Reklama

Niedziela Częstochowska

Oszuści „na wnuczka” w natarciu

Bożena Sztajner/Niedziela

W ostatnim czasie policja zarejestrowała w Częstochowie kilka telefonów do osób starszych, w których zapłakane głosy bliskich informowały staruszków o spowodowaniu wypadku samochodowego, potrąceniu dziecka, zatrzymaniu przez policję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobna historia przydarzyła się jednej z naszych czytelniczek. – Moja 90-letnia mama Leokadia, bardzo roztrzęsiona, zadzwoniła do mnie z informacją, że taki wypadek spowodował mój brat, a rodzice ofiary szybko potrzebują 30 tys. zł na leczenie dziecka – ofiary wypadku – mówi Maria Szymańska. – Zadzwoniłam do brata i zapytałam, co się stało i jak mu pomóc, a on zdziwiony stwierdził, że u niego wszystko w porządku. Sądziliśmy, że mamie coś się przyśniło, że naoglądała się filmów albo usłyszała w serwisach informacyjnych o przestępcach wyłudzających pieniądze „na wnuczka”.

Rodzina pani Leokadii zbagatelizowała zdarzenie. Po kilku miesiącach sytuacja jednak się powtórzyła. Tym razem do pani Leokadii zadzwoniła zapłakana „wnuczka” z informacją, że spowodowała wypadek samochodowy i jest zatrzymana przez policję. Rodzina starszej pani zdecydowała się zawiadomić o zdarzeniu policję. Okazało się, że takich telefonów policja otrzymała w ostatnich dniach kilka i wszystkie sprawdza. Policjanci odwiedzili również panią Leokadię, informując przed wyjściem o zachowaniu środków ostrożności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak poinformowała „Niedzielę” rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – mł. asp. Marta Ladowska, w pierwszym półroczu 2016 r. policja odnotowała w mieście 21 przypadków oszustwa osób starszych tzw. metodą „na wnuczka” i 49 prób dokonania takich oszustw, czyli sytuacji, w których nie doszło do przekazania pieniędzy. Najczęściej oszuści podawali się za osoby bliskie, potrzebujące pomocy w związku z zaistniałym wypadkiem drogowym, oraz za policjantów mających pomóc w uniknięciu poniesienia konsekwencji spowodowania tego wypadku.

Na stronie internetowej Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji zamieszczone są informacje przedstawiające metody działania oszustów i sposoby, jak nie dać się oszukać. Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie z powodu tego, że go nie poznaje. Następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, wypłacenie określonej sumy z banku i przekazanie jej wyznaczonej osobie lub wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o rodzinie starszej osoby.

Reklama

Sprawcy oszustw mogą też podawać się za funkcjonariuszy policji lub CBA. Wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Policja apeluje do rodzin i sąsiadów, by zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie czyhają na osoby starsze, szczególnie mieszkające samotnie.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-18 09:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: seniorom najbardziej potrzebna jest pomoc finansowa

Rido/stock.adobe.com

Coraz więcej nas zna osobiście kogoś starszego, wymagającego wsparcie w codziennych czynnościach – wynika z opublikowanego dziś komunikatu z badań CBOS. 94 proc. takich osób może liczyć na pomoc - najczęściej dzieci i najbliższej rodziny. Problemem seniorów są natomiast kwestie finansowe. Większość deklaruje, że taka pomoc finansowa jest im potrzebna i większość jej nie otrzymuje.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?