Reklama

Najnowsze dzieła Sławomira Czarneckiego

Prawykonania Symfonii koncertującej „Bałtyckiej” i „Hymnu ku czci Świętego Jana Pawła II” Sławomira Czarneckiego zabrzmią w dniach 9 i 10 maja br. podczas XXIX Warszawskich Spotkań Muzycznych. Drugi z koncertów połączony będzie z promocją najnowszej płyty kompozytora, zawierającej utwory poświęcone św. Janowi Pawłowi II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach Warszawskich Spotkań Muzycznych 9 maja o godz.19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z udziałem pianisty Karola Radziwonowicza i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego odbędzie się prawykonanie Symfonii koncertującej „Bałtyckiej” na fortepian z orkiestrą. 10 maja o godz. 20 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie w koncercie połączonym z promocją najnowszej płyty kompozytora – „Sławomir Stanisław Czarnecki. Choral Works” – zabrzmią utwory chóralne, m.in. prawykonanie „Hymnu ku czci Świętego Jana Pawła II”. Wykonawcą koncertu będzie toruński chór Schola Cantorum Thorunensis pod dyr. Pawła Głowińskiego, który również wziął udział w nagraniach płyty.

Materiał „Sławomir Stanisław Czarnecki. Choral Works” stanowią utwory na chór a cappella: „Modlitwy papieskie” op. 48 – cykl sześciu kompozycji do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, „Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II”, powstały w 2014 r. z okazji kanonizacji Papieża Polaka, oraz hymny ku czci Matki Bożej „Corona Mariae” op. 45.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Modlitwy papieskie” to modlitwy Papieża do Matki Bożej wypowiadane w różnych sanktuariach maryjnych podczas kolejnych wizyt w Polsce. Urzeczony ich pięknem kompozytor ubrał je w prostą, homofoniczną formę pieśni chóralnej. Taką samą formę ma również zawarta na płycie maryjna „Antyfona «Bądź pozdrowiona, Królowo niebieska»” op. 47, napisana do starego tekstu z XIX-wiecznego modlitewnika.

„Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II” jest kompozycją w formie trzyzwrotkowej ze wstępem i zakończeniem. Każda zwrotka ma inne opracowanie muzyczne. Kompozycję łączy refren oparty na słowach: „Te Beatum canimus” (Ciebie, Świętego, sławimy), które są też mottem płyty, powstałej z myślą o świętym Papieżu.

Hymny ku czci Matki Bożej z cyklu „Corona Mariae” powstawały w latach 2004-09. 6-, 8-głosowe kompozycje nawiązują do chorału gregoriańskiego, techniki organum, motetu czy wielobarwnej i bogatej harmonicznie muzyki końca renesansu, przetwarzając typowe dla nich elementy i łącząc je w jednorodną całość charakterystyczną dla epoki postmodernistycznej. Kompozycje te napisane zostały do łacińskich wierszy współczesnego poety – prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Reklama

Sławomir Czarnecki urodził się w 1949 r. w Jeleniej Górze. Szkołę muzyczną II stopnia ukończył w Częstochowie w klasie fortepianu. Kompozycję studiował w PWSM (obecnie UMFC) w Warszawie w latach 1969-74 u Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego. W latach 1980-81 odbył studia uzupełniające z zakresu kompozycji u Oliviera Messiaena w Paryżu, jako stypendysta rządu francuskiego. Jest laureatem 17 konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą (Warszawa, Katowice, Słupsk, Gdańsk, Darmstadt, Triest, Paryż, Rzym). Obecnie jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od wielu lat związany jest także ze Szkołą Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, w której prowadzi zajęcia z propedeutyki kompozycji. Za swoją pracę pedagogiczną i twórczość został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis klasy srebrnej. Jego twórczość obejmuje utwory solowe, kameralne, symfoniczne, chóralne i kantatowe.

Koncert utworów chóralnych zawartych na najnowszej płycie Sławomira Czarneckiego, połączony z jej promocją, zabrzmi również 6 czerwca w godzinach wieczornych w katedrze toruńskiej.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-05 14:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Do wszystkiego się dorasta

Niedziela Ogólnopolska 32/2019, str. 53

Barbara Krafft, Wolgang Amadeusz Mozart

Wikpiedia

Barbara Krafft, Wolgang Amadeusz Mozart

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...