Reklama

Niedziela Podlaska

Pokarm Mądrości

Bożena Sztajner/Niedziela

Powściągnij swój język od złego, a wargi swoje od kłamstwa. Od zła się odwróć, czyń dobrze, szukaj pokoju i dąż do niego
(Ps 34, 14-15)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzice mają nieraz problem z dziećmi, które bardzo niechętnie spożywają normalne jedzenie, natomiast pochłaniają bez opamiętania pełne różnych ulepszaczy „szybkie pokarmy”. Młody organizm potrzebuje zdrowego rozwoju i mądrego kształtowania zarówno w sferze fizycznej, biologicznej, intelektualnej, jak i w sferze duchowej, która ostatecznie decyduje o prawdziwej dojrzałości człowieka. Ileż trzeba mądrości i świętej cierpliwości, by dokonał się cud wychowania osoby, Bożego dziecka!

Uosobiona Mądrość woła dzisiaj w Księdze Przysłów do „prostaczka”, „do tego, komu brak mądrości”, zapraszając ich na swoją ucztę. W przyjmujących zaproszenie i spożywających przygotowane pokarmy dokona się „odrzucenie głupoty” – będą oni „chodzić drogą rozwagi”. Symbolicznie ukazane w Starym Testamencie chleb i wino w nauce Chrystusa skonkretyzują się jako Jego Ciało i Krew. Jezus nie pozostawia żadnych złudzeń co do konieczności przyjęcia tego Daru. Dylemat – spożywać czy nie spożywać – rozstrzyga jednoznacznie: chodzi tu o życie wieczne. Człowiek w swojej wolności może, co oczywiste, nie przyjąć pokarmu Ciała Pańskiego, musi być jednak świadom konsekwencji. Odkupiciel w swojej mowie eucharystycznej podkreśla nadto, że Chlebem żywym jest Jego „ciało za życie świata”. W komunii z Panem urzeczywistnia się dzieło zbawcze, dokonane przez Chrystusa na krzyżu. Św. Paweł wprawdzie nie wspomina dzisiaj ani słowem o Eucharystii, daje jednak wskazania, które są jej echem: nawołuje do wdzięczności wobec Boga, do modlitwy i otwarcia się na dary Ducha Świętego, do budowania wspólnoty i unikania zagrożeń, które płyną z braku roztropności. Chrześcijanin, jak zaświadcza Apostoł, jest człowiekiem mądrym, gdyż stara się zawsze odczytywać wolę Pana. Owocem takiej postawy jest stałe zjednoczenie z Nim, ponieważ „dni są złe”.

Duszpasterze mają przed sobą bardzo trudną rolę: z jednej strony mają zachęcać wiernych do częstej Komunii św., z drugiej zaś powinni uwrażliwiać lud Boży na godne jej przyjmowanie. Do częstego spotykania się z Chrystusem w Eucharystii skłaniać powinna chociażby świadomość tego, jak wiele codziennie człowiek wchłania w siebie trucizn (obrazów i słów niosących diaboliczny przekaz). Zdrowy pokarm Ciała Pańskiego bywa odtrutką, chociaż istotą jego działania jest budowanie w nas postawy dziecka Bożego. Godne przyjmowanie Eucharystii zakłada świadomość świętości Tego, którego pragniemy przyjąć do serca, a także mądrość w codziennym postępowaniu: odrzucenie grzechu, wsłuchanie się w Słowo Boże, praktykowanie uczynków miłości…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-08-13 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzną Boga na ziemi jest człowiek

W końcu lat 60. dwudziestego wieku świat wstrzymał oddech, po raz pierwszy w jego dziejach człowiek stanął na Księżycu (21 lipca 1969). Był nim amerykański astronauta Neil Alden Armstrong, dowódca misji Apollo 11. Dwa tysiące dziewiętnaście lat temu miało miejsce wydarzenie o „niebo” ważniejsze.

Więcej ...

Kard. Ryś: nie bójcie się imienia, które dał wam Pan!

2024-06-25 08:00

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024