Reklama

Aspekty

Zielonogórsko-Gorzowskie Bramy Miłosierdzia (3)

Wielka łaska od Boga

Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Karolina Krasowska

Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia kontynuujemy cykl artykułów, w których przedstawiamy Bramy Miłosierdzia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tym razem na łamach „Niedzieli” – „Aspektów” prezentujemy Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Kult Miłosierdzia

Historia kultu Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie jest związana z postacią śp. ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego, który zainicjował i podjął się budowy zarówno diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, jak i figury Chrystusa Króla Wszechświata – obecnie dwóch najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Kapłanowi bardzo zależało na tym, aby kult Bożego Miłosierdzia zakorzenił się w parafii na os. Łużyckim w Świebodzinie. W sanktuarium znajduje się Kaplica Adoracji, w której płonie Ogień Miłosierdzia, przywieziony przez ks. prał. Zawadzkiego z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Projekt kaplicy wykonała prof. inż. arch. Barbara Bielecka. W sanktuarium są także obecne inne elementy związane z kultem Bożego Miłosierdzia. Ten największy przymiot Boga przedstawia obraz znajdujący się w ołtarzu głównym świątyni. Znajduje się tam także dębowy ołtarz, w którym zostały umieszczone relikwie sekretarki Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej oraz wizerunek świętej, wykonany przez malarkę Jadwigę Streb. Z kultem jest związana również postać bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika s. Faustyny i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, którego relikwie oraz figura są także obecne w świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drzwi Święte i nabożeństwa

Jubileuszowa Brama Miłosierdzia w sanktuarium w Świebodzinie została otwarta podczas rekolekcji parafialnych 13 grudnia ubiegłego roku. Obrzęd ten miał miejsce na początku Mszy św. Drzwi Święte otworzył delegat biskupa, wypowiadając słowa nawiązujące do Psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”, który z księgą Ewangelii w rękach wszedł przez otwarte drzwi do świątyni. W Roku Miłosierdzia w sanktuarium odbywają się jubileuszowe nabożeństwa. W każdy piątek o godz. 15 wierni przeżywają rozbudowane nabożeństwo związane z Godziną Miłosierdzia. Przed Koronką odmawiają Litanię do Miłosierdzia Bożego, są odczytywane intencje pielgrzymów minionego tygodnia. Po Koronce są Komunia św., błogosławieństwo i ucałowanie relikwii trzech apostołów Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćki. Fenomenem sanktuarium są odprawiane w ciągu tygodnia cztery Msze św., podczas których jest okazja do spowiedzi św. – Zapraszamy do sanktuarium do Świebodzina szczególnie w charakterze pielgrzymkowym, indywidualne i grupowo. Zapraszamy tych, którzy potrzebują czegoś więcej, którzy szukają doznań duchowych – mówi ks. Daniel Dydak, wikariusz parafii. – Św. Faustyna powiedziała, że kapłani mają polecać Koronkę do Miłosierdzia Bożego jako ostatnią deskę ratunku człowiekowi przed śmiercią. W tym klimacie czasów ostatecznych, w których żyjemy, ma to swoje pewne wybrzmienie. Koronka cały czas odżywa w nas i nie ma chyba takich wiernych, którzy nie wiedzieliby, jak tę modlitwę odmówić. Koronka do Miłosierdzia Bożego jest takim żywym nabożeństwem bezpośrednio związanym z kultem Miłosierdzia i również zachęcamy do tego, żeby propagować ją we własnej pobożności w całej naszej diecezji – dodaje wikariusz.

Reklama

Bóg jest Miłością

Z łask płynących z Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia korzystają Małgorzata i Dariusz ze Świebodzina. Małgorzata: – Uważam, że Rok Miłosierdzia jest wielką łaską od Boga, wielkim darem dla nas wszystkich. Dzięki niemu możemy uzyskać odpusty za nas, naszych bliskich oraz za dusze w czyśćcu cierpiące, które potrzebują modlitwy i miłosierdzia. W Roku Miłosierdzia staram się być codziennie na Mszy św., uczestniczyć we wszystkich możliwych nabożeństwach i dziękować Bogu za dar, jaki tutaj mamy my, mieszkańcy Świebodzina. Jest za co dziękować. Ja też jestem osobą bardzo doświadczoną zdrowotnie, dużo chorowałam i dostałam wiele łask, cudów uzdrowienia nawet. Dalej toczę walkę, ale wierze, że jeżeli taka jest wola Boga, to On sprawi kolejny cud.

Reklama

Dariusz: – Od pewnego czasu moja miłość do Boga jest stabilna. Bóg jest Miłością i gości w moim sercu na co dzień.

* * *

Plan nabożeństw w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie:

• Codziennie podczas każdej Mszy św. możliwość spowiedzi św.

• Codziennie (oprócz piątku) o godz. 15 – Koronka do Bożego Miłosierdzia z odczytaniem fragmentów „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej

• W piątki o godz. 15 – Godzina Miłosierdzia z odczytaniem intencji składanych przez pielgrzymów oraz ucałowaniem relikwii św. s. Faustyny, św. Jana Pawia II i bł. ks. Michała Sopoćki

Podziel się:

Oceń:

2016-04-07 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bramy Miłosierdzia w diecezji opolskiej

Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

Daviidos/pl.wikipedia.org

Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj