Reklama

Jan Paweł II

W pierwszą rocznicę kanonizacji dwóch Papieży

M. Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielkim serdecznym zamyśleniem wspominam świętych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Zresztą imię Jan jest imieniem obu, przez wybór swojego imienia Jan Paweł II wyraźnie nawiązywał do Jana XXIII. Polski Papież był kontynuatorem myśli Jana XXIII i zainicjowanego przez niego Soboru Watykańskiego II. A trzeba pamiętać, że zwołanie w tym czasie soboru powszechnego wymagało wielkiej odwagi i determinacji. Jan XXIII miał już swoje lata, dostrzegał jednak ogromną potrzebę odnowienia Kościoła, jego wiosny. Na pewno sobór dał taką szansę. Zarówno więc Jan Paweł II, jak i Jan XXIII są ważnymi filarami w wielkiej budowli Kościoła, podtrzymującymi go w nowych czasach, otwierającymi na nowe wyzwania i szukającymi nowych dróg dotarcia z Ewangelią do współczesnego człowieka. Ci Papieże są rzecznikami potrzeby dostosowywania sposobu przekazywania Dobrej Nowiny do zmieniających się czasów, rzecznikami nowej – dynamicznej i żywej – ewangelizacji. Wspominając uroczystość ich wspólnej kanonizacji – dzień 27 kwietnia 2014 r. – będziemy zawsze myśleć o Kościele jako o instytucji wciąż się odnawiającej, bo mającej przecież służyć współczesności, prowadzącej ludzkość do zbawienia i budującej cywilizację życia i miłości, w przeciwieństwie do cywilizacji śmierci, którą często proponuje dziś świat.

Gdy chodzi o Jana Pawła II, tak bardzo nam bliskiego, to należy on niewątpliwie do największych papieży Kościoła, bo oprócz tego, że kierował się Bożą wizją tej instytucji, umiał doceniać rzeczy drobne, mające jednak podstawowe znaczenie w wielkiej budowli Kościoła, doceniał także pojedynczego człowieka. Sam doświadczyłem tego kilkakrotnie – m.in. otrzymałem kiedyś od Ojca Świętego telefon komórkowy, bardzo nowoczesny na owe czasy, z uwagą, że to urządzenie będzie przeze mnie na pewno lepiej wykorzystane. Mam ten telefon do dziś i zawsze, kiedy go używam, myślę serdecznie o Janie Pawle II, który takimi zwykłymi zachowaniami przypominał nam, że trzeba korzystać z każdej możliwości komunikacji międzyludzkiej, aby siać dobro – wartość najpiękniejszą i najcenniejszą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oczywiście, Jan Paweł II jest autorem wielu dokumentów kościelnych, także nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, który idzie po linii Vaticanum Secundum i jednocześnie poszerza spojrzenie Kościoła na wiele zagadnień i kwestii. Jak wiemy, Ojciec Święty bardzo wiele uczynił też swoim niestrudzonym nauczaniem i świadectwem życia wiarą aż do końca. Jest papieżem, który szeroko otworzył Kościół na świat, a człowieka na Chrystusa i Jego Kościół. Pokazał, jak bardzo Chrystus kocha każdego z nas.

Właściwie dzisiaj zwłaszcza my, Polacy, nie mamy większego autorytetu niż Jan Paweł II. Kochamy go jak ojca narodu i w nim upatrujemy patrona dla naszej ojczyzny. Módlmy się więc, by obok Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa Męczennika Polska miała go już oficjalnie za swojego głównego świętego opiekuna i orędownika.

Św. Janie Pawle II, nie zapominaj o swoich braciach i siostrach, synach i córkach naszej wspólnej ziemi. Wypraszaj nam u Boga pomoc, a nade wszystko dar umocnienia wiary, nadziei i miłości oraz zawierzenia Maryi – Twojej i naszej Matce.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-21 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowi święci i błogosławieni

Papież Franciszek zdecydował dzisiaj o kolejnych kanonizacjach i beatyfikacjach. W najbliższym czasie świętym zostanie ogłoszony bł. Tytus Brandsma (ur. Anno Sjoerd), kapłan z zakonu karmelitów, ur. 23 lutego 1881 r. w Bolsward, w Holandii i zamordowany z nienawiści do wiary 26 lipca 1942 r. w Dachau oraz bł. Maria od Jezusa (ur. Karolina Santocanale), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes; ur. 2 października 1852 r. w Palermo i zm. 27 stycznia 1923 r. w Cinisi, we Włoszech.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...