Reklama

Niedziela Lubelska

Do końca nas umiłował

2026-04-02 22:13

Paweł Wysoki

Jeśli jesteśmy blisko Chrystusa, ogarnia nas blask Jego miłości – powiedział bp Józef Wróbel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze lubelskiej przewodniczył bp Józef Wróbel. Wraz z nim Eucharystię celebrowali abp Stanisław Budzik, biskupi: Artur Miziński, Adam Bab i Mieczysław Cisło, a także kapłani z archikatedry z proboszczem ks. Krzysztofem Kwiatkowskim oraz kapłani m.in. z Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Jak we wprowadzeniu do Liturgii przypomniał bp Wróbel, Wielki Czwartek to dzień wspomnienia ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. – Jednocześnie, kiedy mówimy o Eucharystii, pamiętamy o tajemnicy Wielkiego Piątku i Wielkiej Niedzieli, bo kiedy sprawujemy Mszę św., to pamiętamy tę ofiarę, którą Jezus Chrystus złożył na krzyżu raz na wszystkie czasy; ale jednocześnie też, kiedy sprawujemy Mszę św., Chrystus w sposób sakramentalny staje na tym ołtarzu, abyśmy mogli uczestniczyć w Jego ofierze, jak świadkowie, którzy stali pod krzyżem na Golgocie – powiedział, zachęcając zgromadzonych, by czerpali z „potoku łask, które spłynęły z otwartego serca Pana Jezusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii bp Józef Wróbel rozważał fragment Ewangelii św. Jana opisujący Ostatnią Wieczerzę. Jak zauważył, przeżycia Apostołów u boku Jezusa w Wieczerniku stały się inspiracją dla wielu artystów, którzy na przestrzeni dziejów namalowali ok. 70 obrazów. Najsławniejszym jest „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, fresk znajdujący się w Mediolanie. Równocześnie bp Wróbel wskazał, że najwięcej dzieł na ten temat powstało w średniowieczu i renesansie, gdy w wiekach XIX i XX tylko dwa. – Czyżby pamięć o darze Wieczernika zanikała? – zastanawiał się, przestrzegając przed zatraceniem więzi z Eucharystią.

Ksiądz biskup poprowadził zgromadzonych przez kolejne etapy Wieczernika, którego znaczenie nie od razu zostało zrozumiane przez Apostołów. Nakreślił dwie przeciwstawne postaci: Judasza i św. Jana. Zdrajcę ogarnęła noc, umiłowanego ucznia światło. – Jezus jest światłem, im dalej od Niego jesteśmy, tym bardziej narażamy się na chodzenie w ciemności i pokusy szatana. Jeśli jesteśmy blisko Chrystusa, blask Jego miłości ogarnia nas coraz bardziej – nauczał. Biskup Wróbel zachęcał, aby jak św. Jan być tak blisko Jezusa, by czuć bicie Jego serca, które „bije najmocniej, gdy Siebie czyni darem”. – Msza Wieczerzy Pańskiej to nie tylko wspomnienie ustanowienia Eucharystii, to osobiste spotkanie z Chrystusem, który każdego z nas do końca umiłował – podkreślił.

W trakcie Liturgii miał miejsce obrzęd umycia nóg. Gest ten, nawiązujący do czynu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy (J 13,1-15), symbolizuje pokorę, służbę i miłość bliźniego. Na znak służby abp Stanisław Budzik na czas obrzędu tzw. „mandatum” założył dalmatykę (szatę liturgiczną diakona, symbolizującą służbę). Umyciu nóg towarzyszył śpiew antyfony „Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłowali”.

Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji tzw. "ciemnicy".

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212



Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” z nagrodą Feniks. Sto lat obecności w życiu Kościoła i społeczeństwa

2026-04-14 12:26

Red.

Przetrwała wojnę, cenzurę i próby uciszenia. Przez sto lat mówiła do Polaków, gdy nie było wielu innych głosów. Dziś „Niedziela” odbiera nagrodę za coś więcej niż historię.

Więcej ...

Senat przyjął ustawę o "ekspresowych rozwodach"

2026-04-14 13:51

adobe.stock.pl

Senat RP przyjął bez poprawek ustawę z 13 marca 2026 r. wprowadzająca możliwość pozasądowego rozwiązania małżeństwa. Po zakończeniu prac parlamentarnych ustawa trafiła na biurko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To od Głowy Państwa zależy teraz jej dalszy los – Prezydent może ustawę podpisać, skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub skorzystać z prawa weta i przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Więcej ...

Zakaz... egzorcyzmów? Kolejna kontrowersyjna petycja w Sejmie

2026-04-14 14:17

Adobe Stock

Po petycji, której autorzy domagali się zakazu spowiadania nieletnich, teraz do Sejmu wpłynęła petycja o zakaz poddawania osób niepełnoletnich i niepełnosprawnych egzorcyzmom - informuje "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konsystorz: kardynałowie spotkają się wcześniej, niż...

Kościół

Konsystorz: kardynałowie spotkają się wcześniej, niż...

Prezydent zastosował prawo łaski wobec Weroniki Krawczyk

Wiadomości

Prezydent zastosował prawo łaski wobec Weroniki Krawczyk

Wiara jest jak spojrzenie, które przyjmuje ratunek od Boga

Wiara

Wiara jest jak spojrzenie, które przyjmuje ratunek od Boga

Papież do algierskich katolików: jesteście dziedzicami...

Leon XIV

Papież do algierskich katolików: jesteście dziedzicami...

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Wiara

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Parafianie czekają na cud. Wierni będą modlić się w...

Kościół

Parafianie czekają na cud. Wierni będą modlić się w...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Wiara

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...