi w południowo-zachodniej Polsce, modlili się całym sercem o ocalenie miasta. Zawierzyli się Bogu przez ręce Matki Bożej Fatimskiej i stał się cud. Słubice były pierwszym miastem w Polsce, które obroniło się w 1997 r. przed wielką wodą.

Reklama

Nabożeństwa w Rokitnie i Grodowcu

W istniejących w diecezji sanktuariach Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu i sanktuarium Matki Bożej Królowej Rokitniańskiej także organizowane są bardzo popularne nabożeństwa fatimskie. Kult Matki Bożej Fatimskiej przyjął się także w ośrodkach, gdzie od wieków oddawano cześć Matce Bożej. Od maja do października w pierwszą sobotę miesiąca lub w okolicach 13. dnia każdego miesiąca organizowane są noce fatimskie połączone z procesją różańcową z lampionami. Z racji rangi obydwa sanktuaria przyciągają na te nabożeństwa duże rzesze wiernych.

Fatimska parafia

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej mamy także jedną parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej. Powstała on 15 sierpnia 1995 r. przy ul. Długiej w Gubinie. Świątynia z wezwaniem Pani Fatimskiej została wzniesiona w 1994 r. przez ks. Jana Gussa, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie. Wokół kościoła rozciąga się bardzo duży plac, a w sąsiedztwie kościoła wznoszą się budynki domu parafialnego. Całość spraw budowlanych i organizacyjnych jest tak zaawansowana, że w przyszłym roku planowane jest uroczyste poświęcenie kościoła parafialnego.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-29 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fatima: najbliższe trzylecie w sanktuarium pod znakiem przygotowań do ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

Najbliższe trzy lata pracy duszpasterskiej sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie upłyną, zgodnie z planami rektoratu tego miejsca kultu, pod znakiem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie to odbędzie się w sierpniu 2023 r. w Lizbonie. Z powodu epidemii koronawirusa najbliższa edycja imprezy została przeniesiona z 2022 r

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania