Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uczcili pamięć powstańców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biłgorajskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystej zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przy kościele św. Jerzego w Biłgoraju.

Tak jak w całej Polsce, 1 sierpnia w Biłgoraju o godz. 17.00 – godzinie „W” – czyli w godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego, na kilka chwil życie zamarło. W ten sposób oddano cześć Powstańcom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rocznicowe obchody

Uroczystości w Biłgoraju rozpoczęły się przed godz. 16.00 od zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Punktualnie o 16.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia sprawowana w intencji Ojczyzny i poległych obrońców jej wolności oraz weteranów polskiego podziemia niepodległościowego.

– Niektórzy zadają sobie pytanie, czy było to potrzebne, czy było to potrzebne aż na taką skalę? Nie można na to pytanie odpowiadać tylko w kategoriach czysto politycznych lub militarnych. Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie sprzed lat zapłaciło za niepodległość Ojczyzny. W płaceniu tej ceny byli, być może, rozrzutni, ale ta rozrzutność była zarazem wspaniałomyślnością. Serdecznie was zapraszamy, bracia i siostry, wy, którzy tu przybywacie – harcerze, seniorzy, kombatanci, czujmy się jedną rodziną, bo przed Bogiem jesteśmy braćmi. Niech nasza wspólna modlitwa dzisiaj za Ojczyznę i za poległych Powstańców, szczególnie wypełni nasze serca, niech będzie szczerym wołaniem do Boga: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” i „Matko z Jasnej Góry – bądź nam przewodniczką i Królową” – mówił, przypominając słowa św. Jana Pawła II, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju, ks. Stanisław Budzyński. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie, ks. Marek Kuśmierczyk, zaś w koncelebrze znalazł się również ks. Maciej Nizio, wnuk legendarnego partyzanta Franciszka Nizio ps. Jagoda.

Reklama

Przy pomniku AK

Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod znajdujący się w parku Solidarności pomnik poświęcony żołnierzom Biłgorajskiego Obwodu Armii Krajowej. Tutaj punktualnie o godz. 17.00 zawyły syreny. Po przywitaniu zebranych i odprawieniu ceremoniału wojskowego przez przedstawicieli Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, odśpiewano hymn narodowy, a okolicznościowe wystąpienie wygłosił w imieniu por. Ireny Kulińskiej ps. Rosa – jej syn Andrzej Kuliński, członek Światowego Związku Żołnierzy AK. – W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jesteśmy tutaj, aby złożyć hołd Powstańcom, żołnierzom i cywilom, którzy Powstanie wsparli. Był to wielki czyn niepodległościowy, była to walka o wolność Polski, o prawo do własnego państwa, do samoistnienia. Przez 63 dni Powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami wroga. Czy zatem w tych współczesnych czasach powinniśmy zapomnieć o zbrodniach Niemców, Rosjan i Ukraińców? Dbajmy o pamięć narodową, prawdę historyczną, a nie tylko o poprawność polityczną. Powstanie Warszawskie było kontynuacją ruchu niepodległościowego zrodzonego w XIX wieku. To system wartości przekazany przez poprzednie pokolenia, umiłowanie Ojczyzny, wolności i patriotyzm sprawił, że wola walki i pragnienie niepodległości były większe niż strach. Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtórzenie. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci! – podkreślił Andrzej Kuliński.

Uhonorowanie powstańców

Dopełnieniem uroczystości było wręczenie odznak Światowego Związku Żołnierzy AK i złożenie wiązanek kwiatów, a także zapalenie zniczy przy pomniku poświęconym żołnierzom AK. Na zakończenie obchodów zabrzmiały melodie powstańczej Warszawy, przypominające ducha Powstania Warszawskiego. Uroczystości patriotyczne swą obecnością uświetnili biłgorajscy motocykliści oraz Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-18 09:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezłomna Amazonka

Niedziela przemyska 46/2019, str. 6

Tablicę pamięci por. Heleny Żurowskiej poświęcił bp Stanisław Jamrozek

Archiwum parafii

Tablicę pamięci por. Heleny Żurowskiej poświęcił bp Stanisław Jamrozek

Przemierzyła Bieszczady konno, uciekając na Węgry, a potem pieszo, idąc kurierskim szlakiem. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka Rządu RP na Uchodźstwie. Żołnierz Niezłomny, 70 lat temu wykonano na niej wyrok śmierci

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?